Na velika zvona


Moja mati bila zdravo pobožna. Što kažedu, išla ucrkvu i petkom i nedeljom i svecom. I post i vodica i slava i preslava i sve redom... Kako otac rano umro od jeftike, sve nanju, jel deda Svetozar zoto slabo mario. Pose kad sam uskolu pošo, onak vec znalo se, noso i cirake i ripide i barjace i nebo i digod sam sta trebo. U cetvrti razred i pajvane na zvonaru vuko. Kad zvonim na veliko zvono, pa povuče gorenaka, podigne me tolko, dovatim s glavom uprav do štukatera.

Jedared trefi se da bidem na zvonaru dok je sluzba. Bilo tuna i nji stariji momaka, pa zvonimo kad kazedu. Sveta u crkvu onolko, nema igla di da padne. Nama gore zamuka dok cekamo i onak divanimo o koječem, prekraćivamo vreme. Baš Panta Vlaški prico kako vido ujca i ujnu u vinograd da radidu one stvari, a mene potera na malu nuzdu. I išo bi i slušo bi, a Vasa Romanov kaze: Ta dićeš? Eto, tuna kroz pendžer. Nema niko u portu. A taj pendzer iznad desni vrati, nonu stranu do Lukini. Kad velika sluzba, ostavidu i nji otvorena, dide promaje. Ja nakreno glavu ovamo da cujem, kad vice neko odole: Ju, ju, ju! Pogledim, baba Velinka Štrbanova i Desa Poštić izisle u portu, malko na frišak luft. Glede gorenaka: Ju, koji je? Jel to onaj Jelin antihrist? Sklonim se ja, al kasno. Vec me vidle. Oma kazale radi crkvenjaku. Stao on dole kod vrati, pa sve tako pesnicom preti. Kad sam vido dide gore, ja zagrebem u zvona. Nemož on zamnom, visoko je. Sedim u rogljeve, a on vice: Ima da zakljucam crkvu, ce da sidjes ti kad ogladnis!"Svrsi se sluzba, odu svi na rucak, di koji, i zakljuca on odistinski. Ne znam diću ni štaću. Ostanem do neka doba, a pose vidim nema niko, spustim kraj od pajvana kroz pendzer, onak niz pajvan pa begaj!

Znam, mati ce kući kroz komin da me protera, preskocim zid od Guculjevi i prepnem se nonaj dud jalovac sto bio na guvno. A deda Svetozar znao di sam kad opravim tako štogod. Došo pod dud, ne gledi gore, neg pita: A, bas si moro? Kazem: Moro sam, stiglo me. On se onak nakaslje, pa ce: Ajt sidji, das ne oladi supa. Nit me tuko, nit dao da me mati bije. Bio dobar ko lebac. Oma zajutra očo kod popa Mate, sta je kazo neznam, al znam da me pose ni popa nije diro. A veronauku sam tu godinu prošo s dobrim.