Kako krešete?
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 17
  1. #1

    Kako krešete?

    Šibice

    Pronalaskom fosfora 1669. g. stvorili su se uslovi za nastanak šibice, pa je desetak godina kasnije irski fizičar Robert Bojl napravio preteču ovog korisnog izuma tako što je komad papira zamočio u fosfor, a komad drveta u sumpor. Kada se drvce trljalo o papir dolazilo je do stvaranja vatre. Međutim, ovaj patent je bio nepogodan za kućnu i masovnu upotrebu.
    Korak dalje je načinio engleski hemičar i apotekar Džon Volker je 1827. g. tako što je otkrio da može lako izazvati vatru kada trlja o rapavu površinu drvce koje je prethodno umočeno (pa osušeno) u određene hemikalije. Svoj izum nazvao je „kongrivs“, ali nije umeo da ga unovči. Međutim, to je uspelo Semjuelu Džonsu koji je komercijalizovao Volkerov izum, delimično ga modernizovao i nazvao šibice, odnosno „Lucifer“. Uspeh je bio veliki i među ljubiteljima duvanskog dima ovaj pronalazak je postao jako popularan. Međutim ove šibice su imale veliku manu zbog mirisa prilikom paljenja koji je bio neizdrživ...
    Već 1830. g. francuski hemičar Šarl Sora je izmislio šibice sa vrhom od belog fosfora, proizvod koji doduše nije neugodno mirisao prilikom paljenja, ali je zato bio jako otrovan. Tek 1855. je Šveđanin Džon Edvard Lindstrom inovirao svoj patent – bezbedne šibice, koje nisu bile ni otrovne niti su emitovale neugodne mirise, a palile su se uz pomoć rapavog papira koji se nalazi na vanjskoj strani kutije.


    Šibice

    Ali, prva prava kutija za šibice se pripisuje Džošui Pusiju, koji je 1889. g. napravio "fleksibils" šibice smeštene u posebno izrađenu kutiju, bez mogućnosti da se unutra same zapale.

    Pre tačno 100 godina "Dajmond meč kompani" patentirala je u Americi prve neotrovne šibice, prilikom čije izrade su korišćene samo bezbedne supstance. U godinama koje su usledile, ovaj mali ali neophodni pronalazak menjao je neznatno svoj izgled i oblik, a šibice su vremenom postajale sve bezbednije, ukoliko su se, naravno, pravilno koristile.

    Upaljači

    Ima mišljenja, sa kojima se potpuno slažem, da su upaljači, ili bar neki njegovi pralikovi, daleko stariji od šibica. Tu se prvenstveno misli na kremen, ocilo i trud (osušena gljiva). Moderni upaljači su mehaničke naprave napunjene fluidom koji se pali varnicom. Dugotrajni je od šibice, a neke vrste kao što je ZIPPO mogu paliti vatru praktično po svakom vremenu i u svim uslovima. Neke od poznatih marki upaljača su, uz već pomeniti Zippo, Dipon, Vin, Ronson, Hadson...


    Kako vi krešete? Šta preferirate, šibicu, ili upaljač? Ili oboje?
    Poruku je izmenio memento, 03.03.2010 u 14:08
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Kako krešete?

    presto sam da purnjam a imam shporet na struju te ne kreshem vishe.....
    & underpaid......

  3. #3

    Odgovor: Kako krešete?

    Moram priznati da me naslov malo



    Koristim upaljac i cesto mi se desi da "rikne" u nevreme
    Onda se dovijam nekim starim...jedan krese drugi ima plin...

    Inace citala sam da zene kresu sibicu "prema sebi" a muskarci "od sebe".

    I nesto nevezano za temu...umem da zapalim palidrvce, stavim ga u usta, izvadim a ono i dalje gori
    Budi pametan i pravi se lud

  4. #4

    Odgovor: Kako krešete?

    Citat leptiric kaže: Pogledaj poruku
    Inace citala sam da zene kresu sibicu "prema sebi" a muskarci "od sebe".
    ... ja "kresem" uvek k' sebi

    LM, koristim upaljace, i to one sto "klikcu"................. kad se zalaufam sa cigaretama, desi se da dobijem ZULJ na palcu - od onih sto zahtevaju da drljate palcem po onom tockicu

  5. #5

    Odgovor: Kako krešete?

    Šibicom prvo sebi pripalim, pa tek onda drugome, a upaljačem obrnuto, prvo tom drugom pa tek onda sebi .
    U zadnje vreme...skoro stalno upaljačima ali ovim običnim jer sam za 2 Zippa, gravirana, olakšan da ne pominjem još neke unikate koje sam imao.
    Ovako, zavrljačim ga "očas posla", mada i meni se dešava da od dva "ukresavam" u sitne sate .
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  6. #6

    Odgovor: Kako krešete?

    Meni se više sviđaju šibice, jer ih ljudi danas retko koriste. A ja volim da budem neobičan po nekim stvarima. Da izvirim...
    Imam i Zippo, ali i probleme s njim. Kupio sam Zippo u Beču, sa grbom Beča. A kad sam se vratio ovde sam isti taj video u izlogu. Moj zet kaže da je moj ipak originalan...
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  7. #7

    Odgovor: Kako krešete?

    U nekom zaklonu uvek. Da se vatra ne ugasi od vetra ili da ne splasne od ne daj boze neke promaje, a i da deca ne vide pa da se i ona posle igraju sa vatrom..

  8. #8

    13 Odgovor: Kako krešete?

    xe,xe,xe bas onako kako treba!!!


    Pozzz
    Choose to know!!!

  9. #9

    Odgovor: Kako krešete?

    Ako je šibica dobra,kresnem dobro omak iz prve..

  10. #10

    Odgovor: Kako krešete?

    Rijetko krešem na ulici...ali ako čujem da netko govori na ruskom jeziku
    ne mogu odoliti da ne izvadim cigaretu i kažem lepo da me ceo svet razumu
    ..."davaj špičku da zakurim"...malo čekam ...pa odjurim@))

  11. #11

    Odgovor: Kako krešete?

    Citat ANIBAS kaže: Pogledaj poruku
    Ako je šibica dobra,kresnem dobro omak iz prve..
    ne, radi se o zigovanju

  12. #12

    Odgovor: Kako krešete?

    Citat ELA kaže: Pogledaj poruku
    Citat leptiric kaže: Pogledaj poruku
    Inace citala sam da zene kresu sibicu "prema sebi" a muskarci "od sebe".
    ... ja "kresem" uvek k' sebi
    Opasno je to kresanje ka sebi, mislim moze delic fosfora da vam doleti i progori garderobu kad kresete ka sebi

  13. #13

    Odgovor: Kako krešete?

    Ju, ju, ju...sram bio, kakav naslov


    Krešem na ringlu pošto po difoltu nikad nemam upaljač u kući. Dok jednog dana ne spržim ove moje obrvice kao dve pijavice
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  14. #14

    Odgovor: Kako krešete?

    Dva rezervna upaljača držim u neseseru sa ulošcima, tambonima, kafetinom i ferveksom. Neseser uglavnom nosim u tašni. Sem onda kada posejem "redovne" upaljače (čitaj, komada 3) kojekuda.
    Za kučnu radinost mi je draga sestra poklonila onu plastičnu džombu od upaljača, Ta mi je uglavnom negde kod računara.
    Za svaki slučaj, imam u kuhinjskoj fioci i šibice.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  15. #15

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Kako ste otišli?
    Autor euridika u forumu Dijaspora
    Odgovora: 29
    Poslednja poruka: 18.04.2015, 14:29
  2. Odgovora: 66
    Poslednja poruka: 04.02.2015, 18:28
  3. Kako lazu muskarci, a kako zene
    Autor LaraKroft u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 84
    Poslednja poruka: 22.05.2012, 15:35
  4. Kako se ljubite
    Autor Lillith u forumu Astrologija
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 25.02.2012, 08:15
  5. Kako učite?
    Autor Aca1983 u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 52
    Poslednja poruka: 11.09.2010, 13:50

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •