Nacionalizam - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 25 od ukupno 25

Tema: Nacionalizam

  1. #16

    Odgovor: Nacionalizam

    Citat Bacvanin kaže:
    Ne znam kako si ovo zaključio? Kako ne smeju? Imaju i tv program na svom jeziku, škole mogu da pohadjaju na svom jeziku...

    Ja mislim da bar u Vojvodini nema tih problema!
    Naravno da nema problema sa tim u Vojvodini... Sretjom pa ih nema... Nisam mislio da bukvalno ne smeju... Ali treba chuti komentare ljudi koji nisu Vojvodjani, i njihove reakcije kad neko prodje pored njih i pricha Madjarski, ili neki drugi jezik sem nasheg... Odma su tu pogledi, pitanja tipa "shta prichaju tako, treba da prichaju srpski kad su u Srbiji", i slichno...

    Ja sam radio u RNS, i proveo dosta vremena radetji na Madjarskom programu, i programu za manjine, i ja nemam nishta protiv da ljudi prichaju kojim hotje jezikom... Samo, shto se dobrog dela Srbije tiche, to nije sluchaj... Chast izuzecima, naravno...


    Spajdr pig, spajdr pig, daz vatevr a spajdr pig daz, ken hi sving, from a veb, no hi kent, hiz a pig, lukaaaaaaaout, hiz a spaaaajdr piiiiiig...
      Vrh

  2. #17

    Odgovor: Nacionalizam

    Citat Galahad kaže:
    Ali treba chuti komentare ljudi koji nisu Vojvodjani, i njihove reakcije kad neko prodje pored njih i pricha Madjarski, ili neki drugi jezik sem nasheg... Odma su tu pogledi, pitanja tipa "shta prichaju tako, treba da prichaju srpski kad su u Srbiji", i slichno...
    Upravo to je ključno, ali treba gledati sa druge strane (njihove) i sve će biti jasno. Uzmeš npr. Čačak. Tu ćeš teško sresti nekoga da nije Srbin. A ljudima u Vojvodini je kao "dobar dan" da sretnu osobu druge nacije.

    Žalosno je što neko misli da je veći nacinalista i patriota, ako mrzi druge.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!
      Vrh

  3. #18

    Odgovor: Nacionalizam

    Citat Kunic kaže:
    Od kada su demokrate na vlasti, pojam nacionaliste se koristi u porešnom kontekstu. Dok je pokojni Sloba bio na vlasti, pojam nacionaliste se koristio u pogrešnom kontekstu.



    Ni ja i ponosim se što sam nacionalista.
    ************************************************** *

    Stra izreka kaze: "CEGA SE PAMETAN KLONI, TIM SE ONAJ DRUGI DICI!"

    Ovde je to doslo do punog izrazaja.

    Nacionalizam sam po sebi nije los, postovanje svoje nacije, vere, korena, tradicije i ostalog...

    Ali, kada to predje u VELICANJE osobina svoje nacije i PREUVELICAVANJE STVARNIH VREDNOSTI, onda to prelazi u BOLESNI nacionalizam koji je vrlo stetan, jer vodi pravo u sovinizam...("Niko nema sto Srbin imade!")

    Sovinizam je MRZNJA PREMA DRGIM NACIJAMA U GLOBALU, sindrom koji jos uvek trese Srbiju...Zato nas i svi ostali mrze. (Pogledajte samo , da pocenemo, od komsija...)

    Nece biti da smo mi najbolji i najposteniji, a oni nam zavide pa nas mrze...
      Vrh

  4. #19

    Odgovor: Nacionalizam

    Citat Kunic kaže:
    Upravo to je ključno, ali treba gledati sa druge strane (njihove) i sve će biti jasno. Uzmeš npr. Čačak. Tu ćeš teško sresti nekoga da nije Srbin. A ljudima u Vojvodini je kao "dobar dan" da sretnu osobu druge nacije.

    Žalosno je što neko misli da je veći nacinalista i patriota, ako mrzi druge.
    E, pa o tome pricham... Treba prvo edukovati ljude, da patriotizam i nacionalizam, nije kad mrzish sve druge... Bez uvrede bilo kome, ali chinjenica je da je procenat nepismenosti u Srbiji uzhasno visok za danashnje pojmove... Znam ja da ljudi nisu krivi, ali tako je kako je... I onda oni naravno, razmishljaju na neki chudan nachin, ako nisi samnom, onda si protiv mene... Kao da nema one zlatne sredine "'eb'te se svi, ja nisam ni sa kim"...

    I onda, chim se pomene Vojvodina (krava muzara Srbije), odma' svi krenu da pljuju da hotjemo da se ocepimo, da hotjemo da budemo Madjarska... Kako niko ne spominje nikad Rumune? I njih ima puno u Voshi? Blah... Gadi mi se politika u Srbiji... U stvari, nije to politika, do je mlatjenje prazne slame, i mazanje ochiju ljudima, i skretanje od pravih problema, kojih nama, fala bogu, ne manjka...


    Spajdr pig, spajdr pig, daz vatevr a spajdr pig daz, ken hi sving, from a veb, no hi kent, hiz a pig, lukaaaaaaaout, hiz a spaaaajdr piiiiiig...
      Vrh

  5. #20

    Odgovor: Nacionalizam

    I onda, chim se pomene Vojvodina (krava muzara Srbije), odma' svi krenu da pljuju da hotjemo da se ocepimo, da hotjemo da budemo Madjarska... Kako niko ne spominje nikad Rumune? I njih ima puno u Voshi? Blah... Gadi mi se politika u Srbiji... U stvari, nije to politika, do je mlatjenje prazne slame, i mazanje ochiju ljudima, i skretanje od pravih problema, kojih nama, fala bogu, ne manjka...
    **************************************************
    VRLO DOBRO!
    Gde se pripusi onaj zeleni karton!
    Konacno jedan koji vidi o cemu se radi!
      Vrh

  6. #21

    Odgovor: Nacionalizam

    Citat Galahad kaže:
    ...ja nemam nishta protiv da ljudi prichaju kojim hotje jezikom... Samo, shto se dobrog dela Srbije tiche, to nije sluchaj... Chast izuzecima, naravno...
    Ja te opet citiram, ali mislim (ili se bar nadam), da nije baš tako. Većini Srbije ne smeta ko kako priča, ali su oni pojedinci kojima to smeta mnogo "glasniji", što odaje pogrešan utisak.

    Što kaže Rambo Amadeus najveća moguća kletva je: Dabogda ti država bila etnički čista!
      Vrh

  7. #22

    Odgovor: Nacionalizam

    Citat Kunic kaže:
    Žalosno je što neko misli da je veći nacinalista i patriota, ako mrzi druge.
    Ili pak ih možda čak i ne mrzi, ali ih ni ne poštuje dovoljno i smatra da ljudi druge nacionalnosti i/ili veroispovesti imaju manja prava od njega u ovoj zemlji. Žalosno i primitivno.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....
      Vrh

  8. #23

    Odgovor: Nacionalizam

    Citat Zlatni mis kaže:
    Nacionalizam sam po sebi nije los, postovanje svoje nacije, vere, korena, tradicije i ostalog...

    Ali, kada to predje u VELICANJE osobina svoje nacije i PREUVELICAVANJE STVARNIH VREDNOSTI, onda to prelazi u BOLESNI nacionalizam koji je vrlo stetan, jer vodi pravo u sovinizam...("Niko nema sto Srbin imade!").

    Posto zivim u USA, moram da se nadovezem na ovu temu. Ovdje u Americi na jedan jako pametan nacin ljude prevaspitavaju na americki nacionalizam. Vidim pojavu da svi koji su rodjeni u USA, bez obzira odakle su im roditelji dosli se osjecaju prvo Amerikancima, pa onda pricaju o nekom svom porijeklu. Govore iskljucivo engleskim i smatraju da su Amerikanci najbolji, najpametniji itd na svijetu. A koliko preuvelicavaju svoje vrijednosti, ne treba ni da spominjem. Kako lose govore o Meksikancima (prvim komsijama) i koliko ih potcjenjuju, ne moze ni u promilima da se mjeri sa onim sto se desava u Srbiji.

    Citat Zlatni mis kaže:
    Sovinizam je MRZNJA PREMA DRGIM NACIJAMA U GLOBALU, sindrom koji jos uvek trese Srbiju...Zato nas i svi ostali mrze. (Pogledajte samo, da pocenemo, od komsija...)

    Nece biti da smo mi najbolji i najposteniji, a oni nam zavide pa nas mrze...
    Mislim da se isto desava u svakoj drzavi. A ti i sam priznajes da nas komsije mrze. Pa niko tako "ne srbuje" van Srbije (npr. u Madjarskoj ili Rumuniji ili Bugarskoj), a i tamo ima Srba (valjda). Pa valjda ljudi imaju pravu da velicaju svoju drzavu i svoj narod u istoj.

    Mislim da manjine u Srbiji imaju mnogo vise prava za manjine nego u drugim drzavama. Ispravi me ako grijesim, ali koliko mi se cini u samo par drzava na svijetu ces naci da se npr. imena ulica prvo pisu na stranom jeziku pa onda na oficijelnom jeziku; da na drzavnoj televiziji imaju program na svom jeziku; da postoje drzavne skole na stranim jezicima... Koliko znam u drugim drzavama, strane skole su uglavnom privatne i program na "stranom" jeziku na televizijima su uglavnom placeni programi (ako postoje)...

    Ja npr. nisam iz Vojvodine niti sam ikada tamo zivjela i nisam imala prilike da naucim madjarski. Jednom prilikom, prilikom posjete Subotici imala sam vrlo neprijatno iskustvo. Nas nekoliko se setamo centrom Subotice i sve napisano samo na madjarkom i nazivi ulica i natpisi na prodavnicama itd. Udjemo mi u poslasticarnicu i narucimo kolace. Dok smo placali pitali smo za direkcije kako da nadjemo to i to. Nisu htjeli da nam kazu, gledali su nas kao neke neprijatelje (vidi se pogled pun mrznje) i govorili nesto na madjarskom.
    Ako bih ja razmisljala kao i ti i generalizovala sve ljude, ja bih, na osnovu tog iskustva, pocela da mrzim sve Madjare i nazvala ih sovinistima i ostalim pogrdnim imenima. Ali, po mom misljenju svi su ljudi na svijetu isti; i dijele se na dobre i lose ljude!

    Normalno je da svaka drzava razvija i njeguje nacionalni duh i patriotizam. Sto je drzava (nacija) manja, to je i potrba za tim veca (sto si manji vise se dokazujes - kompleks malog naroda).
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts
      Vrh

  9. #24

    Odgovor: Nacionalizam

    Irnik, nemoj se previše obazirati na dotičnog člana. Znaš i sama da postoji određen tip ljudi koji dolaze na forume isključivo da provociraju ostale članove. Koliko sam primetio, jedino dotični ima dva crvena kvadratića na mestu reputacije. Samim tim, sve je rečeno o njemu. Hvala Bogu, pa ga u poslednje vreme nešto nema. Inače, po njegovom ponašanju, zaključio bih da je on šovinista, ofarban fašističko-nacističkim obeležjima.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!
      Vrh

  10. #25

    Odgovor: Nacionalizam

    Kod nas je veliki problem što ljudi (pogotovo oni koji ne žive u Vojvodini) teško mogu da shvate da svi koji žive u Srbiji imaju jednaka prava, bili oni Srbi, Mađari, Slovaci, Rumuni pa čak i Rusini ili recimo Makedonci, kojih ima veoma malo. Najgore je to što je rat u HR i BIH doveo do toga da se nacionalizam i šovinizam pretope u jedno. A malo njih zna da smo mi, maltene, jedina zemlja koja dozvoljava tolike nacionalne slobode manjinama. Idite u susednu Mađarsku, videćete kakva prava tamo imaju Srbi ili Slovaci, kojih ima skoro milion. Ili, već pomenuti SAD, gde je na prvom mestu Amerikanac a ti imaš lično pravo da se izjašnjavaš ko si i šta si ali to nema efekta.
    Ja, recimo, nisam nacionalista, jer ne znam kako da se opredelim, pošto sam pola Srbin a pola Slovak, ali sam ponosan na svoju zemlju, Srbiju. (iako ponekad stavljam Vojvodinu na 1. mesto) Zato se nikad ne izjašnjavam kao Srbin već kao građanin Srbije. (dok se moglo, izjašnjavao sam je kao Jugosloven)
      Vrh

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •