Dobrica Ćosić, književnik ili političar?
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 32

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Dobrica Ćosić, književnik ili političar?

    Da li će Dobrica Ćosić ostati zapamćen kao pisac ili političar?

    Može se čuti da je DĆ najveći književnik u Srba, međutim čitajući postove na VC koji su posvećeni književnosti, vrlo malo se pominje njegovo delo, malo je citata iz njegovih knjiga, njegovi junaci nisu opštepoznati.

    Sa druge strane, svima je poznata njegova bliskost sa Titom, Miloševićem i mnogim drugim ljudima iz sveta politike.

    Na kraju krajeva bio je i predsednik SRJ.
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Dobrica Ćosić, književnik ili političar?

    Upravo citam knjigu Prijatelji od Cosica, meni je mnogo zanimljiviji kao pisac.
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Dobrica Ćosić, književnik ili političar?

    Sad ću verovatno da dobijem zviždanje i ali ja njega gledam samo kao književnika i to za mene vrlo dobrog. Politika me nije interesovala nikad ni njegov politički angažman bilo kada...
    Ali saga o porodici Katić, počevši od ''Korena'' pa do ''Vremena smrti II'' sam pročitala sa velikim interesovanjem.
    Za mene će on ostati upamćen kao književnik, koji je obeležio dobar deo mog odrastanja...
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Dobrica Ćosić, književnik ili političar?

    Као писац, он никад није био неки посебан политичар. Председниковање СРЈ је оставило последица колико и евнухово онанисање.
    Другосрбијанци га проглашавају за идеолога "Велике Србије", или "Прве Србије", што је последица гледишта њихове духовне маме Латинке Перовић - јер је Кобрица био на другој страни на Осмој седници. Међутим, Кобрица није никакав национални идеолог, а посебно не "отац нације" - Ћосић је комуњара или полукомуњара, а ниједан поштен националиста неће бирати између две фракције СК, права национална идеологија на комунизам гледа као на буђав сир.
    Једина Кобрицина повезаност са политиком/националном идеологијом је то што је у некаквим београдским круговима који нису другосрбијански, а знамо да је све концентрисано у Београду, па можда има неки утицај. Али сигурно не такав да ће по њему да остане упамћен...
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Dobrica Ćosić, književnik ili političar?

    Vrsni književnik. I poznavalac našeg mentaliteta. Sa uživanjem sam pročitala sve njegove knjige (i s vremena na vreme ponovo iščitavam).
    Za mene, samo epizodni lik u politici.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Dobrica Ćosić, književnik ili političar?

    Politčki je grešio, ali kao pisac je dosta dobar...uh daleko li je srednja škola...
    Lektira "Koreni" mi je najbolja lektira koju sam pročitala...čovek bez korena je - nula bez prošlosti i budućnosti...
      Vrh

  7. #7

    Odgovor: Dobrica Ćosić, književnik ili političar?

      Vrh

Slične teme

  1. Dobrica Erić
    Autor lunejuvenal u forumu Srpska poezija
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 04.03.2012, 17:12
  2. Ukrupnjavanje političke scene
    Autor Morpheus u forumu Politika
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 10.07.2010, 12:34
  3. Dobrica Ćosić
    Autor Sokica u forumu Književnost
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 14.06.2010, 21:13
  4. Najbolji jugoslovenski književnik?
    Autor SQUAW u forumu Književnost
    Odgovora: 40
    Poslednja poruka: 14.03.2009, 17:44
  5. Krivično gonjenje političara
    Autor tibor u forumu Spomenar
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 20.06.2007, 22:30

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •