Priče iz starog Banata
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 45
  1. #1

    Priče iz starog Banata

    Tri metera somota

    - A obaska ne volem kad uvatidu furt istu pesmu da narucivadu, mada platidu ne znam kolko.
    - Sta je tebe zotim? Nek se veselidu. Njima lepo, a nama pun šlajpik.
    - Ta sta znad kads izopijadu, jal sviro becarac, jal čivutsko vecernje, isti andrak!
    - E, viš, nije. Dodje svakim distera njegovo, a zoto smo mi tuna. Tridesete na Vidovdan dobi porucnik Laza Zivkovic unapredjenje, a mi bili “Kod štuke”. Dodje on i oma zove zastal, ajde, kaze, moju pesmu. Koju? “Marsirala kralja Petra garda”! Odsviramo, a on stotku. Jel moz jos jedared? Ajd jos jedared, on opet stotinarku... I tako dvajsedam puti! Jes da mi i kralj Pera i garda izasli iz volje, al uvatimo dve iljade i sedam stotina!
    - Ja ne volem “Tri metera somota”.
    - A sto? Lepa pesma, vesela.
    - Svirali svatove u Margitu, a znas kaki gornjani zaguljeni, furt ti trazidu bas onu sto ne znas! Akoz znas, onak precepi stotinarku, pa jednu polutinu zalepi ti na čelo, a sonom drugom maje, dusa da ti izidje nanos dok je dobiš. A bio tuna neki Sava Josimov, kaze: “Ajte svirci akoz ocete novce da zaradite” i pokaze tolki budjelar, sve same iljadarke. Mi mislili ima domastimo brkove. Pitamo sta gosn Sava izvoljeva, a on kaze: “Tri metera somota”, al pogodba da bide: za svaku strofu sto znamo iljadu, pa kolko isteramo, a pose on da peva i za svaku sto ne znamo iljadu manje. Izvadi oma tolki bunt i mete nastal, nama oči diskočidu! Pocnemo “Tri metera somota, jel te curo sramota...”, a Sava furt vice: “Jos, jos!” Otpevamo jedno dvaestinu, onak on preuzme pa sve neke gornjanske:

    “Mutan Tamiš kod mline, sto meteri sirine,
    bas se tuna kupo Živa, a nume da pliva!
    Aoj Zivo, pa Zivo, jeli smo ti koljivo,
    isplivo bi da si mogo, al duboko mlogo.”

    Ispadne nakraj da on dodje nama deset iljada. Kaze ne das cigani, nego ceo bunt mete kroz onu rošu u begeš. Mi zahvaljivamo bogzna kako, pitamo jel jos stogod povolji, a on kaze – ne treba. Kad se svatovi razisli, jedva izvadimo novce iz begeša, a ono iljada samo odozgore i odozdole, usredu sve same artije!

    (Slobodan Vukadinovć ''Priče iz Starog Banata'')
    Poruku je izmenio nenad.bds, 16.03.2010 u 17:19 Razlog: Unet autor priče u post zbog izmene naziva teme
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  2. #2

    Odgovor: Priče iz starog Banata - Slobodan Vukadinović

    Kulje i mleka

    -Al mati, das sigramo jos malko, dok je za videla.
    -Taki da ste unutri il će da bide boja. Ne trired da govorim! Ocete mokri jeftiku duvatite!
    -A kako Bajazini svi napolje, i Bodovljevi i Mita Buta i Rada Caran... Samo mi mora...
    -Oma! Grom vas spalio!

    Mi onak obesimo nosove, pa jedno zadrugo... Ždroncamo u po glasa, al pravo u konk, skidamo grudnjake i izuvamos, pa u veliku sobu.

    -Oma te mokre fusakle na furunu das sušidu, na banak i da sedite smirom naredjiva i dalje mati.

    Usobu toplo, furuna nalozena, pas vec u frtalj sata rumenimo ko jabuke petrovače. Tuna vec sedidu deda Toza i komsija Djura i krunidu kukuruz. Deda zapocne klip na rendaču s obe strane, a komsija Djura drzi žuljaru od šapurine u ruke i kruni u kotaricu.

    -Otac, ta niste morali naruke, za sta nam stoji onaj krunjač ušupu, da ga je rdja čantra mati i izlazi u konk, a komsija Djura vice za njom:
    -Neka, Jelo, laksije je nama dvojici ovako po starinski. E, da je nekad i rendače bilo, neg šiljak od bagrema pa isterivaj red po red, da zapocnes.
    -Mani, nisu joj danas sve koze na broju. Oce da skuva kulju za veceru pa ponestalo projna brasna. Mora da misi da ne da stignem da sameljem kod Notinga u mlinu!
    - A vise ne nosis kod Špenglera?
    - Nosim kad je na vise. Ne radi na malo, neg uzme ujam pa ti da od vec samlevenog. A snaja oce da je brasno bas od naseg kukuruza. A ujam kod obadva isti.
    - Kažedu da Špenglerova melje sitnije, dima bolji kamen, a i ne pali brašno.
    - Ama kad nije u suvaču, sve ti to isti andrak odgovara deda Toza i presiplje okrunjen kukuruz u plekano vedro.
    - A vi, jel volete kulje? pita komsija Djura.
    - Volemo vicemo svi uglas i kulje i mleka, i sa secerom i sa sirom i s kajmakom i sa mašću i s lukom i s drobinom od čvaraka...
    I kad sve izredjamo, nemož pose da docekamo das deda vrati iz mline. Kulju mati skuva za frtalj sata, a mi pojedemo za jos manje.
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  3. #3

    Odgovor: Priče iz starog Banata - Slobodan Vukadinović

    Fala bogu, ocu, al ne mogu

    Bilo rakija razni, a najvise dudare, zoto jel je i dudova bilo mlogo. Bilo dudinja od svake fele i bele i crne i murgaste i one oltovane, sto dodjedu krupne ko prs. To je mati u dunst mećala. Za rakiju s farba manje gledala, neg samo da bidu zrele i slatke.

    Zajutra, cim se pustidu svinje u čordu, majka Lena pocisti sokak, pa s prepne neko od mladji da natrese, a ona onak kupi u plekani lavor, pa pose izručiva u kacu sto stojala pod ambar, a preko nje metnut pokrovac. Kad s napuni i komina prevre, oma nakola, odozgore nekolko snopova ogrizine, pa kod Mate u pecaru.

    U to doba, polak sokaka uokolo smrdilo na džibru, al ko je zotim mario. Osobito oni sto s bili redovni oko kazana, da cenidu kako j cija rakija ispala. Najredovniji bio Nika Bućkalov, zvani Opirača. Počo s rakijanjem u mladosti, od muke njegove. Imo maćiju, a das maćije dobre, sto kažedu, u baštu bi se sadile! Novaca za birt nije imo, pa di bi, neg kod Mate u pecaru, dis ne pita ni sto si ni kolko si. Pose mu to preslo u obicaj i kad posto svoj covek. Ko doso, ko ne doso, al Nika uvek tuna. Znao po mirisu dal je komina dobra i kaka ce rakija dizidje. I kad procuri dokle je ljuta i kad je patoka. I akoz je Nika kazo da je tolko gradi, nisi moro da meris!

    Zena mu Kosara furt čantrala, i on reko da nije, fala Bogu, ni gladna ni zedna, ni gola ni bosa i das mane njegove glave i gledi svoj poso, dok je dobre volje. Cesce dovodio Dragu armunikaša i tero ga da mu peva:

    Sve se kanem das rakije manem,
    Fala Bogu, ocu, al ne mogu!

    il onu drugu:

    Alaj zivim dok zeni ne skrivim,
    a kad skrivim, ja jos lepse zivim!

    Jedared odocni malko vise, a Kosara besna nije tela da ga ceka, neg ugasi lampu i legne. Nika udje ukujnu, pa napipa na astal šerpenju s kupusom, a bio zdravo gladan. Zajutra kaze on: E, Kosara, post ti tvoj, al si onaj kupus za veceru dobro skuvala. A ona ce: Ta kaki kupus, vile u tebe, mora da s opiraču pojo! Kad sam vidla di te nema, ja kupus prosula.
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  4. #4

    Odgovor: Priče iz starog Banata - Slobodan Vukadinović

    A di je zec?


    Taj birt, kolko pantim, dvanajst gazdi promeno. I Švabi i Srbi i Čivuti, pa neki propo, neki sobogatio, a najduze drzo Steva Zec. Pricadu, bio prvo kelner negdi na tim moru, pa tamonaka svasta vido. Oma sve promeno, na angro. Dva šanka, dve sale, a u tu veću bile sigranke. Imo ledaru, veliku. Dovezedu uzimu deset-petnajst koli leda s Ponjavice, zatrpadu u slamu, ima pose celo leto.

    Avlija velika, svud jasen i lipa sadjeni, pa bide ladovina lepa. Oma on to patoso cigljom, ogradio, meto astale, a na kandelabre noćom visili fenjeri. Tako štagod nisi svud mogo ni u Pancevo da vidis. A kuglanu sto opravio, taka valda ni u Beču nema. Vlada moler, sto čerez keglanja cesce svraco kod Jove Grčića u kafanu, kad vido, oma se preselio kod Steve i furt vidio tuna ko invetar. Kad ga ko trazi, zna se di je.

    A Steva tako bio krupan covek, crnomanjast, imo brcice, pa onak furt bela kosulja, leptir masna i crni prsluk, budjelar u zadnji dzep, olovka za uvo, a kasa blok u dzep od kosulje. Pio samo onak kad nabavljo pice, tek da košta. Kocko se nije, al zenske volo jeste. Imo zenu Mandicu, Rvatica bila, opasna, ziva vatra, a i imalo je s koje god si strane teo, al sta vredi kad njemu tudje sladje.

    Jedared, na Preobrazenje, svirali Jovanovići iz Deronja, a pevacica bila neka Ruža iz Borče, a i ona fajtana malko. U jedan ma, nema Steve. Sad bio tuna, sad ga nema. Pita Mandica di je, svi se pravu ludi. Kelneri znadu, al ako kažedu ne valja, ako ne kažedu opet ne valja. Gledi di je pevačica, ni nje nema, a ona oma Jošku primaša zagušu: Di je ona tvoja opajdara? Joška se preseko: Ne znam, gazdarice, ovog mi krsta. Seli malo das odmorimo, pa ako smo Cigani i muzikanti i mi imamo dušu. A Ruza sta znam di je. Valda otisla sporadi sebe... Ona besna, sva se zarumenela, misiš sad ce je trefiti, kad eto ti nji dvoje idedu iz podruma. Ko, bili da sunu vina, a Ruza pošla da mu drzi lampu. Mandica skoci, pa onu za kosu, a Stevu pcuje: Svinjo svinjska, znam ja sta ti ona drzala i kako ti svetlila! Steva se brani, smiriva je: Ta, mani se, sta pravis cirkus, nismo bili u podrum ni pet minuti. A ona oma: Znam ja tebe kaki si zec, dosta tebe i minut!

    Jedva je nekako smiridu, al ona oma otera Ruzu i svirce. Pošlju čeze u Starčevo po Marka armunikaša, al otad Steva pevačicu dovo nikad nije.
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  5. #5

    Odgovor: Priče iz starog Banata - Slobodan Vukadinović

    Mačkare


    Ja se sirota bojala mačkara. Unakaradu se pa mi sonim rogovima na vragove ličidu, a tako s i vladadu. Idedu sokakom pa s cirkusiradu. Kad i vidim izdalje, a ja oma begaj u avliju.

    A tuna oni dva Ćiribiševi drzali banku. Metu onak te maske njine, obučedu bundaš naopako, vežedu klepetušu za pojas, onak opletedu vrengije od slame, tako ko ruka debelo, pa omotadu oko nogu. Jedan bide žena, pa onak bije muza s metlom i svasta mu govori, a tuna bide i djavo pa i pujda.

    Jedared, vec sam devojka bila, desi se ostanem med zadnjim na bubac, kad gledim idedu oni dolenaka. Sta ću sade, di ću? Umedu svašta dopravidu, il te poljubu il te uštinedu il kazedu stogod brezobrazno, a bilo i da suknju zadignedu. Na nji podnapite nije niko strogo gledo, al di ce devojka pose od sramote? Predjem zoto oma kod Bate Purkara i kazem: Ja se bojim, sta cu ako me pojuru, neg te molem da me ispratis dokuće. I on pristo.

    Većem muški mačkare izigravadu, al bide digod i neka od zena jel devojaka. Premonduri se u musko, pa ko je zna kake cirkuse izvodi. Jel ne znas koja je?

    Kad se Steva Kačavenda vrno iz Amerike, kazedu silni se novaca tamonaka natuko i oma zido novu kuću nuz bratovu i uzo oca kod sebe. A jetrve reč po reč, pas oko tog zakačidu. Kosara kaze sta su dedu uzeli, sta mu kod nji falilo i da je to čerez tog da im kapital prepiše! A dok Steva bio u Ameriku, ko mu oca gledo? A Ilinka kazala kako kod nji ima sobu obaška i ne mora svaki dan da je popare, krompir čorbe, valjuške i trene i mleka, neg sta mu duša oće. Jel njima špajz pun mesa, dunsta i kravljeg sira i kajmaka.... A dal imaš i kravlje balege, pita Kosa. A Ilinka se onak nabesni pa joj bas svasta kazala.

    Dodjedu poklade, Kosa se premonduri u mačkaru, pa s onim muškim odkuće dokuće redom. Kad stigli kod Kačavende, primi i deda Jova, oće da počasti, a oni kažedu da nećedu nista, jel čuli da ta kuća sirota. Kako kaze deda ta puno svega ko oko, snaja naspremala, biće do dogodinu. I povedu i u špajz da vididu, pa i jos darivo: šunke, slanine i venac luka.

    Prodjedu poklade, kad jedan dan Kosa zove jetrvu preko plota: Ej, Ilinka, preznajem da ti špajz pun koječega. Nema šta nema! Ilinka oma u špajz, kad ono stoji dolenaka u artiju zamotano, zna se šta, a zna se i ko i kade meto.
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  6. #6

    Odgovor: Priče iz starog Banata - Slobodan Vukadinović

    Kurmodin Živo

    Moja mati rodom iz Ferdina, od Aleksicevi. Imo sam tamonaka deda Živu i baba Djurdjevku, dva ujca i jednu tetku. Za slavu il kad bidu ferije iso samo kod nji da sedim ugosti. Onak mi uja Sava pravio svirajku od zove, davo mi da jašim njinog Mrkova kad idemo na izlaz, a na kandziju mećo nov švigar od po šuva, pa me ucio da pucam šnjime.

    Kad polazimo, a baba Sofija mi drzi prediku: Da si se tamonaka lepo vlado. Da nisam cula da pcujes ko sto umes! Kad sretnes kogod na sokak da kazes lepo ljubim ruke, mada ga i ne poznas! Ona mene furt tako vospitavala, nisam jos ni uškolu pošo. S pocetka sam se svima javljo, nekim koje sretnem i tri-cetr puta nadan. A oni kazedu ziv bio il da si ziv i zdrav. E, pose kad sam malko poraso, onak sam skracivo ko i drugi, pa sam cujes di kazem ... imrukeee. Opet nisam ko Steva Vrlić sto furt trčo sokakom, ma digod kreno, pa sve ko da tera avto viko: Drrn, drrn, brrn... odoše kamione za Berlinove! Sta mu to, očin ga znao, valda vido u Pancevo kad ga otac vodio kod doktora za naocari. E, pa Steva sam protrci i kaze ... uke i sotim je sve kazo.

    Ljudi medsobom pozdravljali se svakako, i pomaze Bog, i brojutro i bardan i barvece, a oni sto isli u madzarske skole, mladji, kažedu i serbus i jonapot, al samo sam u Ferdin čuo drukše.

    Sedi deda Živa na sokak, prodje Spasa Tintorov pa ce: Kurmodin Živo! Deda oma: Kurmodin Spaso! Vi kec?, a onaj odgovara: Tanko, ser gut, pa kaput! Nista nisam razumo, pa pitam uju sta govoru, a on se smeje: Ta mani i, govoridu kojesta. Nji nekolko bili soldati u Galiciju, pa bajagi naucili nemecki. Mož da bide ono sto Švabi zaboravili, al ni to kako treba. Pito sam gosn ucitelja, a on kazo da nije kurmodin neg gut morgen brojtro! Al ajde ti njima dokaži. Oma vičedu: Znas ti tvoj nos! Jel si ti bio u Galiciju il mi? Jel tebe cuksfirer egzerciro il je nas? I onak sta da im i ja kazem neg kurmodin.
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  7. #7

    Odgovor: Priče iz starog Banata - Slobodan Vukadinović

    Sudija, bem te u svirajku

    - Ta ni na utrinu, ni kod donje škole, ni di je sade, neg na široki šor.
    - Di ti znas kad nisi sigro fuzbal?
    - Al sam furt gledo! Oma tuna pored Poštića kucu, mogo sam s pendzera da sam teo. Bile sative, a mreze drzali u švapski dom. Nije bilo ogradjeno, neg sam krečom obelezidu. Kad sigrau nedeljom, okupis sveta onoliko. Izidjedu i udavače pa špaciradu, a cika Marjan prodavo sladoled i jabuke u crven secer.
    - Ode baš ravno i trava fina, sitna...
    - Ta da šta je, al jedared sigrali protiv Pločice, pa Koja Vurdeljin udari s pumpom od becikla autriktera jel majo opsajd, pa onak sudija ponisti cis go. Pose nise znalo ko koga bije. Onak naredidu da mora das ogradi da publika bide obaška, a ne da stoju oma nuz leniju. E, tuna nije moglo das ogradjiva jel imo put s obe strane. Onak premestidu na izlaz, nuz groblje di je i sade. I ogradidu, al sta vredi, poses opet tukli.
    - Sve pantiš.
    - Ej, sta je jeda izeo siroma Vlasta Peric dok je opravio tim!
    - A sto? Ta bilo tolko dobri igraca?
    - Bilo pose, al kad je poco, straota bozja. Podelu se na dve strane, al di fuzbal tuna oma svi na kamaru. Nit si znao sta ko sigra, ni ko koga šopa. Onak nece niko u odbranu, neg svi bi digradu navalu. Neki voleli da pimpladu i prekoviše, a neki oma špicorojku, pa duuu di stigne. Moj stric Rada mogo da šutne preko onog duda kod Majstorovica i furt s otimo za bekovsku!
    - Ta nije valda sav kumst da šutneš?
    - Dabom da nije. Bilo pose tuna i dobri igraca: Švaba Bendi, Mita Buta, pa neki Tranda, Bire sigro krilo, Golub Pita umo da tribla opasno i neki Djura, sto bio segrt kod Halupe u gvozdjaru, pa svaku nedelju peške dodje digra, a pose se vrne u Pančevo. A Minda i Jova Bugarin sigrali bosi jel nije bilo kopački za njine noge. I furt imo bar jedan uljav, ko onaj Velinkin, što s tuko za makaršta. A sudija ne svira, on oma vice: Sudija di gledas, serem ti se usta! Sta ne sviraš enc! A za penal znao das pobije i sa sudijom i s polak tima. Pose kad gisteradu, onak mu djavo kriv..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  8. #8

    Odgovor: Priče iz starog Banata - Slobodan Vukadinović

    Bela nedelja

    Godine su velike, dete moje, osamdesšest.Zdrava sam, fala bogu, ništa me ne bole, neg sam kad bi mogla noge da promenem, pa oma na sigranku.
    Jej te kokice, šta se stidiš, ja to mom Nikoli nakokam punu vanglu, zdravo volemo. Mi dodjemo i rod, jel tvoja baba Jela pobratila se smojim ujom. Jedinica, kažedu mlogo bolovala dok bila dete, a Todorkini se bojali da neumre i tako je onak pobratidu.
    Ko sade da je gledim, ide u crkvu, a uruku grana od bagrena, pa sve maje zgranom, da joj miriši.
    I deda-Milu pantim i deda-Svetozara, ti se njega nesećaš, umro još otkade. Imo jednu nogu kraću i furt išo sa štapom, tako nabado. A kako joj materi sime? Jel Sofija? Nije. Dabom da nije, neg Lena. Sedeli u taj sokak od mline, baš pod Gospin breg.
    Tuna bio bubac, momci se skupljali na sabor, a na belu nedelju na dud kod Pargarovi bila ljuljaška. Bila i kod Carana na ćošak, pa onak di je ko teo. Velik dud bio tamonaka. Vežedu momci pajvan gore, a di će da sediš presavijedu pokrovac. Onak izmedu štrik, nji dva momka, jedan drži s jedne drugi s druge, pa kad zapnedu, itnu ljuljašku čak u granje, gorenaka. Ju, a ja nesmem ni da gledim di je.
    A kad sedneš da te ljuljadu, mora da im šapneš koga voleš. Pose te itadu tako visoko da vidiš dimu kuća. Ako neka nema momka ili ne da kaže koji je, a oni uvrnu štrik na jednu stranu, pa kad potkačidu, sve se kecelja na njega namota, pa jel siscepa jel je skinedu, a neki puta bide i suknja poderana. Zoto i kažedu "stigla bela nedelja, da se cepa kecelja".
    Ja dugo nisam smela, stra me i da gledim, a ne da sednem, jel kaki su bili pusti, kad zamanu, ja lagana misliš će dodletim čak na Skošac. Uvatim se tako srukama i držim se jako, zažmurim. Kaka kuća, kaki momak, neg sam da stignem cela dolenaka.
    A bilo i koje su volele, pa sve cičidu kad i itnu. A momci onak sve jače zamanjivu. Bilo i da padnedu, bilo. Slavujku Prodanovu itnedu jedared pa nasred sokaka, u blato, fljiis! Sreća njena, blato do kolena, tuna na put di kola idedu. Bilo joj mekše jel na guzicu pala. Svi u smej, a ona utrči oma kod Lukini das opere i presvuče.
    To se ljuljalo svako pose podne, celu belu nedelju sve dok počne veliki post. A onak ništa, dogodine.
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  9. #9

    Odgovor: Priče iz starog Banata - Slobodan Vukadinović

    Majne kace pala sa tavana

    Mož mi nji' da mrzimo što su bili Švabe, al da su bili vredni i pošteni, to ti dobar stojim.
    Nikad Švaba nije Srbinu sklad zaoro. Ja to nisam upantio. Nit je tako štogod od kog očekivo.
    Kad sejedu ostavu sejačicu noću upolje, pa dodjedu zajutra da nastavidu di su stali,
    a sade neb' zajutra lulu našo, d'ostaviš da prenoći.
    Kad s' poseče tuluzina p' ostane čapurje nanjivu, a ti zaoreš il baciš komšiji nanjivu,
    il opraviš gomilu na sklad, pa ne mož d' oreš ni ti ni on, neg sve jedan drugim prebaciva.
    A Švabi ne, povadi čapurje, otrese, natovari četr-pet koli, vozi kući, pa sadene u kamaru.
    Onak loži u šporet, u furunu, i pod koto kad koljedu svinje.
    Vodili računa o svakom dinaru, pa di da ne stojidu dobro.
    Bilo i kod nji siroti, jel ni oni nisu svi bili jednaki, al svi vredni.
    Njine žene išle da radu po kućama u Beograd, u Pančevo i di sve nisu.
    Spremadu, kuvadu, peredu... zaradidu d' imaju za nji i njinu decu. Nisu od domaćina iskale.
    A bile čiste uredne, kad ujesen otvoru pendyer, a ono iznutri sve na dunje miriši.
    Držale gusaka mlogo, a svaki imo kravu, je l voleli kiselo mleko obaška i sira.
    Lebac pekli u avlijske furune ko i mi što smo.
    Da kažem, bilo polak-polak slago bi te, neg dva tala mi, a tri tala Švabi.
    Od Velje na n' stranu bio njin kraj, a n' ovu ovamo Srbi,
    Široki šor, Zlatica, Tikvica i tuna oko crkve, ni' bilo više.
    I oni imali crkvu di je sade Zadružni dom. Tri birta mi, tri birta oni, al se kod nji' znalo di ko ide.
    Diće mladež i dićedu matori. kod nji momak devojku podruku pa hajt na sigranku,
    je l se znalo već ko je za kim i ko je s kime prijatelj i nema tuna pose d' ostavu jedno drugo.
    A kod nas devojka brez matere nigdi.
    Oni držali njino, mi držali naše, al se poštovali ko komšije i ko ljudi. Svašta mi od nji naučili,
    a oni od nas da pcujedu. Znali i oni srpski i mi švapski.
    Di nećemo kad još ko deca furt na sokak zajedno,pa udje uglavu i da nećeš.
    Oni po banacki, mi po švapski, kako smo umeli. Ko je teo mogo iz knjige d' uči.
    Perići imali jednu, sve slike molovane, pa u nj' piše polak švapski polak srpski.
    Sećam se na jedan lis':

    " Majne kace pala sa tavana,
    ales fir noge pokrjala."

    Dolenaka istolmačeno da Srbi čitadu šta ne razumedu švapski, a Švabe srpski.
    A na sliku metuto di mačka pala s tavanski lotri.
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  10. #10

    Odgovor: Priče iz starog Banata - Slobodan Vukadinović

    Dundjerska posla

    Ima ta kuća i puni sto godina. Propo malko crep, šalone na pendzere trebadu nove, al drugo ništa ne fali. Dobra je. Ta kaki bi ti izgledo d'imaš sto godina, jel?
    Kuću zido i ciglju peko još pokojni deda Duša, sve veliki format, dvajsdve furune.
    Onak Švabi pravili ciglju u Kutinu, jel tuna žute zemlje kolko voleš, a nema odozgore ni ašov da skinedu. Vode bilo svugdi, jel cela Kutina u snizu. Kad nadodje Dunav, poplavi polak atara.
    Udari voda, uprav pod bajer.
    Švabi sve pripremu, iskopadu, p'onak muški mešadu žutu zemlju i vodu, pravidu blato, skinu s'ugaća pa gazidu dizidje ko testo, a žene njine punu u kalupe.
    Veliki to poso, dok s prosuši, sadene u furune, ispeče, oladi, prodju dva-tri meseca.
    Zoto i košća. Kolki to novci bili u ono vreme, nemož da zamisiš. Al ciglja dobra, nigdi da je vlagu povukla. Ta ima da traje još sto godina.
    Venčanice i rogovi od bagrena, imali osamnajs komada u Treće livade, a istrugo i oteso majstor Steva, Vajin otac. I to ima da traje još sto godina.
    Kad Franja izido opštinu, došo befel da nemož više da pravi koji kako oće, nemož trskom da pokrivaš, neg crep. E, taj gorenaka ti je apatinski.
    Manda, po mojim, ništa ni onim kućama od naboja nije falilo. Leti ladovina s tri prsta debela.
    I dal ti vidiš kolka to kuća, dvajs meteri s fronta, devet u širinu.
    A unutri konk, kujna, dve sobe i komora. Onak taka moda bila i potreba.
    Zidali neki majstori iz Idvora, a moro si s majstorima lepo, jel kuću praviš jedared ili nijedared. Ne valja da daš da pijedu, jel kad prepijedu, onak više i ne gledidu u visak i vasevagu, pa zidovi pose kako im bog da. Ne valja da nedaš, jel oni već nadjedu kaku će burgiju zoto d'opravidu. Kad kod Žive Kikireca zidali, a on s rakijom zatezo, oni ništa, oćutidu, završidu sve, al kad bilo nazimu das loži u gostinsku sobu ne komin da vuče. Sve vraća dim natrag. Misili tice opravile gnezdo, pa gurali šticu odozgore, al ništa. A drugi dva komina vučedu dobro!
    Pričo Živa to kod gospa-Mare u birt, a neki Toma Radojev, što bio palir od zanata, kaže: ,,Da platiš holbu vina, da te zajutra rešim bede!" I Živa plati.
    Sutra prepne se Živa gorenaka, pusti visak u komin, nuz jedan ćošak, zabeleži, onak ode na tavan, odmeri tamo kolko treba, izvadi jednu ciglju iz komina, kad ono majstori uzidali stari šešir u komin, a prosekli tako unakrs. Guraš šticu, jel četku, mož da prodje, al dim ne može!
    Kako se samo setidu, oca im dundjerskog!
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  11. #11

    Odgovor: Priče iz starog Banata - Slobodan Vukadinović

    Ajd' po jednu

    Bili nji tri brata Perićevi, a taj RAdica volo da popi digod je mogo i kadgod je mogo. Ne das bije, ne das kači, al kad popi, ni za kaki poso nije. Dok se nisu odlili,
    nimu novce davali u ruke, jel oma u prvi birt potrefi.
    Ono, umo on i brez novaca. Jedared tako lepo popa Matu nasanko.
    Sretnu se na sokak nji dva, pitadu se za zdravlje i familiju i Radica pozove u birt.
    Švorc otvorio novo bure s vinom, pa da koštadu. "Neka fala", brani se popa, a nema ni novaca. "Ta mante, gosn popo, imadu Perićevi", kaže Radica i pipne se di mu stoji šarajtov. Udjedu onak u birt, naručidu po jednu, pa još po jednu. U neka doba kaže Rada ide malko sporadi sebe, a nek popa naruči da poju štogod. Kako izišo, uvati oma pa pravo kući. Pose Švorc popa-Mati skine mantiju i držo sve dok nije pristo da plati ceh. Jel kod Švorca se znalo "čas svakom, veresija nikom", ni Švabama ni Srbima.
    A umo i drukše. Komušadu naveče kukuruz, pa dižedu na ambar, dodjedu komšije da pomažu, a Rada iznese satljik, pa nudi redom: "Ajd po jednu za božpomozi!" Dok obredi sa svakim, on bogin. Zoto oni njega jednu godinu ostavu u Verbovac, kod volova. Tuna njiva, tuna utrina, niti birta, ima da je, ima čobanju da pije vode kad večera... A baš tu noć naidjedu kroz atar dva Srbijanca, idedu od Bavaništa, vozu rakije da prodadu. Kad došli u jednu dolju, tuna blato do srčanice i zaglavidu se. Diće, šta će, noć već uvatila. Ništa, neg didu u selo po pomoć. Podje jedan od nji, kad čuje zvonce. Misi, di je marva mora da bide ljudi, pa podje ponim zvoncetu i naišo na Radu. Onaj taman večero, opravio ko neku kolebu od tuluzina, pa prilego na bundaš. "Dobro veče", "Dobro veče". "Čuj prijatelju", kaže tako i tako, "dal bi ti nama pomogo s volovima kola dizvučemo?" Kaže Rada: "Oću". Uvati volove pa tamonaka.
    Upregne i volovi izvuku, a kad izidjedu iz dolje na breg, pitadu oni šta su dužni.
    Rada kaže: "Ništa". A oni kažedu: "Ne mož tako, prijatelju", pa uzmedu onu čobanju, prospu vodu i sunu šljivovice. Puna čobanja, do gore.
    Kad došli ovi zajutra da beredu kukuruze, a on spava u šesnajst. Pijan ko tresak. A njegova žena kaže: "Grom ga spalio, ta di je u Verovac rakiju našo, kad ni vode nema!"
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  12. #12

    Odgovor: Priče iz starog Banata - Slobodan Vukadinović

    Fajta

    Deda Laza Milin i unuk Jova namirivadu uštalu. Jova vilama skuplja stelju i tovari
    na tragač, da pose izveze na guvno di djubre i stoji, a deda Laza dono u
    naramak šalamide pa meće u jasle da marva je. Radu i ćutidu, okrom što
    se Jova kadikad nakašlje. Nije bolesan, sačuvaj bože, rumen pa ko od
    brega odvaljen. Neg drugo njemu napameti.
    Bem mu tajdarajde njegovo, ta zini već jedared šta si teo kaže deda
    šta se skanjeraš ko nova mlada.
    Nije, dejka, neg ne znam kako bi počo pravda se unuk.
    Ta id' u kilenc, dideš, otkud bi počo neg od početka jedi se deda, a ni ne
    gledi unuka neg uzo četku i češagiju pa timari Belavu.
    Kad se otac ženio, jel kogod pito?
    Dašta je. Mene kazo koju bi, pa pose išli disprosimo tvoju mater od Tolmačevi.
    A ti kad si uzo baba-Lenu?
    E, onak moj otac mene pito šta čekam, šta se ne ženim, jel imam sedamnajs i
    već sam vojnu vizitu prošo. Kaže, našo priliku, već razgovaro s prijateljom i devojka oće.
    A ti si nju poznavo od ranije?
    Otkud! Vido je dvared na bubac i jedared na sigranku.
    A dal se volete, šta misite, nisu pitali?
    A i šta bi? Mladi jel ne misidu ništa, il misidu none stvari. Zoto mora familija da misi zanji.
    Ko je, šta je i od kakog roda, kako stoju, koju slavu slavidu i kaki su bili od petog kolena unatrag, dal bio kogod faličan...
    Sve redom. Pose smo se nas dvoje zavoleli, još kako. Osam deca izrodili.
    I kad bi mogo, ne bi menjo.
    To mene, dejka, nekako natraške snebiva se unuk.
    Nije, ljubi te dejka, neg baš kako valja. Paor je zemlju da radi i decu zdravu
    dodrani. Zoto treba devojka da bide od dobre fajte. Jel ne razumeš?
    Glej ode uštalu našu Garu i Ružu, lepe krave, debele, zdrave, al čije će
    tele nama dostavimo? Ružino dabom, jal dobra i mirna i da petnajs litri
    nadan. A Gara jedva deset, pa nemirna, kad se fartokne, prospe i ti deset.
    Valjda si razumo...
    A sad da mi kažeš od koji je ta tvoja što ti se mota po glavi.
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  13. #13

    Odgovor: Priče iz starog Banata - Slobodan Vukadinović

    Propas sveta


    Pose godinu dana opravi Sokolsko društvo paradu. Pošli od donje škole, sve dva i dva u stroj, pa ćedu na široki šor da izvodu slet. Crvene košulje, bele čakšire, naglavu kapa s kokardom. Idedu i pevadu, a ispred sviju Sima Uglješin s barjakom. Izišo silan svet na sokak pa gledi.
    - Koji su ti? - pita deda Jova Bukur. - Je l' Švabi?
    - Ako si gluv, nisi ćorav - kaže baba Đurđevka. - To su Srbi sokoli.
    - D šta onak idedu u gaća? To u moje vreme nije bilo. Treba njima trskovac! Mesto d' idedu uškolu il da prečlanjivadu ocu i materi, oni izvodu besne gljiste. Ko ji to samo tako uči?
    - Sima Uglješin, študent.
    -A?
    - *ebo te otac gluvi! - kaže baba, p' onak viče mu u onu trumpetlu što drži na uvo. - Onaj napred, što nosi barjak!
    - Taj je sasvim pošandrco - kaže deda Jova.
    - Jeste, to je njemu od škole - slaže se baba Đuđa.
    - Ama šta vi znate! - dobaciva Gaja podbeležnik. - Taj Uglješin bio u sokole, još nije svršio ni malu maturu. Kake taj vežbe izvodi na razboj, nemož da zamis'ite. A lično kralj Aleksandar je dono zakon da s' svuda pravidu sokolska društva, da mladež radi fiskulturu, da bide zdrava. Polak Jevrope imadu sokole, radidu na razne sprave, parternu i švedsku gimnastiku. Je l' razumete?
    - Dabom... lastiku - klima glavom deda, a Gaja onak digo ruke i ućuto.
    - Čiji je onaj? - pita deda Jova i pokaziva prstom na jednog visokog plavokosog u drugim redu.
    - Vaja Vrlić, Steve tišlera sin.
    - A onaj do njega, da nije Laze Suvajačkog?
    - Jeste, Mome Suvajački.
    - Pa taj je momak za ženidbu, šta će on tuna? Da l' vidiš našta to izišlo kad i ovi iz bolji familija tako? Aaaa, otkad ja divanim, al mene niko ne sluša. Nećedu gajdaša, oćedu tamburaše, nećedu doroc i opance, neg oćedu da teradu mode... Sve unatraške i onak di mož d' iziđe na dobro? Propas' sveta i šlus!

    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  14. #14

    Odgovor: Priče iz starog Banata - Slobodan Vukadinović

    Dve jabuke, tri dunje

    Mogla sam das udam za kog sam tela, al nije kako ti oces, neg kakoje sudjeno. Prosio me neki Kreca iz Starčeva. Boze, lep ko upisan, bogat! Skorom da sam pristala, a mati kaze: Nemoj, Maro, nji je devet ukucu! Ta nite tata davo dučiš šnajderaj da bideš paorka celog veka!
    A pose ispalo da šnajderaj svemu kumovo. Kad sam svrsila šes razredi, kaze Lala (tako zvali oca, a krsteno mu Momir): Nemam novaca da te posljem u domacicku skolu u Bavanište, al bar ce za šnajderaj da bide!
    Onak odem prvo kod baba-Ricike dučim da sijem beli ves. Bilo nas nekoliko, pa od zajutra do navece krojimo, sijemo, otvaramo rupice... Za nekoliko meseci naucim da sijem posteljinu i kosulje, a pose predjem kod Smilje Cengerove dučim snajderaj.
    Ostanem tuna dve godine, mloge napustile. Jel polak godine fircaj, otvaraj rupice, prisivaj dugmadi, peri, idi u ducan, a zanat gledis sta majstorica radi, pa sta ukrades, to ti je. Kad kroji, sve nas pošlje nekim poslom, tek da nismo tuna, pa iskroji sve sto ce da sijemo tu nedelju... Sve znam, ne znam kroj. I da me otac u Pancevo kod neke Tobošarove da naucim i to. Zavrsim, masinu nemam, di cu sta cu, i vratim se kod Smilje. Sta uradim posla jedan tal meni, dva njojzi, jedan za masinu i jedan jel je majstorica. Mi u jednu sobu, u drugu njen Velja imo kovacnicu, a ovaj moj sadasnji bio kalfa kod oca.
    Mladji dve godine, al spadalo, pa ne das mane moje glave. Kad potkivadu konje na sokak, furt zavirivo na pendzer. Mati ga otera, al on opet i tako nas dvoje sludujemo. Pose samo cekamo da Smilja okrene ledja, ode da prestavi rucak il tako stogod, a ja sedim za masinom i zapevam: Dve jabuke, tri dunje, na ormanu venule, a on cuje pa oma dotrci na pendzer, pas razgovaramo i ljubimo. Dok nas majstorica jedared ne uvati. Kad je nije strefilo! Pa nema lufta, oma sela na hoklicu. Dam joj vode i secera, a ona ce Ju, dete, primaj Boga, sta da kazem tvom ocu i materi? A ja njojzi: Nista, imam ja svoj lebac i ne treba niko da mi drzi svecu! Pose rekla Velji, a onaj oma zove mog Branka i kaze: Ako se volete, onak se zeni, nemoj tuna da mi pravis komendiju!
    I tako moja Biška ustane jedno jutro, izidje u avliju, čuje negdi svira armunika. Kaze ocu: Nije svetac, a cujes di sviradu i pevadu, mora da je nečija noćas odbegla. Dal su oma znali cija, kad usli u moju sobu, a mene nema.
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  15. #15

    Odgovor: Priče iz starog Banata - Slobodan Vukadinović

    Rekla-kazala

    Cim se baba i komsinica Kosa zatvoridu u gostinsku sobu, a mene teradu na sokak das sigram s decama, oma znam kolko sati. Jos kad cujem di govoridu ju-ju i krstu se, to mora das strefilo sto nije das sotim naglas pripoveda. Majem se ja tuna, trazim da jem, da bi štagod cuo, al majka onak zapreti s prstom i dicu neg na sokak!
    Oce i domacini da pricadu otim na sabor, al redje. Zoto momci kads navece okupidu na cošak, tuna moz da cujes svasta. Išo i ja neki put s mojim bratom od ujca, Jovom Trucom. Kad momci pitadu: Stas dovo tog kad nume nos dobrise?, a on bi kazo: Nek s uci dok je vreme. Kod Mate na cosak dodjedu momci iz po sela i bide tu svakaki divana, a kade nema sta novoga, onak pevadu.
    E, pa, jedared doso na red i popa Mata. Ko, vidle ga zene, kad išle friško zajutra za lebac kod Djure pekara, di ugace bega niz Gornji sokak, a posle skreno u Tikvicu. Oma poceli da študiradu di je popa mogo dide uštetu i nakraj izidje kod Divne Tolmaceve, udovice. Jeste-nije. Onak jedni ružidu popu, a drugi ga branidu: Di bi gosn popa, on to ne vole! A ovi pitadu: A sta onak trazio tamo koji andrak?, a oni ne popušadu: Ta da je pricesti i da joj malo sveti vodicu! Al ovi sto ružu, zajedadu dalje: A sto je bego, das nije stogod uzortiro? Pa onak što ugace, di mu mantija? Oni sto branidu, oma kontru: Dabom das uzortiro da ne odocni na jutrenje, a mantiju skino da moz brze da bega! Pose svi u smej. Tek ce Toma Krudulj: Kakogod, Mile Raspop jedva doceko i u pesmu meto:
    Aoj, oce Matija, a di ti je mantija?
    Ce ostaneš i brez brade, na kraju parade?
    Dobro da nije i popadiju spomeno, kaze Sima Gluvakov,, jel pricadu neki da nije popa ugace sokakom bego. Ko, omorina, pa nemož popadija da spava, neg izisla malo na frišak luft u portu, a tuna baš šeto ucitelj Sima, pa kad gosn popa drekno s pendžera:
    Sido! onaj oma zagrebo!
    E pa nije ni to! Kazo Rada crkvenjak da jeste bego gosn popa, a sve kriva popadija. Taki masan paprikaš opravila za veceru, a popa Mata ješan pa pojo tri tanjira. Potera ga tu noc, ne znaš kolko puti trčo u nužnik, pa od hitnje nije ni imo kade das oblači, nego onako u noćnu košulju!
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Kako da se oslobodimo starog i priviknemo na novo?
    Autor diktatorka u forumu Psihologija
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 07.08.2011, 11:58
  2. Pesme starog Japana
    Autor DrinChe u forumu Poezija
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 10.08.2009, 14:36

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •