Srbija danas i sutra
Strana 1 od 27 12311 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 401
  1. #1

    Srbija danas i sutra

    Ja sam uvek bio za to da se prvo stvari srede u svojoj kuci a onda da gledamo u komsijino
    dvoriste. Hajde da vidimo u kakvoj danas Srbiji zivimo, visestranackoj, oslobodjenoj od komunizma
    i od skora nezavisnoj. Sta se to promenilo od vladavine turaka do danasnjih dana i ima li promena
    uopste. Jesu li stvarno svi zakoni i potezi vlasti od 2000 godine demokratski i u interesu naroda
    u Srbiji. Da se upozorimo odmah nisam ni SPS ni SRS ni SMS, cisto da preduhitrim one sumnjicave, ovaj
    topic postavljam jer sam svo vreme do sad sebe ubedjivao da je tako ali sam od skora prestao da se
    samolazem i osecam se tako da bi pobegao iz ove zemlje hvatajuci se za tocak Montenegro airline prevoznika.
    Korupcija je veca nego ikad, sve sto pise u novinama je samo 1% od postojece korupcije koja se krije iza
    drzavnih institucija jer samo jos tamo postoji sve je ostalo privatizovano (pokradeno), i ta se korupcija krije
    ispod sakoa i rukava politicke elite i njihove rodbine. Zakoni, to sto se usvojilo toliko zakona pa se sad
    hvale s tim ne znaci ama bas nista, kome vrede zakoni koji se ne postuju i za cije se nepostovanje ne odgovara.
    Probajte u danasnjoj Srbiji da stanete na zulj nekom lokalnom (ne daj Boze republickom) politicaru, sudiji, policijskom dousniku
    koji ima na sve strane ili nekom njihovom rodjaku. Tu brate svi zakoni padaju u vodu, ti si niko i nista i mozes da se slikas.
    Danas kad uhvatite lopova u drzavnom organu da krade i zloupotrebljava polozaj uvek moze da se pozove na nestrucnost i zdravo.
    Za davanje laznih izjava i lazne svedoke koje mozete kupiti za sto evra zakonske kazne su minimalne.
    Sve je to namerno smisljeno, pa vidite sta rade u skupstini, poslanici donose zakon da mogu idu u penziju sa gomilom
    kesha, oni u stvari svo vreme i sede tamo kako bio donosili zakone kojima ce sebi i svojim tajkunima omogucili
    sto vecu zaradu i komforan zivot, i kolace u skupstinskom restoranu. A za raju, kesa brate.
    Pogledajte sta radi Dinkic-pasa, digao covek platu 40% pripravnicima i onima koji su se zaposlili pre 5 godina.
    A zakon o platama, ko ga smirgla pozaposljavali smo nase clanove i rodbinu pa hajde da im dignemo plate, a vamo nam
    prodaje fore o Irskoj i fantasticnom napretku koji nas ocekuje. Trice i kucine i bacanje prasine u oci. Doveli su ove strane
    banke da nam sisaju krv jer cemo uskoro samo za njih raditi, i sve je to placeno nekom debelo. Pogledajte gde sad rade
    Djelic, Pitic i svi ti "reformatori".
    Da ne bude predugacko za uvod, ima dosta tog, ali poenta je kako se izvuci iz ovog sranja u kom smo se nasli, da li postoji
    alternativa? Ne mislim na opoziciju vec mislim na ovaj sistem, meni je ovo jedna velika ljigava sluzava tvorevina koja se
    nadvila nad nama i sto se vise koprcamo sve vise se u nju uplicemo.Pre 2000-te je bilo ocajno ali sad je voda preko glave.

  2. #2

    Odgovor: Srbija danas i sutra

    -Drzava je upravo onakva kakav joj je narod!
    -Demokratija je da 5 imbecija nadglasaju 4 doktora nauka!
    -U ljudskoj prirodi je da iskoristi svaku pruzenu mogucnost!

    Ja primecujem napore (kakve-takve), ono PDV-ej, registracija poljoprivrednih gazdinstava... Problem D najveci je sudstvo, insajderski znam za dosta primera pre svega u privredi.
    Jes' da je tema danas i sutra, al' svega ovoga ne bi bilo da je Pera JUCE otisao pravo u policiju.
    A mozda ovako pisem iz razloga sto sam veciti kontras, pa ako ti ovako ja suprotno tj. dobro je.
    Dakle Srbiji fali kadrova, nije da ih nema (EVO JA), al' kad pocnu da ih psuju da ih pljuju, odustaju (NE JA).
    "Momci, zelim vam puno uspeha"
    Ostali, obrati paznju, ali bitno je izaci na izbore, i to je to!

  3. #3

    Odgovor: Srbija danas i sutra

    "-Drzava je upravo onakva kakav joj je narod!
    -Demokratija je da 5 imbecija nadglasaju 4 doktora nauka!
    -U ljudskoj prirodi je da iskoristi svaku pruzenu mogucnost!"

    Apsolutno se slazem sa prve dve stavke kao uopstenim formulama ali s trecom ide malo teze. U pravno dobro uredjenoj drzavi ljudi imaju strah od kazne a kod nas upravo to ne postoji i zato nam je ovako, odnosno postoji za one koji nisu u sistemu vec soliraju bez bekapa. Sto se Pere tice ovo je i pre bila policijsko mafijaska drzava a moje misljenje je da ni sad nije nista bolje tako da je Pera otisao pre prosao bi isto kao i sad, kao bos po trnju.
    Evo ti primer, u Novom sadu je smenjen sef policije zbog nestanka razne "robe" iz policijskog sefa a na njegovo mesto je postavljen novi sef koji je ranije bio osudjen za nesto (zaboravio sam sta). Pa jel to ne govori dovoljno kakvi kadrovi sprovode zakon...nama ce ovde stvarno biti potreban Valter.
    A PDV ne spominji, znam dosta radnji gde neces naci racun ni svecom, to su one radnje gde oporeznici notingemskog serifa Dinkica ulaze i prstom pokazuju sta da im se spakuje za poneti a polivaju po nekim zanatlijama i knjizarama.
    Kod nas ti je sve selektivno samo je pitanje za koju selekciju igras.
    Ono sto nedostaje je Zakon o poreklu imovine, ranije su se branili kao fol da ce mnogi napustiti zemlju a propo odliva kapitala.
    Alo bre, sta me briga sto ce lopovi da napuste zemlju nego to ne odgovara politicarima, ko bi se onda bavio politikom iz casnih i moralnih pobuda.Kad se zaposlis danas moras odmah da gledas kojem ces sefu da se uvuces u dupe jer su svugde neki klanovi za namicanje para
    pa ako smetas zacas mogu da ti smeste i tako umesto da radis svoj posao za koji si se skolovao ili koji znas da radis ti moras da razmisljas o drugim stvarima. A nema te sluzbe drzavne,opstinske gde se ne krade samo se cuti jerbo ljudi jos imaju strah,
    ne veruju ni sudstvu ni policiji.
    Ne daj Boze da se usvoji Zakon o javnim tuziocima tek ce onda biti belaja.
    Mora se ujutro na posao rano, ajd cujemo se sutra uvece.

  4. #4

    Odgovor: Srbija danas i sutra

    -Peru sam spominjao u smislu, koriscenja nekog od priminjenih modela post-komunistickih zemalja, "Ajmo sad svi lagano napolje, BRZO", pa i zabrana politickog delovanja, ne bi' ih sve u bukagije al' im se morao smanjiti uticaj, no... Danas...ti je ko "deda i repa" povuci potegni iscupati ne moze. Danas je ipak druga situacija (jes da panduri i danas traze , al' se "siroma" toliko snebivao i vrpoljio da sam se ipak sazalio), uticaj javnosti (B92) ipak moze da spasi Darvina npr., a onda "sklizne" vest da se ne produzava mandat tuziocu, za kojeg, btw, kazu da je odlicno radio posao (ja bih rekao jedini) ili sijaset drugih nebuloza. Meni je prilicno jasno to "ljuljanje nase mamurne drzave u poodmaklom stadijumu ciroze jetre" (u je ) i kontam da je lek za to kofa 'ladne vode, ali osnovno pitanje se svodi na: kojoj politickoj partiji ukazati poverenje?

  5. #5

    Odgovor: Srbija danas i sutra

    Evo me...
    Kome ukazati poverenje, to i jeste sustina problema. U svim strankama, i onim najmanjim, postenog coveka morate traziti svecom i oni su totalno marginalizovani, tj. na njih se gleda ko na dvorske lude. Osnovni smisao postojanja stranaka nije u razvoju demokratije nego one sluze kao odskocna daska za bogacenje i osnovni cilj je po svaku cenu doci na vlast iskljucivo zbog tog. Desi se ponekad i da odredjena interesna grupa koja u stvari drzi sve konce u svojim rukama istakne ispred sebe neku budalu koja jos ima ideale ali uvek u odasudnom momentu kada ta budala pocne da smeta
    dobije sut kartu.
    Postoje ljudi koji su individualci ali po meni vrlo jaki kao sto je Cedomir Cupic prof. Pravnog fakulteta u Beogradu ali on je solo nasuprot strankama iza kojih stoji masinerija "biznismena" (citaj lopova iz Milosevicevog perioda), veza,medija, itd.
    Ono sto bi trebalo je da svako od nas prepozna Cedomira Cupica u svojoj sredini i da se borimo za to da ne zivimo prevareni i zaludjeni u sopstvenoj zemlji.
    Prepustili smo sve strankama i u najsvetije mesto demokratije, parlament, dopustili da nam dovedu lopove i ljude bez morala.
    A ti isti treba da zastupaju narod, oni su svi zajedno sramota za Srbiju, za istoriju Srbije i za pokolenja koja dolaze.
    Ima svetlih trenutaka ali su oni stvarno zanemarljivi u odnosu na ono sto svakodnevno od njih dozivljavamo.
    Jedan od pozitivnijih likova sigurno je predsednik Skupstine Predrag Markovic ali ko ce ga znati, mozda je to samo jedno od njegovih lica.
    Ne treba se boriti za ljude vec za ideje, ljudi odlaze i dolaze a ideje ostaju i to je po meni kljucna tacka razloga naseg postojanja. Treba postaviti osnovne zahteve kakvu drzavu zelimo, kakve zakone, mozda bas i na ovom sajtu a onda to pretociti u stvarnost, skupljanjem potpisa ili prostom pretnjom: Glasacu za onog ko se obaveze da uzvoji ove zakone i promeni to i to, ili mozemo sami kandidovati ljude za koje mislimo da su moralni i casni i glasati za njih.
    Najgore je samo sve prihvatiti zdravo za gotovo pa zasiljiti olovku i na izbore, verujem da nema puno razlike ni izmedju jedne stranke.

  6. #6

    11 Odgovor: Srbija danas i sutra

    da ne filozofiram previse i ne opisujem bas svaki losi aspekt naseg drustva, probati su sve sazeti u jednu recenicu, onako "narodski receno" sve me to najvise podsjeca na smrdljivu i ustajalu zabokrecinu, sve sa kreketanjem onih debelih i sluzavih zabaca...
    nattydread is coming to dinner

  7. #7

    Odgovor: Srbija danas i sutra

    Srbija, kakvom je ja pamtim, od kada mogu da pamtim, nije bila uređena, nije bila demokratska, nije bila okrenuta svom čoveku, svom građaninu. Moje pamćenje doseže do nekih 25 - ak godina u nazad, onda ima ono malo istorije koju sam naučila (gde se isto postavlja pitanje kakvu sam ja istoriju učila). Srbija je ubijala svoje reformatore na početku dvadesetog i na početku dvadeset prvog veka, u Srbiji je najlakše bilo zavaditi brata sa bratom po partijskoj osnovi, srbi su palili svoja crkve, ubijali svoje intelektualce, a onda bi se budili i u nekoj ekstazi odlazili u totalno druge krajnosti. Zašto sam se vratila nazad, iako je tema Srbija danas i sutra, pa zato što Srbija danas treba da nauči nešto od Srbije juče, a Srbija sutra od Srbije danas. Nije nam dobra startna pozicija, bojim se. Nemamo ljude na vodećim mestima koji imaju ideje, ili možda dođu do tih pozicija sa idejama a onda se, ponešeni slavom koja udara naše političare jače nego mnoge druge, izgube i postanu oholi punoglavci preko noci. Dok svako od njih, sadašnjih, i budućih, bojim se, pojede svoj deo kolača, narodu neće ostati baš mnogo. A svi oni, zapravo, zaborvaljaju, da na ovom brodu ima oko 6-7 miliona ljudi za čije su dobro, oni lično odgovorni.
    Bojim se da će sutra u Srbiji da svane sa zakašnjenjem...
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  8. #8

    Odgovor: Srbija danas i sutra

    Vuk Stefanovic Karadzic pise, da je Srbija oko 1880. godina imala oko milion stanovnika, i dalje navodi granice gde se prostirala.
    Srbija danas, ima mnogo vise i stanovnika i prostora, Hajdemo sa pamecu, vestinom, radom i tolerancijom, da se izborimo da ne budemo Veliki, vec da budemo uvazavano znacajni.

  9. #9

    Odgovor: Srbija danas i sutra

    Citat morrib kaže: Pogledaj poruku
    Vuk Stefanovic Karadzic pise, da je Srbija oko 1880. godina imala oko milion stanovnika, i dalje navodi granice gde se prostirala.
    Srbija danas, ima mnogo vise i stanovnika i prostora, Hajdemo sa pamecu, vestinom, radom i tolerancijom, da se izborimo da ne budemo Veliki, vec da budemo uvazavano znacajni.


    Trebamo da budemo veliki, ne teritorijalno, već duhovno, mentalno, samo što je to proces, prihvatanje odgovornsti, mirenje sa prošlošću i zauzimanje stava prema istoj, da bi se čiste savesti i podignute glave moglo ići dalje. Mnogo faktora danas dirguje situaciju u kojij se nalazimo, od mnogo ljudi zavisi kako će se stvari dalje razvijati, ti ljudi nismo mi, nažalost nismo, mi ih samo plaćamo da pričaju budalaštine i vode nas dublje u provaliju. Mislim da treba da se desi neka sveukupna smena generacija, ali se te iste smene plašim, jer nove generacije odrastaju učene i vaspitavane onim što su ovi sadašnji posatvili kao standarde. Tu se negde zatvara začarani krug iz koga ja trenutno ne vidim izlaz. Nadam se da grešim, baš bih volela da grešim.
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  10. #10

    Odgovor: Srbija danas i sutra

    Potpuno se slazem sa tobom, euridika,
    Sa tim nepunim milionom stanovnika Srbija je ostvarila, i pored svih muka ogroman napredak do danas, ne osvajajuci tudje teritorije itd.
    Kao roditelj, plasim se za nove generacije koje stasavaju u virtuelnim svetovima, da nam se ne desi da deca pocnu da pucaju po skolama, ulici idr.Da se razumemo
    nisam protiv kompjuterizacije, ali sam za malo realnog prirodnog stvorenog osecaja za odgovornost i humanizam. A opet ono drugo pitanje: Dali moje godine znace i mudrost ili jedno iskustvo u naopakim vremenima?

  11. #11

    Odgovor: Srbija danas i sutra

    Ја за овакве о којима пише Ђорђе немам оправдања. То што је неко кретен, не размишља о узроцима и последицама и мрзи своју земљу, по мени је кривица а не оправдање.

    http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=31892
    Под лупом
    СЛАТКА МАЛА ОКУПАЦИЈА
    Треба се озбиљно замислити над чињеницом да неуобичајено велики број српске образоване популације гаји готово патолошку одбојност према својој земљи и мржњу према свему што носи српски национални предзнак

    Имам пријатеља који у својој соби још увек чува малу америчку заставицу којом је намеравао да маше приликом уласка америчких трупа у Београд 1999. Није у питању никакав НВО барон, страни плаћеник, агент или морална наказа, већ обичан, добро, не баш сасвим обичан српски, тачније, београдски интелектуалац, добар стручњак, пристојан човек, чак не ни превише исполитизован у неком партијском и дневнополитичком смислу. Додуше, тамо, почетком 90-их, био је са студентима код Теразијске чесме, после је уредно шетао и дувао у пиштаљку протестујући због крађе локалних избора, лупао у шерпе за време ТВ Дневника, ишао по митинзима више или мање удружене и демократске опозиције Касније је, углавном као статиста, учествовао у демократским променама, ламентирао над спорим реформама и 6. октобром који никако да осване. Све у свему, мој пријатељ уопште није усамљен случај, иако можда нису сви тако радикални и не држе сви по кућама тако бизарне реквизите.

    Он не прати много политику, спорадично се информише са једне ТВ станице и истоименог радија, али има став о већини питања. Зна да су Срби криви за ратове на простору бивше Југославије, сигуран је да је Милошевић одговоран за санкције, бомбардовање, турбо-фолк и свеопшту криминализацију друштва, подржавао је отцепљење Црне Горе, нема ништа против независног Косова, а има доста разумевања и за оправдане захтеве Војвођана. У сваком случају, Чанак му је баш симпатичан а, богме, ни према Бојану Кострешу није сасвим равнодушан. Верује да је Република Српска геноцидна творевина, залаже се за лустрацију, по могућству, што јединственију БиХ, безусловну сарадњу са Хашким трибуналом и, ако не баш чисту окупацију та је прилика, авај, вероватно пропуштена деведесeт девете а оно барем један озбиљан протекторат којим би се овде коначно увео ред и мало дисциплиновала ова балканска крчма.

    Можемо се спорити око тога да ли је овај политички кроки више комичан или жалостан. Али се у сваком случају озбиљно треба замислити над чињеницом да неуобичајено велики број српске образоване популације у доби између двадесет и четрдесет пет година има сличне ставове и гаји готово патолошку одбојност према својој земљи и мржњу према свему што носи српски национални предзнак. Свако од нас познаје бар неког таквог, а понеко ће се у горњем опису можда мало и препознати.

    Узроци оваквог става су бројни и врло разнородни. Први фактор је свакако једна ментална и политичка инерција. Људи су током година просто навикли на једну црно-белу слику света и политичке стварности у којој је Милошевићев режим третиран као симбол и синoним за свe зло, па је онда, по принципу инверзије, све што се из овог или оног разлога том режиму супротстављало од Алије Изетбеговића, до Ненада Чанка, Ричарда Холбрука, Џорџа Сороса и Џејмса Лајона третирано и доживљавано као исправно, пожељно и добро.

    (Не треба, наравно, превидети ни фактор новац, односно неку врсту пробитачности која је, директно или индиректно, могла произаћи из вере у ову црно-белу мантру, али као што рекосмо тај фактор није ни једини нити пресудан.)

    Осим тога, хајде и то да кажемо, ни у светским релацијама ствари као што су национални суверенитет и патриотизам генерално више нису у моди. Нарочито у слабим и транзицијским постсоцијалистичким земљама. Српски случај је ту, опет, можда само још мало драстичнији, с обзиром на специфичност нашег више-мање аутономног социјалистичког пута. Стари национални осећај је деценијама у већој или мањој мери репресиран, сматран за нешто ретроградно, превазиђено и потенцијално чак непријатељско, а нови социјалистички патриотизам је брзо исхлапио и претворио се у зб(и)рку формалних соцсамоуправних фраза у које више нису веровали ни они који су их изговарали.

    Уопште, чини се да је током последње деценије у Србији настала једна необична и по много чему бизарна антинационална коалиција у којој су се преживели остаци оне старе послератне реакције (они који Американце чекају још од 1945) нашли руку подруку (случај СПО) са национално одрођеном децом и унуцима комунистичких комесара и ударника. Плус непоправљиви југоносталгичари који никако не могу да се помире са чињеницом да Југославије више нема, који не могу да прежале шопинге по Трсту и црвени пасош са којим си могао путовати по целом свету и бес због тога ирационално и готово патолошки усмеравају према овом јаду од државе у којој су принуђени да живе. Плус, хиљаде оних слабо образованих који сматрају да им држава нешто дугује и који једва чекају да запале напоље, а у међувремену блеје по кафићима и сплавовима, живе од којекаквих комбинација или их углавном издржавају родитељи.

    Најзад, али, што би се рекло, никако не и на последњем месту, не треба заборавити ни улогу најбољих непријатеља ове модернистичке коалиције, тј. све оне многобројне националне раднике, пацијенте и сецикесе који су крајем осамдесетих и деведесетих дефиловали медијима као наводне стегоноше патриотизма и српске националне идеје. Све у свему, уз такве промоторе и противнике заиста нема места чуђењу што се како национална, тако и европска ствар у Србији налазе у стању у којем јесу.
    главни уредник часописа ,,Нова српска политичка мисао
    Ђорђе Вукадиновић
    [објављено: 19.06.2007.]
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  12. #12

    Odgovor: Srbija danas i sutra

    @yossarian

    Meni samo nije jasno kakve veze ima ovaj tekst sa temom "Srbija danas i sutra"?
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  13. #13

    Odgovor: Srbija danas i sutra

    Citat euridika kaže: Pogledaj poruku
    @yossarian
    Meni samo nije jasno kakve veze ima ovaj tekst sa temom "Srbija danas i sutra"?
    Ово је више "каква је Србија данас".
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  14. #14

    Odgovor: Srbija danas i sutra

    сутра, проистиче из данас, тачно после 23:59:59.

    шта знајем ја.
    ако се човек мало искључи из града и градског живота, свакодневних обавеза, може увидети врло брзо тачну позицију Србије данас, и уз мало ситне мељаве у сивим ћелијама, такође видети и Србију сутра, наши су људи вредни, лако примају нова знања, будућност је свакако у пољопривреди и прехрамбеној индустрији и некој врсти туризма (треба се нешто смислити једноставно, ко смисли нека јави ). Имамо простора, знања и вештине, само ове бештије из врха власти да мало бар почну да раде на економској добробити обичних људи, и биће све

  15. #15

    Odgovor: Srbija danas i sutra

    сећам се цанета из брејкерса од пре пар година на егзиту, када је после прашења исконског рокенрола у три ујутру завапио:

    србијо, не буди у ку..у, србијо !
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

Strana 1 od 27 12311 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Mesto koje voliš danas sačuvaj za sutra...
    Autor Invisibleman u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 22.10.2011, 17:32
  2. Vojvodina danas i sutra
    Autor Becar u forumu Politika
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 24.10.2009, 19:22
  3. Od sutra okrećem novi list!
    Autor memento u forumu Psihologija
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 29.05.2009, 09:50

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •