Novo tumačenje Biblije
Prikaz rezultata 1 do 2 od ukupno 2
  1. #1

    14 Novo tumačenje Biblije




    Profesorka Ellen van Wolde sa Radboud univerziteta u Holandiji tvrdi da je prva rečenica Postanja ("U početku Bog stvori nebo i zemlju") sve ovo vreme pogrešno prevođena sa hebrejskog, i da namera pisaca Biblije nikada nije bila da označe Boga kao tvorca sveta.

    Prema jevrejsko-hrišćanskoj tradiciji Bog je stvorio Zemlju iz ništavila, međutim, profesorka van Wolde, ugledna naučnica, izučavalac Starog zaveta i pisac, nakon završenog istraživanja tvrdi da hebrejski glagol "bara" ne znači "stvoriti", već "razdvojiti" (u prostoru), te da bi prva rečenica Biblije trebalo da glasi: "Na početku Bog razdvoji nebo od Zemlje".

    Nekadašnja saradnica slavnog Nobelovca Umberto Eco-a kaže da Bog jeste stvorio životinje i ljude, ali da su Zemlja i voda na njoj već postojali pre toga. "Bog jeste tvorac nekih stvari, ali ne neba i Zemlje. Uobičajena ideja stvaranja iz ništavila (creatio ex nihilo) je veliki nesporazum", kaže van Wolde, i dodaje: "Možda će mi sve ovo samo nauditi. Smatram sebe religioznom osobom, a Tvorac je bio nešto veoma posebno (za mene), kao pojam poverenja. Želim da to poverenje očuvam."



    (DOMINO)
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  2. #2

    Odgovor: Novo tumačenje Biblije

    Oko cega se ljudi ne raspravljalju...
    Svako od nas religiju oseca drugacije te i samu Bibliju tumaci na svoj nacin...

    Sama Biblija pokazuje samo sposobnost apstraktnog razmisljanja modernog coveka, na stupnju razvoja koji moze imaginirati beskonacno dugacko vreme pre nastanka, ali i ogranicenost imaginiranja beskonacnog vremena posle nestanka.
    Tako je nestanak apstrahovan nadgrobnim zivotom.

    Sa druge strane tumaci Biblije nikad se nisu izdigli iznad same Biblije i rekli, da, Bog jeste stvorio materiju, mnogo pre stvaranja same Zemlje.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

Slične teme

  1. Novo na forumu
    Autor Necromancer u forumu Obaveštenja i pitanja u vezi sa Forumom
    Odgovora: 144
    Poslednja poruka: 20.09.2019, 09:34
  2. Vaše natalne karte i njihovo tumačenje
    Autor Lillith u forumu Astrologija
    Odgovora: 148
    Poslednja poruka: 10.02.2016, 21:19
  3. Ti si moja krvna grupa... Novo!Novo!Novo!
    Autor Neron u forumu Astrologija
    Odgovora: 44
    Poslednja poruka: 22.08.2013, 22:04
  4. Tumačenje laboratorijske analize krvi
    Autor Aiko u forumu Zdravlje
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 23.07.2010, 12:34

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •