Dobrica Ćosić, književnik ili političar?
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 32
  1. #1

    Dobrica Ćosić, književnik ili političar?

    Da li će Dobrica Ćosić ostati zapamćen kao pisac ili političar?

    Može se čuti da je DĆ najveći književnik u Srba, međutim čitajući postove na VC koji su posvećeni književnosti, vrlo malo se pominje njegovo delo, malo je citata iz njegovih knjiga, njegovi junaci nisu opštepoznati.

    Sa druge strane, svima je poznata njegova bliskost sa Titom, Miloševićem i mnogim drugim ljudima iz sveta politike.

    Na kraju krajeva bio je i predsednik SRJ.
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Dobrica Ćosić, književnik ili političar?

    Upravo citam knjigu Prijatelji od Cosica, meni je mnogo zanimljiviji kao pisac.
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Dobrica Ćosić, književnik ili političar?

    Sad ću verovatno da dobijem zviždanje i ali ja njega gledam samo kao književnika i to za mene vrlo dobrog. Politika me nije interesovala nikad ni njegov politički angažman bilo kada...
    Ali saga o porodici Katić, počevši od ''Korena'' pa do ''Vremena smrti II'' sam pročitala sa velikim interesovanjem.
    Za mene će on ostati upamćen kao književnik, koji je obeležio dobar deo mog odrastanja...
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Dobrica Ćosić, književnik ili političar?

    Као писац, он никад није био неки посебан политичар. Председниковање СРЈ је оставило последица колико и евнухово онанисање.
    Другосрбијанци га проглашавају за идеолога "Велике Србије", или "Прве Србије", што је последица гледишта њихове духовне маме Латинке Перовић - јер је Кобрица био на другој страни на Осмој седници. Међутим, Кобрица није никакав национални идеолог, а посебно не "отац нације" - Ћосић је комуњара или полукомуњара, а ниједан поштен националиста неће бирати између две фракције СК, права национална идеологија на комунизам гледа као на буђав сир.
    Једина Кобрицина повезаност са политиком/националном идеологијом је то што је у некаквим београдским круговима који нису другосрбијански, а знамо да је све концентрисано у Београду, па можда има неки утицај. Али сигурно не такав да ће по њему да остане упамћен...
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Dobrica Ćosić, književnik ili političar?

    Vrsni književnik. I poznavalac našeg mentaliteta. Sa uživanjem sam pročitala sve njegove knjige (i s vremena na vreme ponovo iščitavam).
    Za mene, samo epizodni lik u politici.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Dobrica Ćosić, književnik ili političar?

    Politčki je grešio, ali kao pisac je dosta dobar...uh daleko li je srednja škola...
    Lektira "Koreni" mi je najbolja lektira koju sam pročitala...čovek bez korena je - nula bez prošlosti i budućnosti...
      Vrh

  7. #7

    Odgovor: Dobrica Ćosić, književnik ili političar?

      Vrh

  8. #8

    Odgovor: Dobrica Ćosić, književnik ili političar?

    Kao politichar, pro- komunistichki-mlak - dakle nebitan,
    a kao pisac
    suvishe straight za moj ukus..
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.
      Vrh

  9. #9

    Odgovor: Dobrica Ćosić, književnik ili političar?

    Citat Isahara kaže: Pogledaj poruku
    a kao pisac
    suvishe straight za moj ukus..
    Добро, кад је он почео да пише, то није било тако пуно срамота
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле
      Vrh

  10. #10

    Odgovor: Dobrica Ćosić, književnik ili političar?

    Citat Isahara kaže: Pogledaj poruku
    Kao politichar, pro- komunistichki-mlak - dakle nebitan,
    a kao pisac
    suvishe straight za moj ukus..
    Kažeš nebitan.Mislim potpuno suprotno- isuviše bitan.
    Od kraja II sv. rata pa do danas je oko ili u vlasti.
    Komunista pa antikomunista, jugosloven pa antijugosloven, za Miloševića pa protiv njega.

    Neprekidno oko vlasti, koliko god se vlast menjala.

    Jedan od tvoraca "memoranduma" ne može, po meni, biti nebitan.

    Imao je veliki uticaj i na političare u Republici Srpskoj.

    I posle ponižavajućeg i dolaska i odlaska sa mesta predsednika SRJ, još pokušava da utiče na politiku u Srbiji.

    Kamo lepe sreće da ga znamo samo po knjigama.
      Vrh

  11. #11

    Odgovor: Dobrica Ćosić, književnik ili političar?

    Citat pera lozac kaže: Pogledaj poruku
    jedan od tvoraca "memoranduma" ne može, po meni, biti nebitan.

    Imao je veliki uticaj i na političare u republici srpskoj.
    Прича о значају "меморандума" је најчешћа код муслиманске и хрватске екстермистичке пропаганде. Ето, није пао Берлински зид, није се повампирило усташтво, нису на власт у Хрватској и Босни дошле екстремно националне странке, већ се све десило због "меморандума". Меморандум писан кад, 85, 86, али је вероватно изазвао и немире Шиптара на Косову 81, 68...

    Није имао неки посебан утицај на политичаре у РС, тај круг "сенатора РС" је углавном млатио празну сламу.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле
      Vrh

  12. #12

    Odgovor: Dobrica Ćosić, književnik ili političar?

    Memorandum SANU je dokument koji je raspalio vatre na sve strane u SFRJ.
    Dobrica Ćosić je jedan od kreatora tog dokumenta.Morao je znati šta takvi stavovi mogu izazvati.Da parafraziram Njegoša: ko na brdu (član Akademije, otac nacije..) stoji, mora videti dalje od običnog naroda(puka, rekao bi Njegoš)..

    Što se tiče Albanaca na kosovu, znaš i sam da je taj problem stariji i od DĆ, i da je naročito eskalirao posle balkanskih ratova.

    Da je bilo pametne politike, a ne ovakve kakvu je i Ćosić zagovarao, možda se i moglo naći rešenje osamdesetih godina.Sad smo u situaciji kao kad bi šahista u šah-mat poziciji u 65-om potezu tražio da se igra vrati na npr. četvrti potez.

    Naš "junak" se sam hvlio da je sa Jovanom Raškovićem stvarao SDS, a kasnije je to radio i sa Karadžićem.

    Dakle, naš problem je što je pisac takvog ugleda kod Srba, taj ugled zloupotrebio zarad svoje političke "karijere", jer je mislio da će biti važan igrač.

    To je ono što me drži u ubeđenju da će biti više zapamćen kao loš političar, nego dobar književnik.
      Vrh

  13. #13

    Odgovor: Dobrica Ćosić, književnik ili političar?

    Citat pera lozac kaže: Pogledaj poruku
    Memorandum SANU je dokument koji je raspalio vatre na sve strane u SFRJ.
    Dobrica Ćosić je jedan od kreatora tog dokumenta.Morao je znati šta takvi stavovi mogu izazvati.Da parafraziram Njegoša: ko na brdu (član Akademije, otac nacije..) stoji, mora videti dalje od običnog naroda(puka, rekao bi Njegoš)..

    Što se tiče Albanaca na kosovu, znaš i sam da je taj problem stariji i od DĆ, i da je naročito eskalirao posle balkanskih ratova.
    Постоји једна верзија догађаја у бившој СФРЈ која за све криви Србе. На тој линији су словеначка, хрватска, муслиманска, шиптарска пропаганда и другосрбијанска верзија. Кад човек види колико сличности ту има, не може да се запита није ли тако јер сви имају истог господара.

    Чиста је будалаштина давати Меморандуму САНУ било какав значај. Национални проблем у Југославији постоји откако постоји Југославија. Он је постојао и у СФРЈ, словеначки и хрватски сепаратизам, давно пре Меморандума, само се о томе не прича.
    Хрватси су имали "Хрватско прољеће" 1971, кад Меморандума није било ни на видику.
    Муслимански екстремисти Изетбеговић, Бехмен, Бичакчић... су осуђени неколико година пре референдума, а Изетбеговић је "Исламску декларацију" написао 1970.
    Срушен је Берлински зид, у Хрватској је на власт дошла неоусташка странка, свака република је захваљујући Уставу из 1974. била малтене држава, сви су имали своје циљеве... а онда дође неко и све свали на Меморандум и Милошевића.

    Потпуно се слажем да је проблем на Косову ескалирао после Балканских ратова. Наиме, у Балканским ратовима Косово је ослобођено и враћено у састав Србије. Тада је проблем ескалирао. Док су Шиптари уз помоћ турске власти два века убијали, протеривали, мучили... Србе, ескалације није било.

    Da je bilo pametne politike, a ne ovakve kakvu je i Ćosić zagovarao, možda se i moglo naći rešenje osamdesetih godina.Sad smo u situaciji kao kad bi šahista u šah-mat poziciji u 65-om potezu tražio da se igra vrati na npr. četvrti potez.
    Наравно да је политика била глупа. Али још је наравније да је за то крив Добрића Ћосић колико је крив Стефан Миленковић за Први светски рат.

    Naš "junak" se sam hvlio da je sa Jovanom Raškovićem stvarao SDS, a kasnije je to radio i sa Karadžićem.
    И који је даљи утицај имао на СДС тачно?

    Dakle, naš problem je što je pisac takvog ugleda kod Srba, taj ugled zloupotrebio zarad svoje političke "karijere", jer je mislio da će biti važan igrač.
    Човек је са својим угледом радио оно што мисли да треба да ради. Још ће га оптужити АВО за злоупотребу себе...

    To je ono što me drži u ubeđenju da će biti više zapamćen kao loš političar, nego dobar književnik.
    У круговима којима треба жртвени јарац и "врховни жрец" страшног назадног српског фашизма који је за све крив сигурно.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле
      Vrh

  14. #14

    Odgovor: Dobrica Ćosić, književnik ili političar?

    Yossi
    Nikako da se oslobodiš manira koji vidimo na TV kada Krasić iz SRS propituje Poslanike u Skupštini, ali ajde...

    Rešenje za Kosmet se moglo pronaći do 90-ih, a DĆ je tada bio dovoljno uticajan.
    Milošević je među mnogim Srbima postao pravi vožd tek kad je i od oca nacije za vožda prihvaćen.
    Dakle, nije Ćosić izazvao krizu na Kosmetu, ali je bio uz Milošećievu politiku, iako je morao znati koliki je njegov(Ćosićev) uticaj na Srbe, koji je stekao kao pisac i poznavalac svog naroda.
    Eto da ostavimo Stefana Milenkovića na miru.

    Ja ne znam koliko ti imaš godina, i da li se možeš sećati atmosfere koja je vladala na mitinzima koje je organizovala vlast u Srbiji, i koja je doprinela da na vlast u drugim republikama dođu na vlast oni koji su došli.
    U početku krize u SFRJ iz drugih republika su dolazili i drugi predlozi:konfederacija, asimetrična federacija itd.

    U Beogradu su dočekivani sa odbijanjem, bez da se ozbiljno i razmislilo o njima.

    Na Srbe izvan Srbije je imao stalan uticaj, svako ko je politički nešto značio bio je stalni gost kod Ćosića.Eto, svakog petka u uvodnoj špici "Peščanika" može se čuti deo tel. razgovora između Ćosića i Nikole Koljevića.Naravno to je samo delić.

    Kažeš: čovek radio sa svojim ugledom šta je mislio da treba da radi.
    Pa to i jeste suština ove teme: da li je pisac koga mnogi doživljavaju kao najvećeg srpskog pisca smeo sa te pozicije podržati ludu politiku SM, ili je njegova žudnja za vlašću bila jača od njegovog morala.
      Vrh

  15. #15

    Odgovor: Dobrica Ćosić, književnik ili političar?

    Citat pera lozac kaže: Pogledaj poruku
    Yossi
    Nikako da se oslobodiš manira koji vidimo na TV kada Krasić iz SRS propituje Poslanike u Skupštini, ali ajde...
    Пеки, не знам какав је то манир, нисам гледао скупштину одавно, признајем

    Rešenje za Kosmet se moglo pronaći do 90-ih, a DĆ je tada bio dovoljno uticajan.
    Milošević je među mnogim Srbima postao pravi vožd tek kad je i od oca nacije za vožda prihvaćen.
    Dakle, nije Ćosić izazvao krizu na Kosmetu, ali je bio uz Milošećievu politiku, iako je morao znati koliki je njegov(Ćosićev) uticaj na Srbe, koji je stekao kao pisac i poznavalac svog naroda.
    Eto da ostavimo Stefana Milenkovića na miru.
    Решење за Космет се може пронаћи увек, приче "ето јебга, ми бисмо, али сад је касно" су приче за малу децу.
    Милошевић је имао на располагању све могуће полуге и апарате СКС и СР Србије, имао је РТС... Ћосићево "прихватање" му је требало ко лањски снег.
    Сем тога, прича о Ћосићу као "Оцу нације" је глупост, он је полукомуњара, никад није био ни прихваћен као "Отац нације". И зашто би, које су његове заслуге који андрак?
    Чак нисам сигуран да већи утисак као писац крајем осамдесетих није имао Драшковић него Ћосић. Чуј писац утицајан код Срба...

    Ja ne znam koliko ti imaš godina, i da li se možeš sećati atmosfere koja je vladala na mitinzima koje je organizovala vlast u Srbiji, i koja je doprinela da na vlast u drugim republikama dođu na vlast oni koji su došli.
    Хебига, ја ти спомињем ситнице какве су да је пао Берлински зид, да је то донело пораст национализма широм Европе, да су Хрвати, Словенци, муслимани... имали своје националне покрете још 70, 71, шездесетих... и да је то поред устава из 74. разлог зашто је дошло до тога до чега је дошло.
    А по теби разлог је Слоба, који је дошао 89. или меморандум, из које, 85, 86?
    Кад се нешто десило у Србији, крив је Слоба. Кад се нешто десило ван Србије, крив је Слоба јер их је изазивао. Хрвати, муслимани, Словенци... нису никад криви ни за шта.

    U početku krize u SFRJ iz drugih republika su dolazili i drugi predlozi:konfederacija, asimetrična federacija itd.

    U Beogradu su dočekivani sa odbijanjem, bez da se ozbiljno i razmislilo o njima.
    Србија је имала свој став као и остале републике. Не видим зашто Србија није имала право на свој став, да не би неког наљутила. То је та антисрпска комунистичка прича којом смо филовани 60 година, а коју следбеници Латинке Перовић и пок. Стамболића и данас баштине. Срби су криви, увек и свуда.

    Kažeš: čovek radio sa svojim ugledom šta je mislio da treba da radi.
    Pa to i jeste suština ove teme: da li je pisac koga mnogi doživljavaju kao najvećeg srpskog pisca smeo sa te pozicije podržati ludu politiku SM, ili je njegova žudnja za vlašću bila jača od njegovog morala.
    Смео је, слободан је грађанин.
    Питање је зашто је то урадио, и колику одговорност сноси због својих потеза. И да ли су му мотиви били баш неморал...
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле
      Vrh

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Dobrica Erić
    Autor lunejuvenal u forumu Srpska poezija
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 04.03.2012, 18:12
  2. Ukrupnjavanje političke scene
    Autor Morpheus u forumu Politika
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 10.07.2010, 13:34
  3. Dobrica Ćosić
    Autor Sokica u forumu Književnost
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 14.06.2010, 22:13
  4. Najbolji jugoslovenski književnik?
    Autor SQUAW u forumu Književnost
    Odgovora: 40
    Poslednja poruka: 14.03.2009, 18:44
  5. Krivično gonjenje političara
    Autor tibor u forumu Spomenar
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 20.06.2007, 23:30

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •