Zašto sanjamo?
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 16

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Zašto sanjamo?

    Razmišljanje je posao intelekta, a snovi užitka, tvrdio je kategorično francuski pisac Victor Igo. Ma nije moguće, tvrde današnji naučnici. Pa snovi nisu tu da bi neko uživao u glavi kad ne može fizički, kao ni zbog toga što se u našem mozgu navodno događa neka haotična neuronska bura. Nego?




    Kada je ljudima prvi put palo na pamet da zapišu svoje snove?
    Čuli ste valjda za starog Gilgameša (jedna trećina čovjek, dve trećine bog). Inače jako jako lep i mudar čovek koji je gradio prelepe hramove, a u trenucima odmora silovao žene i to hvala Bogu 3000 godina prije Hrista. Kladimo se da su mu i snovi bili podjednako divlji, kada je odlučeno da budu zapisani u čuvenom epu o Gilgamešu. Svima onima koji znaju akadski babilonski jezik najtoplije preporučujemo ovu lektiru, a svi ostali mogu se utešiti egipatskim zapisima starim 4000 godina gde se takođe spominju snovi. I to samo zato jer su Egipćani verovali da su snovi ni manje ni više nego božje poruke, pa će ih jednoga dana, ako im se posreći i uspeti dešifrovati Čekamo...

    Ko sanja?
    Bolje bi bilo da pitate, a ko ne sanja! Verovali vi ili ne, svaki čovjek sanja i to baš svake noći. S tim da je sada glavni problem u tome, jer se niko živ nije u stanju prisetiti svih svojih snova (u proseku od 3-5 na noć) pa možemo biti sretni ako se uspijemo prisetiti i samo jednog . Obično je to ili onaj zadnji, dakle najaktuelniji san ili pak onaj najuzbudljiviji, što bi se reklo vlažni san.

    Kada sanjamo?

    U REM fazi (Rapid Eye Movement) kada nam oči skaču kao ping-pong loptice pod zatvorenim kapcima. Mi smo uvjereni da se naše oči tako ludo kreću samo zato jer ne mogu ni one vjerovati kakve to lude slike vide!




    Zašto sanjamo?

    Ne bismo li zaboravili, kaže jedna teorija koju su "skuhali" naučnici Francis Crick (Salk Institute, san Diego) i Graeme Mitchinson (Cambridge). Navodno naš mozak koristi san ne bi li izbacio besmislene slike i sva ona sjećanja od kojih ima više štete nego koristi. Dakle, možete slobodno nazvati vaše snove vrstom filtera za pročišćavanje (samo ne u prodavnici!) Nije baš poetično, ali bože moj, nismo svi Egipćani!

    Imaju li ljudski snovi išta zajedničko?

    Da. S jedne strane naši ogledaju sasvim licna sjćanja i iskustva, a s druge strane naši snovi su uvetovani kolektivnom sviješću (C. G. Jung). To je valjda razlog zašto su i nastale sve te silne sanjarice i simboli snova, koji se konstantno pojavljuju u svim društvima i svim vremenima.

    O čemu sanja većina ljudi?

    Evo i top ten izbor by baba vračara
    1. seksualnost
    2. zubi
    3. smrt
    4. voda
    5. kuća
    6. prijatelj
    7. auto
    8. kosa
    9. pas
    10. beba



    Pa kad već 6 godina potrošimo na snove, valjda je u redu da se pitamo zašto mi to uopste i sanjamo?



    Kako protumačiti te simbole?

    Jednom za uviek, snovi se tumače isključivo pojedinačno, no neke tajne ćemo
    ipak odati. Npr. neuredan krevet može značiti nemirna vremena, prljav krevet nezadovoljstvo, prazan krevet - brrr, neki raskid koji je na pomolu. No, nama se najviše sviđa ona teorija koja kaže da ste svi predmeti i likovi koji se pojavljuju u snu upravo vi. Krevetu jedan glupi!

    Gdje se odigravaju ti snovi?

    Naši snovi su puno normalniji nego što bi većina to od nas htjela. Velik broj naših snova odigrava se upravo u našoj svakodnevnici, a vrlo retko oni se događaju u nekim fantastičnim i bizarnim scenografijama, no "keč" je valjda u tome da se oni lakše pamte. Švajcarske naučnice Inge Strauch i Barbara Meier upravo su izračunale da se 25% naših snova odigrava u realnim uslovima, pa vi sad izmišljajte bajkovite snove koliko vam drago...

    A što je s onim snovima koji se stalno ponavljaju, kao pokvarena ploča?

    Može biti da su to upravo oni ključni snovi koji se najčešće javljaju i kriznim razdobljima i trenucima velikih promjena. Oni često ukazuju na nešto s čim na podsvesnom nivou još nismo rasčistili. Uostalom, zar nismo i sami u stanju svaki dan si nešto obećati da ćemo napraviti, pa onda ispadne - obećanje, ludom radovanje...

    OK, nego jel' služe ti snovi još čemu, osim davljenju društva s njihovim prepričavanjima dan kasnije?
    Evolucijski gledano, mi uz pomoć naših snova radimo neku vrstu generalke za svakodnevnicu i to tako da padamo ispite, kasnimo na vozove, postajemo bezubi, ukratko radimo ono za što nikada nismo imali hrabrosti (hodamo goli po gradu)... Ukratko u snovima imamo priliku isprobati taj opasni pad, ne bismo li dan kasnije, u realnosti mogli djelovati malkice samouverenije. Mi smo pak mišljenja da prekid u snu i na javi boli u podjednakoj mjeri. Za ispite ne znamo, jer ih uživo nikada nismo pali! (Jesmo štreberi, pa što? Mora neko i to biti...)

    I za kraj, postoji li neke recept za lepe snove?
    Nažalost ne, jer snovi se ne mogu kontrolisati. A to je s jedne strane i dobro. No, kad baš želite noćnu moru, e tu vam već možemo pomoći. Teško svarljiva klopa (po mogućnosti punomasni sir), dve čaše alkohola viška, jedna tableta za spavanje i pre nego što odete u krpe obavezno se "napuniti" nekim užasnim slikama s TV-a. Ne odgovaramo za ukućane probuđene vriskom i za polomljena stakla u vašem domu..


    Preuzeto sa net-a

  2. #2

    Odgovor: Zašto sanjamo?

    Sonovite ni ja pretcazuvaat idninata no trba pravilno da se tumaci.

  3. #3

    01 Odgovor: Zašto sanjamo?

    Dobro vece ,

    Pa nije bas tako upravo smem da se pohvalim da se secam svojih snova
    i jednih i drugih i par u toku noci . pamtim ih i po nekoliko dana. Proucicu ovu temu kasnije, i pisati , naravno, sada ,
    laku noch

  4. #4

    Odgovor: Zašto sanjamo?

    Retko kad sanjam, ili se mozda ne mogu da setim neki put sna. Ali kad sanjam, onda se san svodi na to da setam sumom-hrastovom, oko mene je uvek mnogo zaba,a na kraju obicno nabasam na neke stare grobove ili pocnem da letim pa propadam kroz vazduh.A zabe su mi sastavni deo ama bas svakog sna.
    ...................

  5. #5

    Odgovor: Zašto sanjamo?

    Ja samo znam kad nesto sanjam da mi se taj san nikad ne ostvari. Nisam nikad uzimao neke vece vrijednosti prema snovima mada je bilo ok ovo za procitat.

  6. #6

    Odgovor: Zašto sanjamo?

    Najstrašnije snove, sa nemoguće logičnim košmarima sam sanjao danju. Pošto sam 25 godina radio u proizvodnji, gde se ritam noćne smene odvijao pet dana zaredom, normalno je da sam morao danju da spavam. Ti košmarni snovi nisu imali nikakve veze sa provedenim vremenom na radu, onosno problemima, pa ni sa realnim životom van radnog vremena. Sreća je da se ti snovi nisu ponavljali, i da nisu se često javljali. Kako sam se odbranio i eliminisao ih, pa jednostavno odmah posle buđenja sam sebe sam disciplinovao da im ne pridajem važnost i da nemaju nikakvu poruku za budućnost. A uzrok takvih snova je verovatno poremećeni normalni ritam sna, u odnosu na dan i noć.Usputno dobra strana tog dugogodišnjeg smenskog rada, je da i danas posle 12 godina od kako ne radim po smenama je da mogu da spavam, i da zaspim kad hoću, a i suprotno dolazak pospanosti nije uslovljen dolaskom noći, već mojom voljom kad hoću da spavam, što mi omogućava da budem noćobdija.
    In vinas veritas

  7. #7

    Odgovor: Zašto sanjamo?

    1. seksualnost (u manjoj meri ako se poveća na javi )
    2. zubi (uspadaju mi zubi, neke žice mi se zabadaju u njih... itd... strašno)
    3. smrt (obično sanjam groblja i otvorene rake)
    4. voda (obično se davim ili ronim a ne treba mi vazduh. jednom sam pijan legao da spavam i sanjao sam kako sam tuš stavio u usta i odvrnuo slavinu )
    5. kuća (uglavnom je moja kuća ali ne u kojoj trenutno živim)
    6. prijatelj (ima ih, ponekad se družim sa likovima koje ne znam)
    7. auto (nemam vozačku dozvolu ali često ih vozim)
    8. kosa (ne sećam se toga)
    9. pas (ni ovoga)
    10. beba (još manje)
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  8. #8

    Odgovor: Zašto sanjamo?

    Ja sam danas sanjao da mi je stric dobio sina tj ja brata od strica...

    Ima li to neko znacenje ? edit:cowek wec ima dwoje dece...


    I ja kao srecan siri se porodica....
    Poruku je izmenio EMPEROR, 15.01.2009 u 13:58

  9. #9

    Odgovor: Zašto sanjamo?

    Uvek me posle sna zanima da li postoje i ko su uopšte svi oni nepoznati ljudi iz snova koje samo tamo vidim. Obični ljudi, različiti, poznala bi ih na ulici, ali nigde ih nema.

  10. #10

    Odgovor: Zašto sanjamo?

    Gogo,samo da ti kazem da ja vrlo retko imam snove...
    U ljubavi i ratu sve je dozvoljeno!

  11. #11

    Odgovor: Zašto sanjamo?

    ili ih se ne sećaš?
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  12. #12

    Odgovor: Zašto sanjamo?

    ...ja sanjam,iskljucivo zato sto sam boles'an...u glavu...
    ...hell ain't a bad place to be......

  13. #13

    Odgovor: Zašto sanjamo?

    Citat Angus kaže: Pogledaj poruku
    ...ja sanjam,iskljucivo zato sto sam boles'an...u glavu...
    i ja...
    Ploviti se mora i bez broda ..

  14. #14

    Odgovor: Zašto sanjamo?

    Sanjam,ali se snova veoma retko secam...
    Secam se samo nekih snova koji mi ostave "dubok" trag,tipa mog pokojnog dede ili tako nekih stvari.
    Nedavno sam cula,ako neko ima neki problem,da donese neke odluke,potrebno je pre spavanja da sipa sebi casu vode i da popije pola vode iz te case,a ujutru drugu polovinu i doci ce do resenja problema.Pa...nista ne mozemo sa time izgubiti,tako da....pijte ljudi vodu da nas brige prodju...heheheeh;
    " Ljude treba suditi samo po njihovim vrlinama , a ne po njihovim manama; medjutim,po vrlinama nas ocenjuju samo nasi prijatelji, a nasi neprijatelji nas ocenjuju samo po nasim manama."

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •