Punjena ćurka
Prikaz rezultata 1 do 3 od ukupno 3
  1. #1

    Punjena ćurka

    Punjena ćurka

    Trijumfalno jelo praznične trpeze, punjena ćurka, pruža mnoštvo mogućnosti za različite interpretacije. Pred vama je jedna od najukusnijih, samo vam ostaje da se odlučite u kojoj ćete je prilici poslužiti...

    Recept ustupio magazin "Sale&Pepe"



    Tek odskoro ćurka, koja se tradicionalno jede u Americi tokom praznika, našla je put i do naših prazničnih trpeza i tako postala glavna konkurencija prasećem i jagnjećem pečenju bez kojih se kod nas nije moglo zamisliti bilo kakvo slavlje.

    Bilo kako bilo, s obzirom na to da je ćuretina prilično nemasna i zdrava, ona opravdano zaslužuje našu pažnju i ozbiljno razmatranje da u što više prilika praseće pečenje menjamo zdravijim, ćurećim. Ono što praznično ćureće pečenje čini posebnim, pored priloga koji je najčešće u obliku barenog ili sotiranog povrća, jesu punjenje za ćurku i voćni sos koji ga često prati. Ukoliko mislite da je sos od voća nespojiv s bilo kojom vrstom mesa, već će vas prvi zalogaj razuveriti. Sos od jabuka je klasičan pratilac svinjetine, bez sosa od višanja ili borovnica ne mogu se zamisliti srneći medaljoni i upravo je sos od brusnica ili ribizli ono što uzdiže ukus rolovane pečene ćuretine, punjene kestenjem i kobasicom, baš kao što to rade kod nas u Vojvodini gde se kulinarstvo pod austrougarskim uticajem razvilo u zavidnom pravcu.

    Vodeći se mišlju da su klasici kulinarstva uvek najbolji izbor tokom Novogodišnjih i Božićnih praznika, predstavljamo vam ovo čuveno jelo u svom njegovom sjaju, ali prilagođeno potrebama i ukusima poklonika savremene gastronomije.



    Za 8 osoba potrebno je: 1 očišćena ćurka od oko 3,5 kg (po mogućstvu sa džigericom), 12 šnita mesnate slanine, 400 g sveže kobasice, 300 g obarenog, očišćenog kestenja (ili 500 g proprženih šampinjona), 50 g putera, 50 g prezli, 2 kašike rendanog parmezana, 2 glavice crnog luka, 1 komadić celera, malo supe, 1 veza peršuna, brendi ili vinjak, začin C ili začin za pečenu piletinu (u supermarketima), maslinovo ulje, so i biber

    Priprema:
    30 minuta Kuvanje:
    3 sata
    685 kcal po porciji

    Potreban pribor: 1 sprava za pasiranje povrća ili blender, 1 posuda, 1 veliki nož, 1 pleh, 1 kuhinjska četkica, kuhinjski kanap ili rafija, 1 kašika, 1 viljuška

    Pasirajte kestenje

    Očistite džigericu, obarite je u malo supe i ocedite. Iseckajte celer i 1 glavicu luka i propržite ih u tiganju na pola količine putera. Kestenje izblendirajte sa džigericom tek toliko da ih usitnite (nemojte napraviti kašu) i dobijenu smesu stavite u posudu.

    Napravite punjenje

    Izblendiranoj smesi dodajte usitnjenu kobasicu, prezle, parmezan, propržene celer i luk i seckani peršun. Dodajte i brendi, začinite solju, biberom i s malo začina C, pa dobro promešajte da dobijete ujednačenu smesu.

    Napunite ćurku


    Opranu i obrisanu ćurku posolite unutra i spolja i napunite je punjenjem. Ubacite i preostali oljušteni luk, zatvarajući je njime (kao kad krompirom ili paradajzom zatvarate punjene paprike). Ušijte otvor na ćurki ili ga čvrsto uvežite rafijom.



    Pripremite je za pečenje

    Postavite ćurku na pleh premazan uljem i uvežite joj batake da bi zadržala oblik. Posolite je, pobiberite, pospite preostalim puterom isečenim na komadiće, pa joj grudi obložite šnitama slanine tako da se delimično preklapaju.

    Pečenje u rerni

    Zagrejte rernu na 200˚C. Ćurku pokrijte s par listova alufolije, ubacite je u rernu i pecite oko dva i po sata. Tokom pečenja povremeno uklonite foliju da biste prelivali i premazivali ćurku sopstvenim sokovima i vrućom supom.

    Dovršite pečenje


    Nakon naznačenog vremena pečenja uklonite foliju i slaninu, smanjite temperaturu na 180˚C i pecite ćurku još pola sata, dok joj se prsa ne zapeku. Izvadite je iz rerne i postavite da odstoji nekoliko minuta pre nego što je poslužite.

    Sos od ribizli

    Stavite 175 g šećera u manju šerpicu, dodajte 1/2 čaše vode, komadić štapića cimeta i 1 zvezdasti anis. Sačekajte da se šećer rastopi na tihoj vatri, pa dodajte 250 g crvenih ribizli, stavite da provri, smanjite vatru i kuvajte još oko 15 minuta, sve dok sos ne dobije gustinu i bude nalik na sirup. Uklonite začine, pa gotov sos poslužite uz ćuretinu.

    Američki sos Gravy

    Želite li da date internacionalni ukus vašoj ćuretini? Procedite sokove u kojima se pekla, dodajte im kašiku brašna, 1 kutlaču vruće supe i mešajte žicom da uklonite eventualne grudvice. Nastavite s kuvanjem dodajući pomalo supe sve dok ne dobijete prilično gust i taman sos koji se u Americi zove gravy (eng. moča), a koji po pravilu prati svako pečenje.

    izvor: B92 recepti

  2. #2

    Odgovor: Punjena ćurka

    Kupim pola kile kestena, citavoga, usecem koru duz ploda i stavim u vrelu vodu da se skuva, oko pola sata. (ja to po utisku pa ne merim vreme, mora da se normalno skuva.
    Kada se skine s vatre, malo se ohladi pa se oljusti.
    Zrna kestena isecem nozem na komadice velicine lesnika i pomesam sa konzervom kuvanog kukuruza, nekoliko iseckanih pilecih dzigerica i kasikom brasna.
    Posolim, zacinim sa biberom a po ukusu i nekim drugim zacinom (muskatni orascic je moj favorit), jednom sam dodao i kasikicu secera, mada kesten je sam dovoljno sladak.
    Time napunim curku, mada obzirom da je jedna curka ogromna, cesce kupujem batak i neki drugi deo, pa punim ispod koze ili zasecem meso pa punim izmedju. Sve zavezem koncem i ispecem u rerni na malo ulja i vode, uz povremeno zalivanje.

    Moji obozavaju!
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  3. #3

    Odgovor: Punjena ćurka

    Recept za punjenu ćurku zaista deluje primamljivo, međutim imam neke primedbe:
    - Ne dopadaju mi se slanina, kobasica i puter u svemu tome;
    - Kesten bih još mogao da podnesem u toj kombinaciji, mada preferiram rižu i suve šljive;
    - Ribizle? Ni slučajno!
    - Moča? Nema šanse!

    I zaista ne mogu da apstrahujem kakav je to internacionalni ukus ćurke, pa se pitam koji li su to standardi da se ukus (hrane) smatra internacionalnim, ili možda kontentinentalnim, odnosno regionalnim, nacionalnim, pokrajinskim, reonskim itd, pa sve do mesne zajednice, recimo.

    Kada smo već kod internacionalnih shvatanja gastronomskih i inih ugođaja koje nam mogu pružiti perad, čini mi se da je puno logičnija i svima razumljivja uzročno posledična veza između punjene ćurke i prazne patke. Valjda...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •