Vojvodina danas i sutra
Prikaz rezultata 1 do 8 od ukupno 8
  1. #1

    Vojvodina danas i sutra

    Kako vidite današnje stanje u pokrajini? Šta treba da uradimo da Vojvodina bude primer drugima i kojim putem trebamo ici kako bi postali regija u kojoj je pravi izbor ziveti?
    Poruku je izmenio Morpheus, 05.09.2009 u 12:36

  2. #2

    Odgovor: Vojvodina danas i sutra

    Citat Becar kaže: Pogledaj poruku
    Kako vidite današnje stanje u pokrajini? Šta treba da uradimo da Vojvodina bude primer drugima i kojim putem trebamo ici kako bi postali regija u kojoj je pravi izbor ziveti?
    Ne sumnjam da ti vec imas definisan stav, kakva bi Vojvodina trebala da bude,
    ali dzaba ti.

  3. #3

    Odgovor: Мађарски екстремизам

    Moram da vas sve razočaram. Vojvodina nije ničija!! Niti je srpska (ako je tako, onda je Kosovo Albansko), niti je Mađarska, ako je tako Kosovo je u Srbiji - idite pa postavite zastavu Srbije na zgradu "Vlade Kosova" u Prištini. Vojvodina je bila u Ugarskoj, od 12 veka, ali je pala u Turske ruke nakon 1526. tada je stanovništvo pobijeno ili oterano u roblje. Opustela je, a onda 1689 dolaze oslobodioci. Austrijska vojska u kojoj je bilo svih nacija koje su ovde živele, pod Eugenom savojskim, i pod Ludvigom Badenskim isteruju tursku iz panonije. Onda sledi plansko naseljavanje koje sprovodi bečka dvorska komora. Srbi se naseljavaju sa ciljem da bi branili carstvo od Azijata (prirodna granica Evrope i Azije bi trebala biti na Dunavu i Drini), bežeći od Turaka, Nemce naseljavaju u tri navrata, jer su Nemci poznati kao vredni, religiozni, nebuntovni i pedantni i oni su tu da se podigne privreda, da se isušuju močvare, da zažive zanati. Mađari, Slovaci, Rusini, Rumuni, itd se naseljavaju radi popune teritorije, ali i da bi se razbila homogenost prva dva naroda i Mađara samih. Onda dolaze Jevreji, Jermeni, Grci, Sekelji (mađarizirani Bugari) itd...i takva Vojvodina je 1900 imala brutodohodak po stanovniku kao Engleska, Bavarska, Moravska, ili Alzas. Srpske crkve u malim selima poput Čuruga, Sentomaša, Turije, Vranjeva...su bile veće nego bilo koja u Kraljevini Srbiji (toliko o "ugroženosti Srba" u Carevini). Mreža pruga je bila najgušča na svetu. (Učio sam iz istorije da su Austrijanci pravili tolike pruge da bi pljačkali "okupiranu Vojvodinu" i odvozili oteto. Nije nego, a kako su to jadni ugroženi Srbi "prečani" mogli da pomažu svojoj braći u ustancima, kada je Zemun, sa prećutnim blagoslovom Beča bio mesto tranzita "džebane", i proizvodnje fišeka za puške, a danas ne postoji ni najobičnija tabla sa natpisom na kući u kojoj su 1804 pravljena zrna. a Kuća je u tek jadnom stanju. Toliko o zahvalnosti "prečanima". Pa o uvozu kulture i pismenosti: Zaharije Orfelin, Stevan Sremac, Dositej Obradović, Đura Jakšić, J. J. Zmaj...I pomenuti da su srpski i grčki trgovci bili najbogatiji ljudi u Ugarskoj koji su bili uticajniji od vlastele. Možemo pmenuti maticu Srpsku (koju neki hoće da presele u Beograd) i prvog srpskog novinara Dimitrija Davidovića, čija se kuća u Zemunu raspada dok prizemlje smrdi na izgorele pice.
    Onda dolazi 1918. Otimanje zemlje jednima da se daje drugima, sa kojim pravom, ako nije pravo sile. Pa 1944, kada se vrši istrebljivanje Nemačke manjine, a ostali koji se nisu složili sa politikom "Stupara i Krpigaća" kao što reče M. Turudić, Zemunac su ili nestali po kazamatima ili pobegli preko granice pa i preko mora, što dalje. E sada, kada su čitava sela etnički očišćena, kada su otete kuće napunjene i kada je došlo vreme da se plati danak neznanjum neradu nesposobnosti, danak politici "lako ćemo" kada mladi odlaze, jer su stari ili nesposobni ili su sebe obezbedili pa prde o "nebeskom narodu" kojega mrze svi od ameba do Marsovaca i o teoriji zavere, danak priči "mi i niko više". Pa bio je jedan koji je govorio: posle mene potop. I šta ćemo sada. Posla nema, novca nema, u selima jedino rade kafane, i obavezno kladionica. Šta kada svako selo ima svoju...ijadu, žderijadu, alkoholijadu, turbofolkijadu...a šta je sa mojom perspektivom?? Mogu li ja da od 2 - jutra zemlje imam budućnost?? Ili da od rada u preduzeću imam dovoljno da ne moram da idem u Beograd i plaćam stan od 22 kvadrata 200 evra da bi imao neki uvid u dinamičan život, normalan internet, dostupne knjige, snabdevenu, i koliko toliko jevtinu prodavnicu, čistije trotoare (e to ima tek u Budimpešti), puteve bez kratera..a isvoj auto, pod uslovom da nije Punto koji subvencira država. A šta se nudi nama koji bi da živimo od svoga rada?? Zvezde grnda, Veliki brat, licitiranje za stan, auto, licitiranje za još koji dan života, Operacija triumf...pa Operacija Trijumf je platiti sve račune i imati za 10 dana letovanja ako živite u Silbašu.
    Boli me, da ne lajem sada...ko će da vlada. Ja hoću da živim od svog rada, neću da mi "šansa" bude kasting za Velikog Brata. da li će u Vojvodini nicati gotske katedrale ili sinagoge, da li će službeni jezik biti japanski, nemački, mađarski..da li ću da se potpisujem na ćirilici, na gotici ili feničanskim alfabetom...ova varijanta Ugroženih nije dala dobre rezultate. Toliko je napravljeno vizantijskih crkava da Vojvodina sve više liči na Enver Hodžinu Albaniju sa onim kupolastim bunkerima, toliko se priča o pretenzijama suseda, o stotinama hiljada mudžahedina, ustaša, hortijevaca, ne znam...indijanaca, japanskih kamikaza, maorskih novozelandskih kanibala..kojima je valjda jedini cilj u životu da napadnu baš Srbe. Toliko se prekraja istorija o tome kako su upravo gedže umotane u one šuferice i sa turbanima prešle Dunav i isterale dinosauruse sa njihovih "vekovnih ognjišta" a onda stvorile i Boga, kao trebaće nam. A kada će da se radi?? Kada će vam biti jasno da selo u Vojvodini umire, da mlad čovek neće da radi za nekog skorojevića za 100 evra i da mu život prođe na relaciji kuća - posao - kafana. Bilo prošlo. Ne smeta mi ni (normalan) Mađar, ni Hrvat, ni Srbin, ni Nemac, ni Japanac...dokle ćemo u ime onog ludačkog sjaja u očima kakav imaju samoubice, a zovemo ga Inat žrtvovati milione uglavnom sirotinje, dok se lopovi vraćaju kada se sve smiri. Potrošili ste kredit kod mene. Ne verujem ni u Svetog savu, Nemanjiće, ni u "tisućljetna kraljevstva, carstva pravednih i vijernih halifa". To se ne jede, ne sipa u rezervoar i nema prođu u banci. Balašević vam je sve rekao u onom: Od.... JNA
    ...nalozte vragovi furune pakla, ma nek se zazari, al moja se zvezda jos nije ni makla, Bog nad njom strazari...

  4. #4

    Odgovor: Мађарски екстремизам

    Citat Wendelin kaže: Pogledaj poruku
    Moram da vas sve razočaram. Vojvodina nije ničija!!
    ...
    ZaHebi stvar Vendeline. Vojvodina je MOJA.
    E da. I ja sam njen.
    Tako da sve ostalo o čemu si pisao gubi smisao.

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  5. #5

    Odgovor: Мађарски екстремизам

    Citat Wendelin kaže: Pogledaj poruku
    Moram da vas sve razočaram. Vojvodina nije ničija!! Niti je srpska (ako je tako, onda je Kosovo Albansko), niti je Mađarska, ako je tako Kosovo je u Srbiji - idite pa postavite zastavu Srbije na zgradu "Vlade Kosova" u Prištini.
    Ne znam sta si hteo ovim reci ili samo malo provociras?
    Vojvodina je nasa, ususkana oaza svih naroda i narodnosti sto zive u njoj.
    I moja je ... nosim je u srcu gde god da krenem.
    I ja sam njena ... docekuje me u topli zagrljaj kad god se vracam.
    Meni ne treba vise, od tog osecaja pripadnosti.

    Citat Wendelin kaže: Pogledaj poruku
    A kada će da se radi?? Kada će vam biti jasno da selo u Vojvodini umire, da mlad čovek neće da radi za nekog skorojevića za 100 evra i da mu život prođe na relaciji kuća - posao - kafana.
    Brani li ti neko da radis?
    Tera li te neko da zivis ovde?
    Umiru sela, odavno ne sad i nije to pocelo od pre par meseci.
    A zasto umiru?
    Delimicno i zbog toga sto svi trce u grad, ka glamuroznijem zivotu, makar jeli svaki dan suvi hleb, ali bolje biti u nekom velegradu, nego na selu ...
    I ne samo u Vojvodini, umiru sela sirom Srbije i ostalih zemlja u okruzenju.

  6. #6

    Odgovor: Vojvodina danas i sutra

    Vojvodina je zemlja svih nas koji u njoj zivimo i zelimo da gradimo bolje sutra.Ja sam taj koji ce prvi stati na odbranu Vojvodine.Moji preci su svi odavde,Srbin jesam ali iz Vojvodine.


    To je nasa ledina,Vojvodina jedna i jedina !!!

  7. #7

    Odgovor: Мађарски екстремизам

    Citat Wendelin kaže: Pogledaj poruku
    Moram da vas sve razočaram. Vojvodina nije ničija!!
    Vojvodina je SRPSKA.Srpsko vojvodstvo, odatle joj i naziv potice, samo joj neki "razbojnici" onako uz put ukrali to "srpsko", tako im lakše bilo a i sad je, da je svojataju!

  8. #8

    Odgovor: Vojvodina danas i sutra

    Citat Becar kaže: Pogledaj poruku
    Vojvodina je zemlja svih nas koji u njoj zivimo i zelimo da gradimo bolje sutra.Ja sam taj koji ce prvi stati na odbranu Vojvodine.Moji preci su svi odavde,Srbin jesam ali iz Vojvodine.


    To je nasa ledina,Vojvodina jedna i jedina !!!
    Bravo........... Tako govore Patriote naše Vojvodine!!!!! ni moja ni tvoja Naša Otađbina.
    Nikad ne raspravljajte s budalom, ljudi možda neće primjetiti razliku.

Slične teme

  1. Mesto koje voliš danas sačuvaj za sutra...
    Autor Invisibleman u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 22.10.2011, 17:32
  2. Srbija danas i sutra
    Autor SNATCH u forumu Politika
    Odgovora: 400
    Poslednja poruka: 24.08.2011, 11:16
  3. Od sutra okrećem novi list!
    Autor memento u forumu Psihologija
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 29.05.2009, 09:50

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •