Adam ili Eva...ko je kriv? - Strana 2
Strana 2 od 9 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 121
  1. #16

    Odgovor: Adam ili Eva...ko je kriv?

    Auh ser_gogsy, moram odati priznanje na temeljnosti

    Ne znam cemu ironija sto je to Biblija za decu ...pa zar kada smo deca ne ucimo osnove vere (sada i u skolama...), deciji je mozak najcistiji i najlakse percipira neke stvari. Napomene radi, tu je istu bibliju u predgovoru blagoslovio Episkop Sabacko-Kraljevski Lavrentije...na Bogojavljenje leta Gospodnjeg 1995.

    U toj istoj doslovce pise da se Adam (po)zalio da ga je Eva nagovorila...(nisam ja to izmislila..)

    Dobroooo....ček, staaaaaani !
    Ko je koga lagao?
    Pa zar čovek ne umire ??
    Adam i Eva su bili besmrtni i stvoreni za večnost. Pobunom protiv Boga njihova tela postaju smrtna! Dakle, Bog ne laže....zapamti to, i podvuci crvenom olovkom tri puta!
    OK, nije ih bukvalno slagao..ali kada pogledas s' druge strane, kako su i Adam i Eva mogli imati pojam o smrti (i sta to uopste znaci) kada su bili stvoreni besmrtni? Nikada sa smrcu dodira nisu imali

    Moram da te pitam nešto što mi na duši leži-> Da li ti ovo svesno i namerno radiš? jer si kivna na ceo muški rod, ili šta već?

    Da bi razjasnili nedoumice oko kažnjavanja samo ženskoga roda, pročitaćemo stih iz Pisma , zajedno i poooolakooooo ->

    17. Pa onda reče Adamu: Što si poslušao ženu i okusio s drveta s kog sam ti zabranio rekavši da ne jedeš s njega, zemlja da je prokleta s tebe, s mukom ćeš se od nje hraniti do svog veka;

    18. Trnje i korov će ti rađati, a ti ćeš jesti zelje poljsko;

    19. Sa znojem lica svog ješćeš hleb, dokle se ne vratiš u zemlju od koje si uzet; jer si prah, i u prah ćeš se vratiti.


    Dakle, Adam je baš blago prošao
    Ne, nisam ja kivna na muski rod, naopako..i kada bi se ponovo radjala, htela bih da opet budem zensko
    Naprotiv, krivo mi je sto se muski rod tim cinom prikazuje kao naivci, nekarakterne licnosti (koji u svemu slusaju zenu), papucari, mekushci...
    Samo eto, postavljam pitanja koja mi nisu jasna...nije valjda to greh

    Sto se drugog dela tice...pa...ima Adama i Adama...neki su bash lepo prosli u zivotu...bez trnja, znoja, krvi...kuke i motike...tako da necemo sada o tome..ali sve zene (cini mi se) prolaze isto...

    Bog stavlja drvo u vrt, zbog slobodne volje i slobode čovekovog izbora, da bi dobio istinsko dobro i istinsku ljubav...i time reskira da bude odbačen!

    Ko ne vidi, Božiju veličinu u ovome, taj je "slep i pored očiju, gluv i pored ušiju" .

    Ako ja na primer ne znam šta je struja, a neki električar mi kaže-> "vidi, diraj sve u ovoj sobi, samo nemoj dirati ovu golu žicu, jer ako diraš-umrećeš! "
    Pa se onda pojavi slatkorečivi pomoćni radnik vodoinstalater, govoreći mi-> " ma nećeš ti umreti, propustićeš život, propustićeš provod, propustićeš break-dance, nećeš saznati šta je droga, alkohol, utoka, kajla, nećeš nikada upoznati kurve i hepatitis C, sidu, šugu, kugu...ti ne znaš šta je život, bre! Ostaće ti samo jedan "dosadan" život sa porodicom, prijateljima, braćom... u ljubavi i medjusobnom poštovanju... a u zajednici sa Bogom...
    Ajde, samo napred....dodirni žicu...nećeš ti umreti....
    Ovo poslednje si bas iskarikirao, ali aj'

    Kakva je to volja...a kamo li slobodna ako cim je "iskoristih" preti ti smrt???
    I na koji nacin je Bog rizikovao....sta je on time izgubio? Gubitnici su Adam i Eva..
    A bilo li mu tesko da im lepo objasni sta ih ceka ako okuse...a ne samo jedna rec UMRECETE....

    I zar se sve ne odvija po promislu Bozijem

    Znaci, sam Bog je znao da ce se to desiti, kao sto je namerno poslao sina svojega i znao kakav ce kraj docekati...
    Poruku je izmenio leptirić, 07.06.2009 u 16:45
    Budi pametan i pravi se lud

  2. #17

    Odgovor: Adam ili Eva...ko je kriv?

    Ok, a šta bi bilo da je Adam bio uzdržaniji, pa odbio da saučestvuje s Evom? On bi ostao u raju, sam. Da li bi ta samoća za njega nadalje mogla biti rajska?

    I šta bi uopšte za njih značio raj da su ostali u njemu? Tek tako prognani oni su spoznali vrhunac ljubavi, a to je zajedništvo sa smislom - roditeljstvo - najljudskiji put u besmrtnost. Otkrili su emocije, naravno, prvo stid pred roditeljem čiju su zapovest prekršili, pa i od svoje golotinje, ali onda su svoje duše obogatili i svim drugim emocijama, što je divno u odnosu na jednoličnost koja bi ih očekivala dok bi večno šetuckali po raju, gde ništa drugo ne bi radili do voleli svog tatu.

    Ima razlike u odnosu prema Evi, jer ona se nakon svog prvobitnog greha u Bibliji pominje samo tako što je rodila Kaina i Avelja, a kasnije i Sita i neku drugu decu. O Adamu, se piše i dalje, npr. to da je živeo 930 godina. Ja nisam uočila tačan podatak koliko su dece Adam i Eva uopšte imali, koliko je živela Eva, kad je rođena prva ćerka, s kim je ta ćerka opštila da bi došlo do sledeće porodilje, i tako...


    Imam još jednu nedoumicu. Šta konkretno znači da su bili "prognani iz raja"? Taj raj je bio na zemlji ili je tamo gde je (valjda) i sad? Ako su bili tamo negde u raju, to bi značilo da su onda oni poslati na zemlju odande. Ako je to bilo na zemlji, to znači da je Bog onda raj preselio sa zemlje na drugu lokaciju? Ne znam da li je taj "prelaz" negde objašnjen, ili se i to sve uzima simbolički. Selektivna upotreba simbola u teološkim rasprava mi je zanimljiv fenomen.
    Vrag odneo šnalu...

  3. #18

    Odgovor: Adam ili Eva...ko je kriv?

    Kriva je Eva. Žene su uvek krive za sve.


  4. #19

    Odgovor: Adam ili Eva...ko je kriv?

    ewa je kriwa...narawno da je ona zasrala
    inache,ser_gogsy,swaka cast za 'predawanje' ..podrobno si objasnio stwar kao i uwjek....respekt brate
    Poruku je izmenio egzotic, 07.06.2009 u 19:07

  5. #20

    Odgovor: Adam ili Eva...ko je kriv?

    Citat CHichaGlisha kaže: Pogledaj poruku
    Ne verujem ... nemoguće.. nija Bog to tako gled'o ... ma jok...
    Ali mi ne pricamo o Bogu vec o subjektivno obradjenoj verskoj knjizi koja se pisala negde 2000 godina pre nas, kada su se zene kupovale na pijaci!
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  6. #21

    Odgovor: Adam ili Eva...ko je kriv?

    ..koju ti, btw, Biterlemon nisi procitao, pa s' toga nisi ni merodavan da diskutujes o istoj

    A ovi zagovornici, koji zdusno tvrde da je Eva (zena) kriva za SVE, nisu ni svesni svoje nesvesti...

    ...to znaci da automatski priznaju svoj (ne)karakter, slabost, povodljivost..da ne kazem neku grub(lj)u rech

    a i sama osuda, bez dodatne argumentacije je na staklenim nogicama...
    Budi pametan i pravi se lud

  7. #22

    Odgovor: Adam ili Eva...ko je kriv?

    Ja i dalje tipujem na Evu.


  8. #23

    Odgovor: Adam ili Eva...ko je kriv?

    Citat love hunter kaže: Pogledaj poruku
    Ja i dalje tipujem na Evu.

    ewa i tachka

  9. #24

    Odgovor: Adam ili Eva...ko je kriv?

    Citat leptiric kaže: Pogledaj poruku
    ..koju ti, btw, Biterlemon nisi procitao, pa s' toga nisi ni merodavan da diskutujes o istoj

    A ovi zagovornici, koji zdusno tvrde da je Eva (zena) kriva za SVE, nisu ni svesni svoje nesvesti...

    ...to znaci da automatski priznaju svoj (ne)karakter, slabost, povodljivost..da ne kazem neku grub(lj)u rech

    a i sama osuda, bez dodatne argumentacije je na staklenim nogicama...
    elem ako nisam procitao, onda mora da je Eva kriva za sve?
    oboje su isterani iz raja! a i pokusao sam da procitam...
    nije islo...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  10. #25

    Odgovor: Adam ili Eva...ko je kriv?

    Citat CHichaGlisha kaže: Pogledaj poruku
    Ne verujem ... nemoguće.. nija Bog to tako gled'o ... ma jok...
    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Ali mi ne pricamo o Bogu vec o subjektivno obradjenoj verskoj knjizi koja se pisala negde 2000 godina pre nas, kada su se zene kupovale na pijaci!
    Ne pričamo (nagađamo) mi o tom vremenu kada je i šta je neko pisao dok je pazario po pijaci
    nego KO je, KOME, KAKO, ŠTA.. i ZAŠTO presudio krivicu - (tada kada se incident desio).

    Znači baš preispitujemo Bož'ju volju.. tj. presudu.


    _______________________
    Eva je KRIV(ij)A !!!




    Citat leptiric kaže: Pogledaj poruku
    A ovi zagovornici, koji zdusno tvrde da je Eva (zena) kriva za SVE, nisu ni svesni svoje nesvesti...
    ...to znaci da automatski priznaju svoj (ne)karakter, slabost, povodljivost..da ne kazem neku grub(lj)u rech

    a i sama osuda, bez dodatne argumentacije je na staklenim nogicama...
    Šta ćeš bolju argumentaciju ... lep mu je (C vitaminski) ručak "zakuhala" i na trpezu postavila

    sad će još i jadni Adam ispasti kriF ...?! pa stvarnno nema smisla
    Poruku je izmenio CHichaGlisha, 07.06.2009 u 20:28 Razlog: dodadoh commento na bačenoo (leptiricinoo) kletvoo ;) :)))

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  11. #26

    Odgovor: Adam ili Eva...ko je kriv?

    ujeeeeeee, sad ce Ewa da dodje pa da budne kriva za cenzuru!

    Glisha: ne preispitujemo Boziju volju, vec samo prepricavamo!
    uostalom zasto se dize toliko prasine oko Eve? Kako bi samo bio sumoran ovaj svet da je Bog nije obeznazilo!
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  12. #27

    Odgovor: Adam ili Eva...ko je kriv?

    Jednom dok sam u Sarajevu teferičio a društvom u hotel Evrupi, čuo sam od lokalnih boema da je Eva bila, u stvari, rodom iz Doboja, jer se, navodno, samo tamo mogla dobiti p**a za jabuku. Ne znam da li je to baš tačno, jer po tom kriterijumu znam još niz mesta odakle bi Eva takođe mogla biti...

    Bilo kako bilo, možda je fora u jabuci. Možda je trebalo da se od njih, recimo, napravi marmelada, ili, još bolje, ispeče rakija. Možda je Eva pramajka narušavanja ekološke ravnoteže, ili, još gore, začetnica komunizma i prvi promoter ideje - Svakom prema potrebama. Ko će ga znati.

    Međutim, Eva je u samo startu više nego sumnjiva. Prvo flertuje sa zmijom (zna se šta je sve zmijoliko ), pa onda seksualno ucenjuje Adama, a ovaj, pošto je šumenko, pristaje na saučesništvo u grehu, što ga suštinski izjednačava sa Evom. Uostalom, s kim si takav si...

    Eva i Adam su podjednako krivi!
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  13. #28

    Odgovor: Adam ili Eva...ko je kriv?

    Eto...

    Adam i Eva su takođe simboli...

    Zmija i jabuka su takođe simboli....interesantno je to da ih ima četiri, a sve se odigrava u vrtu koji bi se mogao nabrojati kao peti....

  14. #29

    Odgovor: Adam ili Eva...ko je kriv?

    U pitanju je jedna od metafora koje su ljudi onoga doba koristili kako bi pretočili jedno davno iskustvo,ili barem trag istog,o poreklu čoveka na zemlji.Jer,mora biti nekog davnog,pradavnog sećanja, prenetog iz onog beslovesnog stanja u kome se nkada nalazio čovek ,na njegovo poreklo:naravno,to sećanje je ugrađivano postepeno u sva drugs iskustva,u sve druge ''slike'' ''pokupljene'' u toku razvoja jedne,ljudke zajednice koja je iz horde evoluirala do naroda i usavršavajući svoje sposobnosti savladala prenošenje misli na papir-pisanje.

    Tako je jedna zajednica,postavši narod,počela da zapisuje svoje sećanje na prapočetak,a mnoge nedoumice rešila je pretapanjem onih ''sličica'' iz zajedničke podsvesti u jednu priču,metaforu koja nam govori o mukama čoveka na zemlji i želji da se pronađe razlog za iste.
    Sa razvojem znanja,tačnije usvajanjem različitih znanja,ljudska zajednica je izgradila i posebne,etičke norme koje je potkreplivala,i još uvek ih potkrepljuje,pričama poput one o Adamu i Evi.

    Priča o Adamu i Evi jeste priča o prvobitnom grehu i ne sme biti olako shvaćena.Njeno tumačenje je podjednako bitno verujućima i neverujućima jer je deo zajedničkog,ljudskog nasleđa,bez obzira kada je usvojena kao deo identiteta od strane jednog naroda.

    Priču o prvom čoveku i prvoj ženi treba čitati obazrivo i u toku čitanja iste,preispitivati sopstveni način života,odnos prema suprotnostima,prema bitnim razliitostima bez kojih se ne može.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  15. #30

    Odgovor: Adam ili Eva...ko je kriv?

    Citat leptiric kaže: Pogledaj poruku
    Auh ser_gogsy, moram odati priznanje na temeljnosti
    Hvala.
    Trudim se da "guslam" koliko mogu i umem

    Citat leptiric kaže: Pogledaj poruku
    Ne znam cemu ironija sto je to Biblija za decu ...pa zar kada smo deca ne ucimo osnove vere (sada i u skolama...), deciji je mozak najcistiji i najlakse percipira neke stvari. Napomene radi, tu je istu bibliju u predgovoru blagoslovio Episkop Sabacko-Kraljevski Lavrentije...na Bogojavljenje leta Gospodnjeg 1995.

    U toj istoj doslovce pise da se Adam (po)zalio da ga je Eva nagovorila...(nisam ja to izmislila..)
    Nije nikakva ironija na to što je Biblija za decu, upravo obrnuto. Lično pozdravljam ovakav pristup, i naravno da deca treba da uče prve korake na najslikovitiji mogući način, kako bi što bolje shvatili suštinu...I to je uredu.

    Ono što nije uredu, to je da mi ovde (barem većinom) nismo DECA!
    I da kao odrasli, razumni i već formirani ljudi, koji su poodavno prešli taj "prvi stepenik" , stremimo ka dubljoj spoznaji o životu, svom poreklu, svom postojanju, trajanju i delanju...
    I zbog toga je citiranje dečijih slikovnica, na ovakvome mestu krajnje, ajd’ da ne budem pregrub-> ne primereno!

    Citat leptiric kaže: Pogledaj poruku
    OK, nije ih bukvalno slagao..ali kada pogledas s' druge strane, kako su i Adam i Eva mogli imati pojam o smrti (i sta to uopste znaci) kada su bili stvoreni besmrtni? Nikada sa smrcu dodira nisu imali
    Adam i Eva nisu prva stvorenja koja je Bog stvorio. Pre njih Bog je stvorio bića koja nazivamo po Biblijskoj terminologiji-> Andjeli. Andjeli su bića mnogo većeg znanja, kapaciteta i potencijala u odnosu na ljude.
    Stihovi koji oslikavaju stvaranje čoveka glase ovako->

    26. Potom reče Bog: Da načinimo čoveka po svom obličju, kao što smo mi, koji će biti gospodar od riba morskih i od ptica nebeskih i od stoke i od cele zemlje i od svih životinja što se miču po zemlji.

    27. I stvori Bog čoveka po obličju svom, po obličju Božjem stvori ga; muško i žensko stvori ih.


    Da načinimo!
    Bog se obraća u množini.

    Dakle već postoji jedan svet koji egzistira, taj svet je svet Andjela...Adam i Eva bivaju stvoreni po Božijem obličju, i oni još uvek nemaju atrubute današnjih ljudi...Takodje oni komuniciraju sa Bogom i sa Andjelima, imaju veće kapacitete od današnjih ljudi, a samim tim i odredjena znanja...Nigde u Bibliji ne piše da su se Eva i Adam pobunili isti dan kada su stvoreni...to bi bio apsurd!
    Oni su živeli jedan odredjeni vremenski period u Edemskom vrtu, i ubirali plodove u nestvarno prelepom ambijentu koji im je Bog poklonio...Dakle, oni su jako dobro znali šta znači smrt i prolaznost, baš kao što i ljudi danas znaju šta znači npr. droga, bez da je probaju...
    A kako ja znam da droga nije dobra?
    Pa tako što su mi to rekli moji roditelji kad sam bio još dete!
    Sa druge strane postojali su neki likovi koji su mi govorili baš suprotno od mojih roditelja...govorili su mi kako je droga u stvari lepa i fina stvar, i da mi se neće desiti ništa loše ako je uzmem. Čak naprotiv, osećaću se veoma lepo...opušteno…božanstveno...
    Na svu sreću, ja sam poverovao mojim roditeljima...
    Adam i Eva nisu...

    Citat leptiric kaže: Pogledaj poruku
    Ne, nisam ja kivna na muski rod, naopako..i kada bi se ponovo radjala, htela bih da opet budem zensko
    Naprotiv, krivo mi je sto se muski rod tim cinom prikazuje kao naivci, nekarakterne licnosti (koji u svemu slusaju zenu), papucari, mekushci...
    Objasnio sam, citirao, crtao...nema-> muški naivci , ženski naivci, papučari i mekušci. Ima kolektivna - zajednička obmanjenost i izmanipulisanost od strane sotone! Svi su krivi na svoj način. Jer, znali su ko je Bog i da ih je On stvorio, i da su morali da mu veruju kada im je rekao da "droga" nije dobra za njih... i da će ih odvesti u smrt...a oni su ipak poverovali sotoni/slatkorečivoj aždaji/zmiji - narkodileru !


    Ja slikovitije od ovoga ne umem


    Citat leptiric kaže: Pogledaj poruku
    Sto se drugog dela tice...pa...ima Adama i Adama...neki su bash lepo prosli u zivotu...bez trnja, znoja, krvi...kuke i motike...tako da necemo sada o tome..ali sve zene (cini mi se) prolaze isto...
    Ne znaš ti kako ko prolazi u životu. Na prvi pogled možda se i stekne utisak o nekom lepom i blaženom životu...ali činjenice su obično sasvim drugačije...nego, to nije ni bitno. A znaš li zašto?
    Pa zato što je Bog sklopio novi savez/zavet sa ljudima kroz Isusa Hrista!
    A taj Novi Zavet pruža mogučnost čoveku da se vrati k Bogu od kojeg je i izišao...
    Imaš teme, koje govore o tome, pa prosurfuj malo...


    Citat leptiric kaže: Pogledaj poruku
    Kakva je to volja...a kamo li slobodna ako cim je "iskoristih" preti ti smrt???
    I na koji nacin je Bog rizikovao....sta je on time izgubio? Gubitnici su Adam i Eva..
    A bilo li mu tesko da im lepo objasni sta ih ceka ako okuse...a ne samo jedna rec UMRECETE....
    Zar opet treba da oslikavam primer sa drogom?
    Mislim da ne.
    Bio sam dovoljno jasan.

    A pitanje -> "na koji način je Bog rizikovao I šta je On time izgubio" , shvatiću kao čisto ne znanje o onome o čemu pričaš. Ali to nije najgore, najgore je ako ostaneš u tom ne znanju...I dobro je što se interesuješ.

    Zamisli sebe i svoju decu. Deca iz nekog razloga odluče da te odbace kao roditelja, krenu u kriminal, narkomaniju, razvrat,- psujući, i klevećući tebe i tvoje roditeljstvo tvrdnjama da ih je neki daleki majmunoliki rodjak napravio...a ti si primorana da 6000 godina gledaš kako se tvoja sopstvena deca ubijaju, truju, tuku, istrebljuju, siluju, iživljavaju, čine najgnusnija dela, bratoubistva, čedomorstva, pedofilije...itd...itd...

    Kako bi ti bilo?

    Sa druge strane, ona jedna reč UMREĆETE, oslikava i objašnjava sve ove navedene primere šta ih čeka ako odaberu "drogu", kneza, i trenutna, kratka, prolazna telesna zadovoljstva...


    Citat Izabelita kaže: Pogledaj poruku
    Ok, a šta bi bilo da je Adam bio uzdržaniji, pa odbio da saučestvuje s Evom? On bi ostao u raju, sam. Da li bi ta samoća za njega nadalje mogla biti rajska?
    Ajmo sad pričati-> šta bi bilo kad bi bilo...vrlo neozbiljno, usudjujem se primetiti...

    Adam i Eva su bili jedna duša u dva tela, oličenje bliskosti, privrženosti jedno prema drugom, i požrtvovanjem jedno za drugo...Ja tebi čuvam ledja, ti meni čuvaš ledja...sve delimo i ništa ne krijemo jedno od drugog...nemamo tajni...žrtvujemo se jedno za drugo...poštujemo se i skačemo u vatru jedno za drugo...gde ti, tamo i ja...gde ja tamo i ti...i u dobru i u zlu...

    Adam i Eva su bili par kakav bi današnji "Adami i Eve" trebali biti...



    Citat Izabelita kaže: Pogledaj poruku
    I šta bi uopšte za njih značio raj da su ostali u njemu?
    Raj bi tada postao najgori pakao!

    Ali i to isterivanje iz Raja Bog je ucinio iz ljubavi prema našim praroditeljima. U Raju postoji i Drvo života.

    9. I učini Gospod Bog, te nikoše iz zemlje svakakva drveća lepa za gledanje i dobra za jelo, i drvo od života usred vrta i drvo od znanja dobra i zla.


    Ko jede plodove sa Drveta života postaje besmrtan. Ako bi Adam i Eva jeli te plodove, sa otrovom smrti u sebi posle pada, oni bi sebe obesmrtili u stanju grehovnosti i smrtnosti. To bi onda bio najstrašniji pakao. I da se to veće zlo ne bi desilo ljudima, Bog ih je isterao iz Raja. Znaći isterao ih je Bog iz Raja da bi sprečio da zlo postane večno.

    Citat Izabelita kaže: Pogledaj poruku
    Tek tako prognani oni su spoznali vrhunac ljubavi, a to je zajedništvo sa smislom - roditeljstvo - najljudskiji put u besmrtnost. Otkrili su emocije, naravno, prvo stid pred roditeljem čiju su zapovest prekršili, pa i od svoje golotinje, ali onda su svoje duše obogatili i svim drugim emocijama, što je divno u odnosu na jednoličnost koja bi ih očekivala dok bi večno šetuckali po raju, gde ništa drugo ne bi radili do voleli svog tatu.
    Vrhunac ljubavi o kojoj ti govoriš zastupljen je u životinjskom carstvu...Istinski vrhunac neizrecive ljubavi imali su Adam i Eva dok nisu pali u greh...A onda su svoje duše obogatili onim emocijama koje i dan danas vladaju-> treba li da ih nabrajam? Ili su već svima tako dobro poznate...
    Medj' prvim, tim divnim, emocijama bila je i zavist, zbog koje je Kajin ubio Avelja brata svog... a kasnije se pobiše mnoga braća kroz istoriju ovozemaljsku...baš lepe te emocije...nema šta.

    A ono što ti nazivaš "šetuckanje po raju" su ustvari nepojmivi potencijali koje bi čovek imao da nije pao u greh->ceo beskonačni svemir, planete, zvezde, i galaxije bile bi njegove i lako dostupne...ne bi bilo tajni za čoveka sa takvim "šetkajučim" potencijalima i kapacitetima...mi sada možemo samo da zamišljamo kakve bi mogučnosti čovek posedovao...
    Ali, Bog nije ostavio čoveka da propadne do kraja...postoji šansa, još uvek, da se čovek vrati prvobitnoj nameni za koju je stvoren...Pa ko hoće->može...a ko neće -> ne mora!
    Sloboda izbora!

    Citat Izabelita kaže: Pogledaj poruku
    Imam još jednu nedoumicu. Šta konkretno znači da su bili "prognani iz raja"? Taj raj je bio na zemlji ili je tamo gde je (valjda) i sad? Ako su bili tamo negde u raju, to bi značilo da su onda oni poslati na zemlju odande. Ako je to bilo na zemlji, to znači da je Bog onda raj preselio sa zemlje na drugu lokaciju? Ne znam da li je taj "prelaz" negde objašnjen, ili se i to sve uzima simbolički.
    27. I stvori Bog čoveka po obličju svom, po obličju Božjem stvori ga; muško i žensko stvori ih.

    28. I blagoslovi ih Bog, i reče im Bog: Rađajte se i množite se, i napunite zemlju, i vladajte njom, i budite gospodari od riba morskih i od ptica nebeskih i od svih zveri što se miče po zemlji.

    8. I nasadi Gospod Bog vrt u Edemu na istoku; i onde namesti čoveka, kog stvori.


    Gde se sada nalazi Edem ne znamo, možda je na drugoj lokaciji, posle potopa. U Bibliji to nije objašnjeno, jer to nije ni bitno, nije suštinsko životno pitanje gde je Edem, nego kako da čovek zasluži povratak svom praiskonskom domu...I to je ono što je centralno pitanje!

    Ali ljudi su poznati po celom svemiru, da vole da se bave perifernim pitanjima i formama, a suštinu stavljaju pod tepih...pa kad’ se nadje vremena, onda ćemo...

    A kiša pada li pada...

Strana 2 od 9 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Adam Zagajevski (Adam Zagajewski)
    Autor zosim u forumu Svetska poezija
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 20.08.2013, 22:02
  2. Adam Važik ( Adam Wažyk)
    Autor zosim u forumu Svetska poezija
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 15.02.2012, 22:02
  3. Što mislite tko je kriv za raspad Jugoslavije?
    Autor JOHNNY DUGI u forumu Politika
    Odgovora: 66
    Poslednja poruka: 12.03.2010, 14:28
  4. Ko je kriv?
    Autor Necromancer u forumu Spomenar
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 19.06.2006, 11:26

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •