Psihologija mase
Prikaz rezultata 1 do 8 od ukupno 8
  1. #1

    Psihologija mase

    Svi mi znamo iz istorije, pa i ličnih iskustava, da velike grupe ljudi imaju moć. Ne jednom su takve grupe bitno, pa i dramatično, uticale na istorijske događaje i socijalne promene. Nije nikakva tajna da pojedinac, ma kakav on bio, u toj masi sveta takođe postaje moćan. Poznati psiholog Karl Gustav Jung skovao je u tom smislu i izraz "kolektivna svest"...

    Postoje razne teorije o psihologiji mase ili rulje. Jedno je sigurno, pojedinci se u masi ponašaju drugačije nago kada su sami. U toj gomili deluje više faktora: pojedinci, manje grupe, klanovi i frakcije i na kraju ukupna masa. Ta interakcija uticaja svih tih energija daje rezultantu koja ume da bude destruktivna, rušilačka, nasilna...

    Da li se može uticati na masu? Ima mišljenja da je dovoljno uticati na 5% posto (pa i manje) osoba koje je čine pa da se može masom upravljati, jer je evidentno da ogromna većina uvek sledi šačicu koja joj se nametne...

    Meni, kada se pomene psihologija rulje, uvek na um prvo padnu, navijači, zatim huligani, pa tek onda nekako demonstranti....


    Kakva su vaša mišljenja o ovom fenomenu? Da li ste bili nekada deo te uskovitlane nabojom mase, a ako jeste, kako ste se osećali?
    Poruku je izmenio memento, 17.09.2009 u 14:13 Razlog: dopuna
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Psihologija mase

    Nije nikakva tajna da pojedinac, ma kakav on bio, u toj masi sveta takođe postaje moćan.
    Ne da postaje mocan, nego postaje vodilja. Masi treba neko da upravlja sa njom, neko ko je na celu, a masa je ta koja stoji iza njega. Zato pojedina postaje mocan. Mislim, primera je mnogo. Napoleon, Hitler, Staljin, pa i Tito. Svi su oni bili mocni zato sto su iza sebe imali narod, masu, rulju, a pritom dovoljno moci da ih niko ne preobrati da budu necija druga masa.
    Ima mišljenja da je dovoljno uticati na 5% posto (pa i manje) osoba koje je čine pa da se može masom upravljati
    Dovoljno je uticati na mali procenat, ako znas na koga da utices u svakoj masi postoje individue koje se do kraja ne salzu sa ideologijom koju prate, ali je prate. Onog momenta kad dodje nesto sto im odgovara po shvatanju, ili ako dodje jaca individua sa boljim argumentima, preobrazaj moze da pocne.
    Mi smo ljudi, veoma jednostavni.
    Krek, krek.. Ne gudra

  3. #3

    Odgovor: Psihologija mase

    Citat starsica kaže: Pogledaj poruku
    Ne da postaje mocan, nego postaje vodilja. Masi treba neko da upravlja sa njom, neko ko je na celu, a masa je ta koja stoji iza njega. Zato pojedina postaje mocan. Mislim, primera je mnogo. Napoleon, Hitler, Staljin, pa i Tito. Svi su oni bili mocni zato sto su iza sebe imali narod, masu, rulju, a pritom dovoljno moci da ih niko ne preobrati da budu necija druga masa.
    Slažem se. Mada sam ja mislio na ulicu, pre svega, ali i ovde svakako ima elemenata toga.

    A, kada se pominje pojedinac, on je bezimen, to je, recimo, naš mali komšija, koji ne ume da satavi tri čiste, ali zati u masi on"postaje" neko i nešto. U toj šumi telesa i huka osećanja on živi neki svoj život, koji nema veze svakodnevnicom, u kojoj tavori dane, mesece i godine... E, oni me interesuju, jer takvi kidišu na izloge, na prolaznike, na različite ljude, na neistomišljenike, pa i na Skupštinu, ma šta mi mislili o tome. Zašto neki ljudi imaju potrebu da se identifikuju sa takvim kolektivitetom i na takav način?
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  4. #4

    Odgovor: Psihologija mase

    Gledala sam jedan eksperiment iz psihologije bas u vezi toga kako se ponasa pojedinac u masi ljudi i kako menja misljenje.
    Ogled je veoma prost uzmu 10-20 ljudi. Ispitanika bude 2-3 a ostali su oni koji miniraju tacne odgovore psihologa.
    U pocetku ispitanici imaju svoje misljenje ali kasnije pod uticajem ostalih menjaju misljenje i daju pogresne odgovore. Prosto,priklone se gomili istomisljenika.
    I sto je najbitnije ispitanici tad ne veruju onom sto vide svojim ocima vec gomili ljudi sa pogresnim odgovorima.
    Procenat ljudi koji je povodljiv u masi je 85-90%
    Najveca vlast je vladati sobom.

  5. #5

    Odgovor: Psihologija mase

    Dok postavljac teme problemu prilazi razbijajuci masu na frakcije, grupe i grupice, ja bi masu razbio na pojedince i posmatrao odnos pojedinca u odnosu na masu preko razmene informacija, tj. komunikacija sa drugim pojedincima unutar mase, prikupljena (vizuelna i ostala informacija) i prikupljena komunikacijska informacija koja je podlozna izoblicenju srazmernom broju osoba koji su je predavali dalje, pre nego sto je dospelo do nase posmatrane osobe.

    Te dve metode bi verovatno donele neke iznenadjujuce rezultate.
    Nije mi poznato da se sa masom i teorijom ponasanja masa neko detaljnije pozabavio.
    Postoje analize za generalno ponasanje mase (kretanje i agresija), u cilju razvijanja metoda za borbu i rasturanje mase.
    Takodje postoje simulacije kretanja pojedinca u masi i cilju simulacija nacina evakuacije.

    Ne znam za ijednu masu koja je potpuno kontrolisana. Potpuna kontrola nije uspela ni velikim vodjama, osim kada su i uticale na masu ubacenim elementima koje su okretale ponasanje mase u odredjenom smeru ili izdvajale nepouzdane pojedince.
    Poruku je izmenio biterlemon, 17.09.2009 u 14:38
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  6. #6

    Odgovor: Psihologija mase

    @biterlemon

    wikipedia:

    Psihologija mase (eng. Crowd psychology) grana je socijalne psihologije. Obični ljudi mogu često dobiti direktnu moć djelujući zajedno. Tijekom povijesti, često su velike grupe ljudi dovodile do dramatičnih i naglih socijalnih promjena, ali su isto tako budile kontroverzu. Sociolozi su razvili nekoliko teorija koje objašnjavaju psihologiju mase i razloge zbog kojih se psihologija mase razlikuje od psihologije pojedinaca unutar nje. Carl Gustav Jung skovao je izraz "kolektivna svijest". Drugi poznatiji istraživanji psihologije mase su Gustave Le Bon, Wilfred Trotter, Gabriel Tarde, Sigmund Freud i Elias Canetti.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  7. #7

    Odgovor: Psihologija mase

    ja sam mislio bas na generalni proboj u otkrivanju stereotipa ponasanja.
    psihologija je pretrpela globalne prodore zadnjih decenija, te se pristup menja radi stvaranja upotrebljivih modela...

    uvek se smejem americkim filmovima, kako imbecilno modeliraju masu nekim statistama koji veze nemaju kako da se ponasaju u toj masi a da izgledaju verodostojno.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  8. #8

    Odgovor: Psihologija mase

    Jung mi je bliži od ostalih. Svaki čovek pokušava da se što bolje uklopi i snađe u svetu koji je prepun raznih mišljenja, shvatanja i skupina. Tako se lakše deluje i dolazi do određenih ciljeva.
    @biterlemon je spomenuo stereotipe. Zanimljivo mi je grupno delovanje na Forumima. Postoje klanovi sa svojim pravilima i obično su skoro svi skloni stereotipnom posmatranju. Određeni odobravaju određene i isti pribegavaju što pojednostavljanju i šablonskom prikazivanju karakterističnih osobina. Svi volimo udobnost, svedenost na proste činioce,da ne tražimo razloge niti objašnjenja. Postavljanje pravila, promene i organizacija, deljenje lekcija ne nastaju automatski. Daleko od toga da je i planirano, ali je po nekom automatizmu. U ovom slučaju privrženija sam Le Bonu i njegovom kognivističkom pristupu. Zapažam na Forumu neke od individualaca koji deluju na mase. Ali ću svakako izbaciti onaj drugi deo kognivističkog stava o rasizmu. Nije mi to cilj. Kao što mi nije cilj da talasam amplitudu uljuljkanih i srećnih.
    Prvobitno, nije mi bilo na pameti da pišem o ovome, već sam mislila da iznesem neka razmišljanja o navijačima koji prete da porastu do enormnih granica i menjaju pozornicu.
    Ja ne želim da se predam. Ja sam vernik optimizma. Ja u bolje sutra gledam, tu sa ivice ludizma.

Slične teme

  1. Psihologija deteta
    Autor paparazzo u forumu Psihologija
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 25.08.2015, 22:09
  2. Religija manipulacija mase?
    Autor yige_gui u forumu Filozofija
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 18.02.2009, 21:07

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •