Ko je najviše uticao na formiranje vaše ličnosti?
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 42
  1. #1

    Ko je najviše uticao na formiranje vaše ličnosti?

    Deo karaktera je zapisan u genima, ali dosta uticaja na formiranje ličnosti ima i okolina..
    Da li je to mama, tata..oba roditelja, babe, dede, škola, društvo.....ili nešto drugo?I na koji način?


    Kao dete sam bila jako stidljiva i povučena, uvek sam se nekako držala po strani, a jedno jezivo iskustvo iz detinjstva me nateralo da se još više zatvorim u sebe..išla sam u školu, imala društvo, roditelji su mi bili divni, ali ja sa nikim nisam mogla da razgovaram..moj najbolji prijatelj je bila biblioteka i sve odgovore nalazila sam u knjigama..iz tog razloga, mogu slobodno rećii, da je najveći uticaj na formiranje moje ličnosti, ovakve kakva je sada, imala upravo biblioteka i sati i sati provedeni među policama sa knjigama..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  2. #2

    Odgovor: Ko je najviše uticao na formiranje vaše ličnosti?

    Moja dva brata od strica formirala od mene najvećeg partizanovca od svih partizanovaca. Sedeli strpljivo uz drekavca koji je plakao ako ga neko samo pogleda, i čekali da moja treća izgovorena reč bude partizan. Čuvali me, a nisu mi dozvoljavali da ja to baš primetim i da se ušuškavam. Učili da razmišljam dok pričam sa ljudima, učili da saslušam dečake, ali da ne trčim za svim šarlatanskim obećanjima, učili da ne budem iskorišćavana, ili bar da to bude u najmanjoj mogućoj meri, uz njih čula neke prve stihove nekih bendova koje se nikada više nisu izvukli iz mog života. Sve kroz igru, sve jer me je zanimalo i ja ih pitala i oni odgovarali i voleli me kako se voli malo magare .

    Od mame naučila da budem oprezna i da se ne otvaram svima. Naučila da treba govoriti samo onda kada ima nešto da se kaže. Naučila da me ne zanima šta, kako i zašto tamo negde kod tamo nekoga. Naučila da će sve u životu doći i da ne moram da jurim kao blesava.

    Od tate otela malo naivnosti i nežnosti najčistije.

    Mama i tata učili zajedno da slušam sagovornika, da nisam jedina na svetu, da ne budem najgrlatija, skromnosti me učili mama i tata zajedno, ljutila sam se često na njih zbog toga. Ovaj svet nije napravljen za skromne...

    Drugari i ja se formirali zajedno. Bežali od loših vesti, bežali od ružičastih aždaja, bežali od mržnje, od nemaštine, bili tu jedni uz druge, mali ratnici, stavljeni u svet u kome su im snovi bili okovani najcrnjim slutnjama i strahovima, išli na jeftine koncerte, čitali jednu knjigu svi zajedno jer nije bilo para za više komada, gurali jedni druge, govorili da snovi o nekoj boljoj budućnosti nisu besmislice, tapšali jedni druge po ramenima dok se svi zajdeno nismo nakrivili na ove ili one strane. Tu su dodati oni neki najfiniji detalji na ovo što ja jesam sada, uz moj mali orkestar.
    Poruku je izmenio euridika, 07.06.2009 u 22:09 Razlog: jedno o viška
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  3. #3

    Odgovor: Ko je najviše uticao na formiranje vaše ličnosti?

    pretpostavljam da karakter daje porodica,dakle geni
    cak i ako u svom zivotu spoznamo lutanja,samotrazenja,iskusenja kojima nismo odoleli,stranputice i ono sto se zove "mladalacko ludilo",jednom sve dodje na svoje....taj karakter ispliva jednom,a trud ulozen u vaspitanje se pokaze kao vredan
    takodje mislim da dobar karakter ne znaci odsustvo svega gore spomenutog
    mnogo puta se pokazalo da bolji karakter ima neki propasnik od nekog ko je "kao Bane,dobar sin"
    bilo je par bitnih ljudi u mom zivotu
    njihova ljubav me je cuvala u ranim godinama mladosti,koja je bila nemirna i pomalo samodestruktivna
    takodje,uticale su na neki nacin i knjige koje sam citala
    sada,kao roditelj,ja cesto vidim da vaspitanje nije jedino sto formira nekog....genetika je cudo,ponekad kazem sebi....ali takodje verujem da ljubav koju ulazem i pokazujem nece progutati neka crna rupa.....i kad kazem Dobar covek,ja ne mislim na Ispravan covek,nego na Milosrdan covek....
    Poruku je izmenio Kalina, 08.06.2009 u 08:26 Razlog: viska slovo
    Ploviti se mora i bez broda ..

  4. #4

    Odgovor: Ko je najviše uticao na formiranje vaše ličnosti?

    Svi pomalo.

    Možda je zanimljivo da kažem da sam od mnogih učio kako ne treba i toga se jako dosledno priržavao...

  5. #5

    Odgovor: Ko je najviše uticao na formiranje vaše ličnosti?

    Citat love hunter kaže: Pogledaj poruku
    da sam od mnogih učio kako ne treba

    Neverovatno kako je i meni upravo to prvo upadalo u oči, zapažala sam te negativne strane i njihov uticaj na pojedince i okolinu i kasnije kroz život, kad se nađem u sličnoj situaciji, to mi je isplivavalo iz sećanja i trudila sam se da tako ne radim..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  6. #6

    Odgovor: Ko je najviše uticao na formiranje vaše ličnosti?

    mislim da mi je karakter pokusao formirati jedino otac...
    nije uspeo u tome, i dan danas me ne razume...

    ostalo sam razvio sam, na osnovu ljudi, fizickog kontakta sa predmetima, knjigama i pricama...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  7. #7

    Odgovor: Ko je najviše uticao na formiranje vaše ličnosti?

    Je l' ti nije problem da malo razradiš ovaj "fizički kontakt sa knjigom i pričom"...ubi me znatiželja na šta to liči...



    (da te neko nije lupao knjigom po glavi, daleko bilo)

  8. #8

    Odgovor: Ko je najviše uticao na formiranje vaše ličnosti?

    fizicki kontakt je za predmete...
    dodir bashte, miris zemlje, jacina betona, boja stakla, razgovor sa svemirom i slicno...

    u knjigama sam gledao slike, skrabao, posle ih citao... i tako...

    posle kad sam porastao, poceo sam da otkrivam svoje telo... ali to je bilo mnogo kasnije...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  9. #9

    Odgovor: Ko je najviše uticao na formiranje vaše ličnosti?

    Niko

    pokusavali razni (dobronamerno) da me oblikuju i ukalupljuju...ali ja sam uvek bila samo svoja i nisam se (pre)davala icijem spoljnom uticaju...cinila greske ( i te kakve) ali samo iz svojih izvlacila pouku...niskada nisam iz tudjih...ne umem ja TO

    Nekada sam bila slaba, nekada jaka....nekada okarakterisana kao buntovik bRez razloga...nekada isla na rachun svoje stete...ali svesno...

    Sve u svemu...kada se sabere i oduzme....Jopet biH isti put prosla....doduhe sa malim korekcijama i sitnicama..ali ne i u nachelu
    Budi pametan i pravi se lud

  10. #10

    Odgovor: Ko je najviše uticao na formiranje vaše ličnosti?

    Ličnost je izuzetno složen pojam, i to toliko da ne postoji univerzalna i opšte prihvaćena teorija koja ga u potpunosti objašnjava. Shodno tome, brojni su faktori na njeno formiranje. Oni se, poznato je, mogu svi podeliti na dve veće grupe:
    - nasledne (biološke), i
    - stečene (socijalne).

    U nasledne (biološke, genetske) spadaju naše psihofizičke predispozicije među kojima su najvažniji:
    - nervni sistem,
    - endokrinološki sistem, i
    - telesna konstitucija.

    Nije teško zaključiti da će razvoj neke ličnosti biti manje uspešan, odnosno specifičan ako mi je nervni sistem ili endikronološki sistem van nekih standardnih vrednosti. Isto važi i za telesnu konstituciju.

    Od stečenih faktora su najvažniji socijalni, među kojima su opet najznačajniji kultura, klasna pripadnost i ekonomsko stanje. Jasno je da porodica izuzetno značajna u razvoju ličnosti, pa i činjenica da li je neko mlađe ili starije dete. Škola, vršnjaci i ostale neformalne grupe takođe mogu značajnije uticati na formiranje ličnosti, posebno ako neki od ostalih socijalnih faktora zakaže...

    Gore navedeno je tek najbleđi i najskromniji opis faktora koji utiču na formiranje svakog od nas. U moru tih činilaca koji su u stalnoj interakciji dok se mi formiramo (pa i kasnije), verujem da nam je zaista teško da sami i realno procenimo koji je od njih najznačajnije uticao da budemo baš ovakvi kakvi smo, tako da su naša mišljenja u stavri naše subjektivne i nepouzdane predstave o tome...
    Poruku je izmenio memento, 08.06.2009 u 00:12 Razlog: slovce
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  11. #11

    Odgovor: Ko je najviše uticao na formiranje vaše ličnosti?

    Naravno da je najbitniji uticaj na formiranje mene ovakve kakve sam imala porodica. Tu ne mislim samo na moj odnos sa članovima porodice (ili njihov odnos prema meni, najpre), nego uopšteno, način na koji je porodica "disala" (a svaka "diše" drugačije). Sve drugo dođe kasnije tokom socijalizacije.
    I zato neću grešiti dušu i reći da niko nije uticao na mene ili pak kao najbitnije reći da je to muzika, knjige, priroda,.... Prvo i najpre, porodica i to još dok su mi slikali obrise života i učili me na razlikovanje dobrog i lošeg, željenog i neželjenog, prihvatljivog i neprihvatljivog, na "takva ću biti i ja" ili pak "takva nikad neću biti".
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  12. #12

    Odgovor: Ko je najviše uticao na formiranje vaše ličnosti?

    Odrastao sam u porodici koja me je naučila da nije sramota raditi i da druge ne treba kinjiti.
    Rastući shvatio sam da je borba nešto što ti pomaže da opstaneš, daje drugima na znanje da nisi lak plen a tebi samom šansu da vodiš mirniji život.
    Možda malo neubičajeno...ali mnoge stvari sam "pokupio" od komšije, čoveka koga sam jako voleo, koji me zadivljavao činjenicom da se o njegovoj porodici nikada nije ništa iznosilo van kruga nje same (ma kakve "drame" se dešavale). Borio se za nju, jedini privređivao i nikada nije učestvovao u ogovaranjima, žalbama, ispovestima....etc karakterističnim za malu sredinu. Bio je velik čovek i u duši i na oko (2 m). Od njega sam naučio da kao muškarac ne treba da budeš slabić već da more stvari MORAŠ da izdržiš bez roptanja, kuknjave, davanja na znanje svima (iako to mnoge ne zanima). U toj "utakmici odrastanja" otac mi nikad nije bio uzor (sem u načini odnosa prema radu). Majka mi je jaka ličnost, hrabra i istrajna, koja uvek ima inicijativa i ideja.
    Kasnije...sledovala je borba svakog muškarca za osamostaljivanje ( što je meni dodatno otežavala jaka ličnost majke koja je "sve znala najbolje"). Kad sada se osvrnem...upravo to mi je davalo snage da istrajem, izdržim, ostvarim neke zamisli upravo da bih dokazao da umem, mogu i znam (u šta roditelji nisu verovali). Čest slučaj je bio...da kada realizujem svoju zamisao..onda se oni hvale sinom .
    Druga ličnost je bio čovek koji je verovao u mene, moj razredni, profesor fizike. I dan danas..sve generacije koje su imale tu čast da im on predaje ga poštuju kao primer odličnog predavača, čoveka sa sjajnim smislom za humor i fantastičnog pedagoga. Moje zanimanje je nešto na šta je on uticao (jednostavno...bilo je prirodno slediti tog čoveka). Poštovao je moj buntovnički ali pravedan duh i našao način da podstakne moje talente.
    Kada sam se zaposlio...imao sam slučajnu sreću da mi gazda bude čovek koji je imao veliko životno iskustvo, brz um, hitar jezik i veliko srce. Naučio me je da mnogo zaključim o ljudima slušajući ih i prateći njihov nastup, da je važnije sesti i potrošiti par sati na nalaženje najoptimalnijeg načina da se neki posao uradi (mnogo poslova smo dobili upravo zato što smo nalazili načine koji su nam davali veću produktivnost uz fantastičan kvalitet). Bilo je i par situacija kada me je on mnogo više razumeo nego roditelji (znao sam da odem od kuće ), kada mi je davao pravi savet (u vezi "ljubavnih jada") tako što je citirao par izreka ili duhovitih opaski, kada je verovao u moj sud, moju ideju (iako je tada bilo na kocki mnogo novca), kada se ponašao sa mnom kao da sam mu sin.
    Posle...već sam bio uveliko formiran čovek i samo sam korigovao neke moje početne stavove.
    Hvala im...svoj trojici (dvojica od njih su već pokojni), jer su od mene napravili ovakvog čoveka .
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  13. #13

    Odgovor: Ko je najviše uticao na formiranje vaše ličnosti?

    Moji roditelji su me tako.. i toliko voleli, mazili, ušuškavali, čuvali i podržavali,
    da (uz sve nasledne osobine) nikada nisam ni poželela da odolim ili da se na bilo koji način oduprem njihovom obostranom uticaju,
    na moju personu.
    Ruku na srce, ranije o tome baš i nisam nešto posebno i temeljno razmišljala (nisam "imala vremena")
    ali danas sam jako ponosna kada u sebi ili u nekim svojim postupcima prepoznam oca.
    Ili majku.
    A neretko poskočim od radosti, kada prepoznam brata... koji mi je kao čovek koji tačno zna šta hoće.. i koji retko pravi greške
    (ako ih uopšte i pravi) ... oduvek bio nedostižan.

    (kad ono) Međutim.

    Verujem da je ipak najveći uticaj na mene imao - my Man.
    Zapravo, pitanje je ko je tu na koga i kako uticao ... jer sigurno znam da bi i on (kada bi na ovu temu bio pitan) rekao isto što i ja...
    samo obrnuto.
    Uticali smo jedno na drugo tako, da smo samo u kompletu funkcionisali kao celina - "kao jedno".
    Nezavisno jedno od drugoga mi smo bili samo ... dve "polovine".


    A bilo je tu raznih osobina ... i raznoraznih uticaja.
    I negativnih i pozitivnih i dobrih i loših i mračnih i sjajnih ... bilo je tu i uspona i padova, bilo je i pobeda i poraza,
    a bilo je i grešaka ... oprostivih ...
    i neoprostivih.

    Kako god ... baš sam volela baš njega sa baš svim osobinama koje je imao ... i baš sve ih upi(ja)la.
    I upila..
    kao sunđer.

    I negde ispod sedam kora ja sam sigurno ono isto što su i kakvi su moji - otac, majka i brat.
    Ali ovo, što na svojoj površini vidim i osećam ... ova koža ... pa čak i ovaj lik - to je on .
    My Man.
    Poruku je izmenio CHichaGlisha, 08.06.2009 u 01:28

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  14. #14

    Odgovor: Ko je najviše uticao na formiranje vaše ličnosti?

    Temelj su postavili roditelji.Vaspitanjem,pricanjem ovo je dobro za tebe ovo nije.....Bilo mi je tad to mnogo smarajuce ali mi je kasnije postalo jasno da su brinuli ...Kasnije skola,drustvo u kojem sam se kretala, muz, zivotne situacije....
    Evo sad vracam film unazad ......mislim da se dete rodi kao poluproizvod na koji ne mozes tek tako da utices i da ga formiras kako zelis....ono sto smo dobili rodjenjem neki kod od roditelja ....to je to.Izmene su tolike da neciju energiju mozes samo kanalisati u pravom smeru ili mu odmoci i ostaviti ga da luta,da se trosi.
    Nisam sigurna ko je uticao...od tate sam nasledila ljubav prema muzici zapravo umetnosti uopste.Majka je bila prakticnija...zivot me naucio finesama.
    Da su mi roditelji zivi verovatno bi imali zamerke...mogla si ovo...vise....bolje....ili mozda ne.
    Ipak sam misljenja bitna je baza koju dobijemo ali je i vazna ona nadogradnja koju cemo stvoriti sami i koliko smo spremni da kroz zivot ucimo .
    Najveca vlast je vladati sobom.

  15. #15

    Odgovor: Ko je najviše uticao na formiranje vaše ličnosti?

    Porodica, razumljivo, najviše. No, probrala sam samo ono što mi se svidelo, tako da sam miks mamine organizovanosti, praktičnosti i pronicljivosti, i ćaletove lucidnosti i tananog osećaja za pravdu. Žao mi je što nisam nasledila i njegov crtački dar, ali su me neštedimice suočavali sa umetnošću u svim oblicima, pa sam ipak dosta toga pokupila.
    Na užas i čuđenje naše familije, prva stvar koja je uneta u novoizgrađenu kuću bio je klavir. Prazna kuća, i samo u jednoj sobi, tepih, luster i klavir, i nas četvoro kako sviramo ko šta zna. Jedna od najlepših uspomena iz detinjstva.

    Bila sam mažena, moglo bi se reći prezaštićena. Zrno bunta sam pokupila od moje imenjakinje, drugarice iz komšiluka. Ona je definitivno bila Pipi, imala fenomenalne ideje za igru, maštu na kub i bezobrazluka u izobilju. Pokupila sam od nje metod kako da na maštovit način kod roditelja isteram svoje, a da veruju da su to oni odlučili. Još puno puta u životu sam ga primenila. Čari revolucionarne diplomatije.

    Razredni, profesor nemačkog jezika, jedan od najgospodstvenijih ljudi koje sam upoznala u životu. Kakav kontrast za sivu sliku ostalih držača krede i lekcijaša. Naučio me je šta je glamur, šta je finoća, šta je trend, usadio duboko zrno potrebe za intelektualizmom kao neizostavnim delom svakidašnjice, objasnio hedonizam i predložio plemenite načine i doze uživanja u životu. Fenomenalan čovek...

    Jedan umetnički disident, koji je okupio mnogo mladih ljudi i napravio pozorišnu trupu u koju sam ušla sa 14 godina. Najlepše godine sam, zahvaljujući njemu, provela na sceni, na putovanjima, u druženju, zajedništvu, ali ne socijalističkom, nego u suštini pankerskom. Živ bio gde god da je, a uvek je negde drugde...

    Upravnik pozorišta, očinski brižan i očinski surov. Ne mogu da pobrojim sve njegove uticaje, ali recimo da me pogrešno izgovoren akcenat dovodi na nivo blage traume.

    Moj muž. Moja večita inspiracija.
    Vrag odneo šnalu...

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Šta vas najviše nervira kod žena?
    Autor Lady S u forumu Muška kafana
    Odgovora: 402
    Poslednja poruka: 15.12.2016, 15:04
  2. Čemu se najviše obradujete?
    Autor Lady S u forumu Pričaonica
    Odgovora: 158
    Poslednja poruka: 09.07.2016, 23:31
  3. Šta vas najviše nervira kod muškaraca?
    Autor _baba_ u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 330
    Poslednja poruka: 27.07.2012, 03:30
  4. Burj Dubai najviši na svetu
    Autor SQUAW u forumu Spomenar
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 23.07.2007, 05:06
  5. Žena s najviše pirsinga na svetu
    Autor silvia u forumu Spomenar
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 23.04.2007, 21:55

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •