Što mislite tko je kriv za raspad Jugoslavije? - Strana 2
Strana 2 od 5 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 67
  1. #16

    Odgovor: Što mislite tko je kriv za raspad jugoslavije?

    Qrta i Murta.
    A najviše onaj mirin muž. ... "macina" "kuca"...

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  2. #17

    Odgovor: Što mislite tko je kriv za raspad jugoslavije?

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Osnovni i najsnažniji uzrok raspada Jugoslavije (kao, uostalom i svih drugih višenacionalnih sicijalističkih država) je krah socijalsitičkog sistema, što se prvevenstveno ogleda gubitku utakmice sa Zapadom u kvalitetu proizvodnih odnosa...

    Poseban nijansu našem raspadu dali su i neki drugi faktori, kao što su istorijsko nasleđe, Tito, geostrateški položaj SFRJ itd....
    Sa ovim se slazem..

    Citat Sivi kaže: Pogledaj poruku
    Najkrivlji je baš taj "naš ljubljeni J.Broz" jer je svojevoljno iscrtao unutrašnje "granice"..
    Ovo je u duhu onog stiha.. "Jeb'o nas ko nas sastavi.."
    Tom logikom je on kriv sto se raspao i SSSR i Cehoslovacka i sve drzave koje su bile slicna tvorevina kao i nasa SFRJ.
    Da mu nije malo mnogo?
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  3. #18

    Odgovor: Što mislite tko je kriv za raspad jugoslavije?

    Slovenci

    ...prvi su poceli
    Budi pametan i pravi se lud

  4. #19

    Odgovor: Što mislite tko je kriv za raspad jugoslavije?


    i ja baš krenuo da napišem slovenci, kada su prvi napustili sednicu.
    kao i svi obični ljudi prvi su osetili čari kapitalizma i lake zarade.
    ajd da se odvojimo, ne moramo slati poreze i pomoć u manje razvijene republike.
    za njima i ostali.
    ljudski egoizam je kriv.

    Komunizam (svi jednaki) ne mogu verovati u njega jer onda ne mogu zamisliti sport.
    kako ćemo se takmičiti ako nema publike?
    U komunizmu po mome ne sme da bude partizanovaca i zvezdaša.

    Komunizam nastaje kada otkrijemo planetu ili je sami stvorimo sa sličnim nama stanovnicima.
    Mi se sjedinjujemo i takmičimo protiv te druge planete(naravno tu će biti i interplanetarnih ratova)
    I tako u beskrajno!

  5. #20

    Odgovor: Što mislite tko je kriv za raspad jugoslavije?

    svinje, telad i mazge...gramzivi, glupi, zadrti...
    amebe, paramecijumi, bichari..i ostala gamad bez mozga, srca...
    'Ako vam se neka ptica posere na glavu, obrišite se diskretno i pravite se ludi, kao i uvek kad su vas posrali.' - čika Dušan Radović

  6. #21

    Odgovor: Što mislite tko je kriv za raspad jugoslavije?

    ``Totalitarni`` sistem, ma kako slobodnim se covek osecao u njemu, ipak sadrzava u sebi zabrane.
    Raspadom mehanizma delovanja koje odrzavaju sistem (pr. zbog ekonomske krize, unutrasnjeg nezadovoljstva, spoljnjeg uticaja propagande i spoljnjih desavanja - pasivne propagande), snage koje se bile potisnute, oslobadjaju se elementarnom snagom.

    U Jugoslaviji su bila potisnuta nacionalna osecanja. Produbljavanjem ekonomske krize i reformama drustava u zemljama tvrdog komunizma, ljudi su poceli da se sluze nacionalnim osecanjima. Bila je to opojna droga osecaja revolucije, varka koja je zapalila fitilj.

    Cim je stega drzave u tom pravcu prestala, u zemlju su se vratili i mnogi politicki emigranti (pre svega u Hrvatsku i Srbiju, koji su pored antikomunizma imali i politicke zamisli). Nezadovoljstvo se ispoljavalo u elementarnoj formi a drzava (zbog nespremnosti i nesposobnosti/ne znanja drzavnog vrha) nije znala adekvatno odgovoriti za nastalu situaciju.

    Ne verujem u price da je zapadu bilo u interesu upropastavanje Jugoslavije, kao sto ne verujem da im je cilj bio upropastavanje CCCP.
    Ako je zapad zeleo oslabljenje ovih zemalja, svakako nije zeleo anarhiju i haos u svetu. Zapad je zeleo stabilnu novu drzavu koja moze biti trgovacki partner u ostvarivanju interesa. Naravno njima nije bitno, bit ce li to jedna zemlja ili vise novih drzavica, bitna je stabilnost.

    Delim misljenje, koje deli i vecina sveta, da su Srbi najvise krivi za raspad, jer pozivajuci se na jedinstvo su prekrsili gotovo sve sto se prekrsiti moglo, samo da ostvare dominaciju. To je pojacalo separaticke napore drugih republika, nekih vec od 1990, a opet drugih tek od oko 2000.

    Da je Srbija imala mudrijeg predsednika, verujem da bi se mogao postici dogovor sa drugim republikama i kanalisanje nacionalnih osecanja u reformisitcki oblik.
    Danas bi bila ponosna drzava u konfederaciji, unutar EU. Imala bi jaku ekonomsku saradnju sa svim drzavama u regionu i jaku kulturalnu saradnju sa Srbima van Srbije, ne samo na prostorima gde Srba sada trenutno prakticno i nema, vec i sa Srbima u raznim gradovima EU, pa i sveta. Bilo bi to pravi kulturni i ekonomski preporod, a naravno i KiM bi bio unutar granica Srbije.


    U postu se ujedno i nalazi i idgovor, zasto je demokratija jedino prihvatljivo drustveno uredjenje.
    Jedino u drustvu gde je sve dozvoljeno (naravno, uz nacin ``sve dozvoljenog`` definisanu ustavom), nece se pojaviti ekstremni nacionalizam, fanaticki religionizam, fasizam i slicno.
    Sve ono sto se potiskuje u ``strogim`` drustvima, posle propasti drustva ce se pojaviti elementarnom snagom kao oblik negacije svega prethodnog.
    Poruku je izmenio biterlemon, 07.10.2009 u 20:29
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  7. #22

    Odgovor: Što mislite tko je kriv za raspad jugoslavije?

    nesrecna okolnost sto su se u isto vreme na istom mestu pojavili 5 idiota na politickoj sceni /sto je neverovatno i nezabelezeno u analizama gradjanskih ratova na nasoj planeti/ , i time je show mogao da pocne...





    bljak
    worst day of fishing is better than excellent day at work

  8. #23

    Odgovor: Što mislite tko je kriv za raspad jugoslavije?

    Citat rusty nail kaže: Pogledaj poruku
    nesrecna okolnost sto su se u isto vreme na istom mestu pojavili 5 idiota na politickoj sceni /sto je neverovatno i nezabelezeno u analizama gradjanskih ratova na nasoj planeti/ , i time je show mogao da pocne...
    Pojavilo se njih mnogo više od 5, nažalost.

  9. #24

    Odgovor: Što mislite tko je kriv za raspad jugoslavije?

    Ne slažem se Biter sa onim "da gde je sve dozvoljeno...neće se pojaviti extremni nacionalizam" jer sam mišljenja da je ekonomska moć ono što je važnije.
    Naime tamo gde narod počinje da se pita zašto ekonomski propada javlja se nezadovoljstvo koje je jako lako kanalisati u priče tipa "Gde su naši novci ".
    Koliko se ja sećam, bio je zemljotres u Crnoj Gori...pa smo svi izdvajali neki procenat za obnovu (što Crnu Goru sada boli uvo za to ). KIM je uvek bila ekonomska rupa bez dna iako je imala lepe rudne resurse, dobre vinograde i lep deo ekonomskog kolača na poklon. Problem je bio veliki deo neobrazovanog stanovništva koji je , interno, živeo u nekom prošlom dobu, inertan i parazitski. Tada se kod njih lako izdvojio sloj onih koji su nepismene lako ubedili da treba oteti teritoriju i ima da im "svane". Sa druge strane, povlašćene republike (Slovenija i Hrvatska), su smatrale da njihov deo učešća u budžetu države je nesrazmeran (iako su svoju "uspešnost" baš bazirali na administrativnoj povlašćenosti).
    Naime, ja se ne sećam da se nešto moglo uvesti a da Slovenija ne pokupi kajmak, kao i da se posao sa naftom nije mogao obaviti bez Hrvatske. Te privilegije je Tito obezbedio svojima nauštrb ostalih. Slovenija je proizvodila voćne sokove i vina sirovinama iz Srbije. Svako pametan zna da uvek finalista pokupi kajmak. Da ne pričam o celim fabrikama koje su preseljene u te republike ili namerno građene baš tamo.
    Taj jaz je iskorišćen da bi se mahalo parolom "gde su moji novci" pa se onda lako prešlo na "krivice" drugih. Jako dobro znam da su slovenački proizvodi bili skupi jer su imali monopol uspostavljen carinskom barijerom (znači odozgo..politički).
    Sve to su lako iskoristili smutljivci željni vlasti koji su iskoristivši secesionistički pokret šiptara 81g ..(pa posle 88g i 89g) uskratili obavezu da kao jedna država zaštite svoju teritoriju ( setite se odbijanja slovenaca i hrvata da pošalju svoje policijske jedinice).
    Posle toga...se jako lako skliznulo na imaginarnu teritoriju nacionalnosti i razvile se "nacionalne boje". Srbi su bili iritirani veštačkim "sabijanjem" jer su iako najveći imali isti uticaj kao i Crna gora, ekonomski eksploatisani od strane slovenaca i hrvata a ubijani i proteravani od strane šiptara. Najveći nacionalisti su bile baš te severne republike jer su im nove vođe sugerisali da je njihov problem nacionalni a ne ekonomski (jer ih "tlače" većinski srbi...iako baš srbi su imali najmanje vajde od toga što ih je bilo najviše).
    Desilo se što se desilo...zasviralo se u nacionalističke frule...i sve je otišlo u q***c.
    A za čije babe zdravlje ?
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  10. #25
    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    ``Totalitarni`` sistem, ma kako slobodnim se covek osecao u njemu, ipak sadrzava u sebi zabrane.
    Raspadom mehanizma delovanja koje odrzavaju sistem (pr. zbog ekonomske krize, unutrasnjeg nezadovoljstva, spoljnjeg uticaja propagande i spoljnjih desavanja - pasivne propagande), snage koje se bile potisnute, oslobadjaju se elementarnom snagom.

    U Jugoslaviji su bila potisnuta nacionalna osecanja. Produbljavanjem ekonomske krize i reformama drustava u zemljama tvrdog komunizma, ljudi su poceli da se sluze nacionalnim osecanjima. Bila je to opojna droga osecaja revolucije, varka koja je zapalila fitilj.

    Cim je stega drzave u tom pravcu prestala, u zemlju su se vratili i mnogi politicki emigranti (pre svega u Hrvatsku i Srbiju, koji su pored antikomunizma imali i politicke zamisli). Nezadovoljstvo se ispoljavalo u elementarnoj formi a drzava (zbog nespremnosti i nesposobnosti/ne znanja drzavnog vrha) nije znala adekvatno odgovoriti za nastalu situaciju.

    Ne verujem u price da je zapadu bilo u interesu upropastavanje Jugoslavije, kao sto ne verujem da im je cilj bio upropastavanje CCCP.
    Ako je zapad zeleo oslabljenje ovih zemalja, svakako nije zeleo anarhiju i haos u svetu. Zapad je zeleo stabilnu novu drzavu koja moze biti trgovacki partner u ostvarivanju interesa. Naravno njima nije bitno, bit ce li to jedna zemlja ili vise novih drzavica, bitna je stabilnost.

    Delim misljenje, koje deli i vecina sveta, da su Srbi najvise krivi za raspad, jer pozivajuci se na jedinstvo su prekrsili gotovo sve sto se prekrsiti moglo, samo da ostvare dominaciju. To je pojacalo separaticke napore drugih republika, nekih vec od 1990, a opet drugih tek od oko 2000.

    Da je Srbija imala mudrijeg predsednika, verujem da bi se mogao postici dogovor sa drugim republikama i kanalisanje nacionalnih osecanja u reformisitcki oblik.
    Danas bi bila ponosna drzava u konfederaciji, unutar EU. Imala bi jaku ekonomsku saradnju sa svim drzavama u regionu i jaku kulturalnu saradnju sa Srbima van Srbije, ne samo na prostorima gde Srba sada trenutno prakticno i nema, vec i sa Srbima u raznim gradovima EU, pa i sveta. Bilo bi to pravi kulturni i ekonomski preporod, a naravno i KiM bi bio unutar granica Srbije.


    U postu se ujedno i nalazi i idgovor, zasto je demokratija jedino prihvatljivo drustveno uredjenje.
    Jedino u drustvu gde je sve dozvoljeno (naravno, uz nacin ``sve dozvoljenog`` definisanu ustavom), nece se pojaviti ekstremni nacionalizam, fanaticki religionizam, fasizam i slicno.
    Sve ono sto se potiskuje u ``strogim`` drustvima, posle propasti drustva ce se pojaviti elementarnom snagom kao oblik negacije svega prethodnog.
    Za mene je demokracija zlo. Što je u biti demokracija? Za mene je demokracija legaliziran i legitimiziran fašizam , dakako pod uslovom da pobjedi desnica. Mi sad imamo ovih 18 g.demokracije pa vidimo što je demokracija učinila i blagoslovila : pljačka i privatizacija,puno veča nezaposlenost, puno niže radničke plače i mirovine,uvođenje raznih harača,PDV-a, kriznih poreza.Komunizam je samo gušio fašizam ,nacizam , ustaštvo i druge separatističke elemente , a ne nevine ljude kao što je fašizam ubijao židove,rome,crnce,jugoslavene,komuniste tj.sve neprijatelje fašizma. Komunizam nije napadao nikog tko to nije zaslužio svojim nacionalističkim , separatističkim djelovanjem. KPJ bi znao obranit Jugoslaviju da je nasljednjik voljenog druga predsednika maršala Josipa Broza Tita bio isto netko poput maršala Josipa Broza Tita koji bi volio Jugoslaviju i čuvao ju kao zjenicu oka svog. No to nažalost nije bio slučaj.Samo je Slobodan Miloševič kao vrhovni predsednik KPJ mogao naredit jugoslavenskim tajnim službama (OZNA , UDBA ,KOS) i vojsci JNA da uguše i unište Franju Tuđmana i prokleti HDZ ali nije to učinio.

    Citat Morpheo kaže: Pogledaj poruku
    Pojavilo se njih mnogo više od 5, nažalost.
    Ja sam uvjek deprimiran na ovaj današnji dan 8.10.1991.g. kad je prokletnik Franjo Tuđman u saboru proglasio izlazak Hrvatske iz naše Jugoslavije i na taj način proglasio njihovu pobjedu nad našom Jugoslavijom. A kad se setim da je samo dan prije 7.10.1991.g. pokušan atentat na Franju Tuđmana ono raketiranje banskih dvora ali nažalost preživio je. Ima jedan dobar razlog zašto je dobro da nije uspio taj atentat , a to je da su tada s njime bili i predsednik predsedništva Stjepan Mesić i premjer Jugoslavije Ante Markovič koji su bili u to vreme u istoj prostoriji sa Tuđmanom .Stjepan Mesić i Ante Markovič pokušali su nagovorit Tuđmana da ne izglasa izlazak Hrvatske iz Jugoslavije , ali ne može se sa ustaškim gadom pregovarat dijalogom nego samo puškama .
    Poruku je izmenio Turkmenbashi, 08.10.2009 u 18:31 Razlog: spajanje poruka

  11. #26

    Odgovor: Što mislite tko je kriv za raspad jugoslavije?

    Citat JOHNNY DUGI kaže: Pogledaj poruku
    J .Stjepan Mesić i Ante Markovič pokušali su nagovorit Tuđmana da ne izglasa izlazak Hrvatske iz Jugoslavije , ali ne može se sa ustaškim gadom pregovarat dijalogom nego samo puškama .
    Skoro pa si me ubedio
    Prica za malu decu

    Po meni je Ante Markovic jedan od najvecih krivaca za raspad...i tacka.
    Budi pametan i pravi se lud

  12. #27

    Odgovor: Što mislite tko je kriv za raspad jugoslavije?

    Citat leptiric kaže: Pogledaj poruku
    Skoro pa si me ubedio
    Prica za malu decu

    Po meni je Ante Markovic jedan od najvecih krivaca za raspad...i tacka.
    što si tak'a ... stavi makar zarez ... pa da ko ljudi prodiskutujemo...




    jaaao leptiriću BRE leptiriću

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  13. #28
    Citat leptiric kaže: Pogledaj poruku
    Po meni je Ante Markovic jedan od najvecih krivaca za raspad...i tacka.
    Za mene ne Ante Markovic heroj tog doba, bio je inzenjer, strucnjak a ne politicar.
    Krojio je model, zaustavio hiperinflaciju i imao je program u koje su verovali i nasi gradjani, i strani eksperti.
    No nije imao dovoljno vlasti slozenom podelom nadleznosti izmedju federacije i samih republika, te su ga minirale republike kojima nije bio u politickom(!) interesu njegov program.
    Sto se tice njegove uloge u zadnjim danima postojanja SFRJ, stvari su se izmakli kontroli ali mislim da je dostojno izvrsavao svoju funkciju do kraja.
    Bio je valjda jedini ``politicar`` koji je vratio svoj mandat. Obzirom da federacija vise nije postojala, ucinio je to samim gradjanima bivse SFRJ.

    Citat Sivi kaže: Pogledaj poruku
    Koliko se ja sećam, bio je zemljotres u Crnoj Gori...pa smo svi izdvajali neki procenat za obnovu (što Crnu Goru sada boli uvo za to ). KIM je uvek bila ekonomska rupa bez dna iako je imala lepe rudne resurse, dobre vinograde i lep deo ekonomskog kolača na poklon. Problem je bio veliki deo neobrazovanog stanovništva koji je , interno, živeo u nekom prošlom dobu, inertan i parazitski. Tada se kod njih lako izdvojio sloj onih koji su nepismene lako ubedili da treba oteti teritoriju i ima da im "svane". Sa druge strane, povlašćene republike (Slovenija i Hrvatska), su smatrale da njihov deo učešća u budžetu države je nesrazmeran (iako su svoju "uspešnost" baš bazirali na administrativnoj povlašćenosti).
    ``Gde su nasi novci`` je ekonomsko pitanje.
    Kada su Slovenci i Hrvati otisli, Srbija je pocela da kupuje Makedonsko grozjde i da pravi svoje vino. Srbija je pocela da izvozi tehnologije u preostale republike a one su opet bile ``eksploatisane``.
    Ne verujem da je Tito bilo cime favorizovao Hrvate, on je bio idealista, tezio je razvoju cele Juge. Naravno teritorije koje su razvijenije, uvek misle i ne samo misle vec i imaju ekonomsku moc da nekim stvarima upravljaju po svome.
    Tu je upravo pitanje centralne vlasti, naime ukoliko nerazvijeni nemaju dovoljno stucnih kadrova za odbranu svojih interesa, ne mogu se dalje razvijati. Bas u tim pitanjima je jedan Tito mogao imati ulogu da utice na razvijene otvaranjem programa za pomaganje siromasnim predelima.
    O kvaliteti raspodele ne bih da pricam jer svaki sistem ima svoje specificnosti.
    Poruku je izmenio Turkmenbashi, 08.10.2009 u 20:11 Razlog: Spojeni uzastopni postovi
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  14. #29

    Odgovor: Što mislite tko je kriv za raspad jugoslavije?

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Za mene ne Ante Markovic heroj tog doba, bio je inzenjer, strucnjak a ne politicar.
    Krojio je model, zaustavio hiperinflaciju i imao je program u koje su verovali i nasi gradjani, i strani eksperti.
    No nije imao dovoljno vlasti slozenom podelom nadleznosti izmedju federacije i samih republika, te su ga minirale republike kojima nije bio u politickom(!) interesu njegov program.
    Sto se tice njegove uloge u zadnjim danima postojanja SFRJ, stvari su se izmakli kontroli ali mislim da je dostojno izvrsavao svoju funkciju do kraja.
    Bio je valjda jedini ``politicar`` koji je vratio svoj mandat. Obzirom da federacija vise nije postojala, ucinio je to samim gradjanima bivse SFRJ.
    ... čarobnjak!
    Biterče ne nerviraj(mo) se .. nema pooojma ova balaFurdija.


    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  15. #30

    Odgovor: Što mislite tko je kriv za raspad jugoslavije?

    Rekoh moje...sta tu nije jasno
    Ae ovako...

    Je l' tada vojska bila u njegovoj ingirenciji?
    Je l' istu "naterao" na Sloveniju?
    Je l' onaj mali Makedonac...posle par meseci obuke, ni kriv ni duzan poginuo?

    I je l' je to sve urodilo plodom?
    Budi pametan i pravi se lud

Strana 2 od 5 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Poreklo muslimana iz bivse Jugoslavije
    Autor accim u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 26.10.2010, 23:24
  2. CIA predvidela raspad SFRJ
    Autor Kunic u forumu Istorija
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 18.10.2009, 18:59
  3. Raspad SAD - san ili java?
    Autor FlekicaSkupusom u forumu Politika
    Odgovora: 27
    Poslednja poruka: 27.02.2009, 22:06
  4. Novčanice NB Jugoslavije povučene iz opticaja
    Autor Lady S u forumu Spomenar
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 07.01.2007, 22:26
  5. Ko je kriv?
    Autor Necromancer u forumu Spomenar
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 19.06.2006, 11:26

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •