Srbija - Evropska Unija
Strana 1 od 10 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 144
  1. #1

    Srbija - Evropska Unija

    7. novembar 2007. Izvor:
    Brisel, Beograd -- Evropska unija i Srbija parafirale su Sporazum o stabilizaciji i pridruženju u Briselu.

    Potpisivanje Sporazuma (FoNet)

    Sporazum je u ime Vlade Srbije parafirao Božidar Đelić, kog je za parafiranje Vlada ovlastila juče, na telefonskoj sednici, a u ime Evropske unije komesar za proširenje Oli Ren. Ren je rekao da je parafiranje Sporazuma prvi konkretan korak ka integraciji Srbije u EU, što će dati konkretne ekonomske koristi, podstaći investicije, otvaranje novih radnih mesta i bolju zaštitu građana.

    On kaže da se nada i skorom potpisivanju tog sporazuma. "Lopta je u rukama Srbije, a što se nas tiče, mi ćemo biti spremni za potpisivanje čim budu ispunjeni politički uslovi za to", izjavio je Ren, precizirajući da pod "uslovima" podrazumeva, pre svega, hapšenje i izručenje preostalih optuženika za ratne zločine Haškom tribunalu.
    Ja sam zasamo tako,treba i nama da se da sansa,kako cemo je iskoristiti sami smo odgovorni,lopta je prebacenaPrilog 1118

  2. #2

    Odgovor: Parafiran sporazum Srbija-EU

    EVROPSKA UNIJA OGLED O SRPSKOJ ŠIZOFRENIJI

    Naziv šizofrenija znači rascep duše, raspadanje duševne ličnosti bolesnika Kod šizofrenih poremećaja često dolazi do gubitka vlastite osobenosti, svog ja i identiteta. U stručnoj terminologiji ovaj "simptom" naziva se poremećajem ega.

    U redovima koji slede pokušaćemo da ukažemo na neke očigledne nuspojave koje se odvijaju na psihološkom i širem društvenom planu u jednom delu srpske nacije. Te pojave su tesno povezane sa projektom Evropske unije kao vrednosnim, civilizacijskim i ideološkim konceptom zapadne posthrišćanske civilizacije. Stoga je cilj jedne ovakve analize konstatacija postojećeg stanja, bez imalo pretenzija da damo generalnu dijagnozu.

    O čemu je zapravo reč? Kod jednog dela srpskog naroda možemo, ako se pažljivije udubimo, primetiti pojavu koju bismo mogli nazvati masovna šizofrenija. U dokazivanju ove smele teze poći ćemo od svakodnevnih i naizgled banalnih činjenica. Naime, za ljude kao što su Havijer Solana, Karla del Ponte, Marti Ahtisari, Andreas Cobel veliki deo našeg naroda ne može da kaže lepu reč. Čak prema njima gaje otvoreni animozitet (da ne upotrebimo nek u težu reč) zbog njihovog otvoreno neprijateljskog i licemernog odnosa prema našem narodu i državi. S druge strane, kada taj isti deo našeg naroda govori i razmišlja o Evropskoj u niji i evrounijatskom konceptu države i društva, on tada kao da govori o nekom raju na zemlji ili vrlom novom svetu koji nema nikakve veze sa pomenutim evropskim predstavnicima. E to je šizofrenija. Jer pomenuta evropska gospoda (koja su, dakle, tom velikom delu našeg naroda neprihvatljiva u svakom, a ponajviše u moralnom smislu) jesu autentični predstavnici tog i takvog evropskog sistema vrednosti. Taj sistem i njegove dobronamerne i blagotvorne posledice imali smo nebrojeno puta priliku da osetimo na svojoj koži kroz sankcije, bombardovanje, haško mrcvarenje, beskonačna uslovljavanja, politiku podrške šiptarskom terorističkom pokretu na Kosovu i Metohiji, itd.

    Da zaokružimo početnu tezu: ako nam je, dakle, taj i takav milosrdno anđelski, kolateralno-štetovski, delponteovsko-solanovski-ahtisarijevski sistem moralnih vrednosti neprihvatljiv onda tim pre treba da bude neprihvatljivo nedonošče tog i takvog sistema. A to je Evropska unija. S druge strane, ako koncept Unije prihvatamo u potpunosti, prihvatamo i njen moralni ustav oličen u njenim pomenutim predstavnicima. Sve ostalo je neprirodno i nelogično, tj. šizofreno.

    Magarci i šargarepe

    U celoj priči o EU kao novom besklasnom društvu jasno se uočava sa zdravim razumom nespojiva logika jurnjave dela naše elite za evropskom šargarepom. Ona je oličena u kreditima i investicijama projektovanim po neokolonijalnom modelu koji se primenjuje u zemljama tzv. trećeg sveta. Naravno, niko ne pominje da će pomenute povoljnosti bukvalno oduvati naš platni bilans kao kulu od karata, što se desilo u Poljskoj. Međutim, indikativno je da u vrlo čestoj metafori o štapu i šargarepi gotovo niko ne pominje magarce. A upravo su magarci glavni protagonisti pomenute jurnjave za šargarepom. Naime, da bi se takav plan sproveo u delo, mora se pronaći dovoljan broj magaraca.

    Da pređemo sad sa jezika metafore na jezik onoga što se događa na terenu. Vidimo da je ovde reč o strategiji ponižavanja i ekonomskog uslovljavanja ne samo političkog rukovodstva Srbije već i celog srpskog naroda od novog briselskog centralnog komiteta, u čemu im logističku i svaku drugu podršku pružaju domaći žbirovi na terenu. Neki od njih su potpuno upoznati sa okupacionim ciljevima briselskih mentora i rade po njihovim direktivama, dok drugi deo žbirovske populacije spada u podgrupu korisnih idiota koji rade iz uverenja u skori dolazak tog briselskog mesije. Oni žive u tom iščekivanju, dobijajući pri tome pozamašna finansijska sredstva za sprovođenje humanističkih i drugih otvorenih ideja i projekata u cilju ideološkog i pseudoreligijskog pripremanja srpske nacije za okupaciono novo doba.

    Druga snažna poluga (tesno povezana sa prvom) u ostvarivanju savremenog okupacionog diskursa su kontrolisani mediji koji vrše vrednosno i duhovno porobljavanje nacije. Kada govorimo o medijima, primetna je težnja anglosaksonske civilizacije da se srpskom narodu (pored očiglednog procesa medijske idiotizacije) programira u svest i novi genetski kod, odnosno novi zakon života oličen kroz nju-ejdž kulturu i sistem vrednosti. Taj mutirani zakon, pored mnogobrojnih devijantnih nuspojava, podrazumeva prihvatanje nacionalnog i ličnog poniženja, a sa njim i prihvatanje potpune srebrenizacije srpskog duha. To je duh (polt)ronstva i nacionalne inferiornosti. Svesno se stvara neogebelsovska konstrukcija da srpski narod mora prihvatiti nepostojeću kolektivnu krivicu i sa njom život sa civilizacijskim poniženjem i samoprezrenjem. Reč je o projektovanoj nacionalnoj autodestrukciji sa ciljem da se zatre bilo kakva mogućnost dugoročne nacionalne i državotvorne obnove. To je, dakle, spolja iniciran poremećaj ega, na šta je ukazano na samom početku ogleda o srpskoj šizofreniji.

    U tom i takvom zadatom cilju srpski narod mora biti u svakom trenutku i na svakom mestu svestan svoje istorijske odgovornosti i genocidnosti da se ne bi, kojim slučajem, dogodio srpski istorijski, geopolitički i duhovni kontranapad, koji nedvosmisleno donosi i novo mešanje geopolitičkih karata na Balkanu.

    Evropska unija i Kosovo i Metohija

    Vrhunac cinizma i licemerja EU predstavlja i prijateljska ponuda koja je u interesu naše svetle i uspravne evropske budućnosti ponuda za legalizaciju otimačine Kosova i Metohije. To je šamar od kojeg su se mnogi evronostalgičari probudili iz dubokog evropskog sna, sa bolnim zujanjem u ušima. Postavlja se logično pitanje: kako iko zdravog razuma može govoriti o ulasku u EU kao krajnjem civilizacijskom dometu srpske države i naroda nakon jasnog i nedvosmislenog određenja zvaničnika ove organizacije o Kosovu i Metohiji kao nezavisnom? Treba li trošiti vreme i ukazivati na brojne izjave briselskih zvaničnika (Cobel, Solana, Ren, Ahtisari, Kušner...)? Hoćemo li zabiti glavu u pesak i sačekati da zujanje od šamarčine samo prođe, ili ćemo se suočiti sa zdravim razumom i reći i sebi i njima No pasaran?

    Tu smo ponovo svedoci pomenute srpske šizofrenije. Iz svega ukazanog jasno je da se ne može zalagati za Kosovo i Metohiju, a istovremeno i za ulazak u EU. Reč je o ciljevima koji jedan drugog isključuju i koji su, u datom istorijskom trenutku, oštro suprotstavljeni. Jedino ako EU promeni stav o ovom pitanju i jasno se odredi za Kosovo i Metohiju u sastavu Srbije, ili se Srbija, ne daj bože, odrekne same sebe, tj. Kosmeta, u šta je, prizna ćemo, malo teže poverovati. U tom smislu, naša politička elita se mora dugoročno odrediti kojem će se privoleti carstvu da li joj je prioritet Kosovo i Metohija u sastavu Srbije, ali van EU, ili EU bez Kosova i Metohije. Treba samo malo hrabrosti da se shvati ta jednostavna geopolitička kombinatorika.

    Da zaključimo ovaj deo teze: postavljati ideju evropskih integracija kao ključnu u vremenu sveopšte nacionalne i državotvorne dezintegracije, inicirane upravo od evrointegratora, svojevrstan je apsurd bez presedana. I duboka patologija, svakako.

    Dužničko - poverilačke obaveze

    Kada govorimo o EU, problem je u svojevrsnoj ideološkoj ostrašćenosti i zaslepljenosti tim novim besklasnim društvom i briselskim centralnim komitetom, koji se primećuje kod jednog dela naše političke elite i naroda. Kada je reč o eliti, jasno je da je to deo petooktobarskog duga koji ona mora u rate vraćati. Ta revolucija je finansirana iz fondova obaveštajnih službi i vlada sa Zapada, o čemu ima mnogo dokaza. Reč je, dakle, o izuzetno jakom pritisku sa Zapada, čija je prethodnica bila agresija NATO pakta 1995. i 1999. godine. Na taj način stvoren je de fakto dužničko - poverilački odnos tadašnjih (a i sadašnjih) vladajućih struktura u Srbiji prema zapadnim mentorima.

    Međutim, vreme je pokazalo da je ta revolucija imala previsoku cenu. Takav dužničko - poverilački odnos ispoljio se u mnogim sferama sa negativnim tendencijama, počevši od jednostranog odabira zapadnih zemalja kao strateških saveznika, preko favorizovanja zapadnih ulaganja, još jačeg stezanja omče oko vrata Srbiji kroz nametnuto dužničko ropstvo prema Međunarodnom monetarnom fondu, Svetskoj banci i zapadnom transnacionalnom kapitalu. Odnos nalogodavca i poslušnika posebno se ispoljio i kroz dobrovoljno urušavanje vojno-bezbednosnih struktura Srbije. Takvo ciljano razbijanje odbrambene sposobnosti nazivalo se reforma vojske, civilna kontrola i slično. Reč je o projektovanom i smišljenom poremećaju nacionalnog i državotvornog ega (pogledati definiciju šizofrenije s početka teksta).

    Primer Poljske

    A šta kažu primeri u praksi o ekonomskom procvatu onih koji su poslednji ušli u EU? Primer Poljske i njenih sedamnaest godina neuspešne tranzicije dovoljno je upečatljiv. Najbolji način da odgovorimo na pitanje o tome šta bi nam donelo (ili odnelo) članstvo u EU, u ekonomskom pogledu, jeste kratak osvrt na ekonomsku katastrofu koju je doživela Poljska ispunjavajući evropske standarde još od početka devedesetih.

    Tu se pre svega misli na rast spoljnog duga, koji je 2006. dostigao neverovatnih 147 milijardi dolara, i stalno raste. Dalje, u periodu od 2004. do juna 2006. godine iz Poljske je emigriralo dva miliona Poljaka. To je najveći migracioni talas u novijoj evropskoj istoriji. Vezan za ovaj podatak je i sledeći: prema poljskim procenama, 2006. godine na ulicama Pariza živelo je približno 6.000 Poljaka, u Londonu 3.000, Rimu 5.000 itd. Žive na granici egzistencije, a oko 90 odsto emigranata mlađe je od 35 godina i ima visoko obrazovanje. Trka za standardima EU takođe je Poljskoj pojela novac koji je bio namenjen zdravstvu, penzijama, kao i za druga socijalna davanja.

    Možemo nabrojati još mnogo primera ne samo kada je reč o Poljskoj, već i kad su u pitanju Češka, Slovačka Ipak, tako detaljna analiza nije nam ovom prilikom cilj, ali jasno pokazuje očiglednu katastrofalnu ekonomsku tendenciju u novoprimljenim članicama EU, o čemu se u našim medijima ćuti.

    Na samom kraju ovog ogleda valja ukazati na to da je čak i osrednjem poznavaocu osnovnih ekonomskih prilika i širih društvenih dešavanja jasno da bi članstvo u E vropskoj uniji Srbiji donelo niz negativnih ekonomskih, geopolitičkih tendencija, čiji se domino efekat iz ove perspektive ne može do kraja sagledati. Sigurno je da bi nam jedan takav briselski izlet doneo rast spoljnog duga, nezaposlenost, emigriranje velikog broja ljudi, političke sukobe, potpunu kontrolu stranaca nad medijima, rast cena nekretnina, pad životnog standarda (posebno u provinciji), itd.

    Nećemo, dakle, živeti bolje ako uđemo u EU naprotiv. Osnovni problem je što u razgovorima o ovoj, zasada još cenzurisanoj temi, vodeću ulogu imaju ideološk o-šizofreni argumenti i gotovo verska ostrašćenost i zaslepljenost, koja neodoljivo podseća na vremena crvenih marama i partijskih knjižica. Samo što danas, umesto onog, imamo briselski centralni komitet, otvoreno društvo umesto besklasnog, prava na različitost i ljudska prava umesto bratstva i jedinstva. I, naravno, danas imamo velikog brata umesto velikog tate

    Danilo Tvrdišić

  3. #3

    Odgovor: Parafiran sporazum Srbija-EU

    Pa bilo je vreme!
    Mada je dug put jos pred nama...
    20 godina zakasnjenja...
    Taman da neko za....e celu moju generaciju...

    Nema veze, prvi put u zivotu uzimam veliki kredit, kupujem sebi stan! Eto i to da dozivim, ko bi rekao...

    20 godina zakasnjenja...

    Neka, bar cu duze da se osecam mlad!




    ------------------------------------------------------------------------------------
    Nećemo, dakle, živeti bolje ako uđemo u EU – naprotiv. Osnovni problem je što u razgovorima o ovoj, zasada još cenzurisanoj temi, vodeću ulogu imaju ideološk o-šizofreni argumenti i gotovo verska ostrašćenost i zaslepljenost, koja neodoljivo podseća na vremena crvenih marama i partijskih knjižica.

    1. Ocemo bolje ziveti, samo... Tamo treba raditi, i to dobro raditi a ne dzabalebariti ceo dan!
    2. Ja sizofrene argumente i gotovo versku ostrascenost i zaslepljenost vidim kod protivnika prilasku EU.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  4. #4

    Odgovor: Parafiran sporazum Srbija-EU

    Procitao sam ti prva dva reda i veruj mi necu dalje da opterecujem mozaksto se sizofrenije tice?mozda pocni od svoje kuce da cistis i slicni tebi koji su nas i u ovo sranje uvukli sa svojim razmisljanjem-bolesno nacionalistickim ja moj narod nezovem sizofrenicnim tvoje politicke vodje da,nadam se da cemo opet biti u vecini i potisnuti vas turbo folk u neopasne procente,bez vas se nemoze ali opet mislim da ce nas biti vise i zato free your mind,covek i uzmi jedan dobar je protiv te bolesti.....Prilog 1119sizi......



    na post ispod Biterovog se odnosi

  5. #5

    Odgovor: Parafiran sporazum Srbija-EU

    -Ratko Mladic je negde ovde! Treba: Dici pola zandarmerije, opkoliti dva-tri brda, sve sa helikopterima, BVP-ima, Nindjama, satelitima (oni famozni Izraelski) i to o'ma, dok je jos novembar. Ako ga uhvate dobro, ako ne prebaciti lopticu na Crnu Goru (nije pozeljno na RS sd su u teskoj buli), pa za nedelju dve opet. Em salju reklamu em vezbaju oruzane snage.
    Pa neka u Hagu "slepa" svoju odbranu pored Seseljeve sve do konacnog sloma klerofasistickih zlikovaca sa zapada. Srpska drzava moze da pruzi logisticku podrsku, apsolutno nemam nikakav problem s' tim.

  6. #6

    Odgovor: Parafiran sporazum Srbija-EU

    ...citam sve ovo i setim se 5.oktobra...kako sam bio srecan i koliko je energije bilo u ljudima...i gledam sada...ravno...apatija...ljudi ne mogu vise ni da se nerviraju...
    ...uvek sam bio optimista u zivotu...i do juce,ova vest bi me jako obradovala...a sada...ne osecam bukvalno NISTA...nista...
    ...a sve je to zato,sto svo ovo sranje predugo traje...i ponavlja se...i prosto ne mogu da verujem da cemo doziveti da jednoga dana putujemo po svetu bez vize,da nam je prosek plata somic evra,da se ponovo vrati tkzv.srednji sloj,da nema nezaposlenih,da...
    ...ali ajde...ako ne verujemo,sta onda da zivimo...
    ...hell ain't a bad place to be......

  7. #7

    Odgovor: Parafiran sporazum Srbija-EU

    па, прошло је баш доста од петог октобра и тих дешавања чији сам и ја био учесник
    ово је, чини ми се, први озбиљнији корак после тог "историјског" датума. мало нам је много времана требало од тада- читавих 7. година...
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  8. #8

    Odgovor: Parafiran sporazum Srbija-EU

    Po meni, sve je to farsa. Lepo osmisljen EPP.
    Dobro rece prethodnik sve je to "sargarepa" na dugackom stapu.
    Mi smo njima potrebni ko "cir na dvanaestercu", pa nas tako eskiviraju.
    Potpisacemo mi jos dosta papira pre nego udjemo u EU.

    Osnovno je potrebno, sto rece neko pre mene, da svi ponovo radimo. I to da radimo normalno, punih 8 sati dnevno (kao nekada). Onda ce i standard biti normalan i sve ce doci na svoje mesto i necemo vise biti u getu. Sankcije koje su uvedene Srbima, za vreme Milosevica, do danas su samo pojacavane i s vremena na vreme iskazu dobru volju pa malo popuste.

    Nama preostaje samo da pocistimo smece u svojoj kuci, da krenemo dalje normalnim putem (rada i ekonomije), a ne kao do sada politika i samo politika.
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa

  9. #9

    Odgovor: Parafiran sporazum Srbija-EU

    Citat pero_M kaže: Pogledaj poruku
    Po meni, sve je to farsa. Lepo osmisljen EPP.
    Dobro rece prethodnik sve je to "sargarepa" na dugackom stapu.
    Mi smo njima potrebni ko "cir na dvanaestercu", pa nas tako eskiviraju.
    Potpisacemo mi jos dosta papira pre nego udjemo u EU.

    Osnovno je potrebno, sto rece neko pre mene, da svi ponovo radimo. I to da radimo normalno, punih 8 sati dnevno (kao nekada). Onda ce i standard biti normalan i sve ce doci na svoje mesto i necemo vise biti u getu. Sankcije koje su uvedene Srbima, za vreme Milosevica, do danas su samo pojacavane i s vremena na vreme iskazu dobru volju pa malo popuste.

    Nama preostaje samo da pocistimo smece u svojoj kuci, da krenemo dalje normalnim putem (rada i ekonomije), a ne kao do sada politika i samo politika.
    ...ah da...kao nekada...samo zaboravio si da pitas ovu mladez...gde to ima da se radi?
    ...kao nekada......to je i problem vas,izvini sada.starije generacije...zivite u proslosti i sve treba da bude kao nekada...ali to "nekada" nije ovde tema,a ima svasta da se i o tome napise...
    ...u mestu gde ja zivim,opstinska vlast se hvali novim putevima,vodovodima i telefonima,pogotovo po selima...eeeeeej...u 21.veku?!
    ...a ja pitam...gde su nove fabrike i nova radna mesta,strane investicije?Nemaaaaaaaaaa...i gde onda ljudi da rade...
    ...btw...pricam o koaliciji SPS-SRS-DSS-Vrsac Evropska regija...ovi potonji su najveci problem...
    ...slazem se za smece u svojoj kuci...ali to cemo moci da uradimo tek onda kada ovaj narod prestane da se zaglupljuje...i kada se okrenemo obrazovanju i pravim moralnim nacelima i sistemima vrednosti...
    ...da ne davim vise...otisli smo u kurac...
    ...hell ain't a bad place to be......

  10. #10

    Odgovor: Parafiran sporazum Srbija-EU

    E, dozvolichu sebi da ne prochitam ceo Petrov preneseni chlanak, pregledao sam ga u potrazi za kljuchnim rechima itd.. Tako da nechu da se vezujem za njega nego za generalno neke zakljuchke koje sam video.

    Prvo - teza o shizofreniji zato shto dobar deo naroda ne voli Havijera i ovog i onog. Da li to znachi da ga drugi deo voli? Ne bih rekao. Postoje samo ljudi koji tolerishu lichnost koja je proizvedena u simbol nekakve mrzznje prema svima nama, otelotvorenje nekakovog belosvetskog zla i postoje ljudi koji svako globalno deshavanje pojednostavljuju i dovode na neki lichni nivo... Shto samo pokazuje nerazumevanje za svashta neshto shto se dogadja tamo negde iza...

    NEshto kao kada su nas majke plashile da ne idemo u shumu jer je tamo bauk koji che nas pojesti! Onda smo mi o'shli do shume da se igramo kauboja i indijanaca, malo palimo vatru - mozze nam se...dok nije doshao bauk pa nas rasterao, a nekom bogami i zavrn'o ushi... I tako oni koji od tada nisu bash mnogo odrasli i dalje mrze bauka, a oni drugi su skontali da se u shumi ne pali vatra inache shumar ne pita kome che da zavrche ushi... (znam znam... i sebe sam smorio sa ovom metaforom )

    Ako je Solana i ovaj, onaj, otelotvorenje zla sa kojim, time, mi imamo lichni problem, da li to znachi da bi situacija bila sasvim drugachija da je na njegovom mestu bio neko drugi? Teshko. Prema tome, od mrzznje prema imenu Solane osim neke lichne satisfakcije u vidu pljuvanja u televizor, nemamo neke koristi. Onda nam ostaje da mrzimo Evropu, poshto Solana nije nikakava neposredna pretnja je l tako, niti je ikada sam po sebi bio neki faktor? Hmm..

    Onda dolazimo do druge stavke - tvrdnja da je neko rekao da je Evropa vrli novi svet, u onom smislu kako to postavlja gosn Danilo - je isto ko kao kad bi gluvome nacrtali telefon, a on rekao kako je telefon idiotski izum jer se nishta ne chuje. Evropa nije vrli novi svet spasenja u koji mi treba da upadnemo da bi nam sve bilo lepo - Evropa je na kraju onog puta koji mi moramo da predjemo! BITAN JE PUT, a ne sama Evropska unija.

    Sledeche, lupanje sa frazom o shtapu i shargarepi. ZNachi toga mi je vishe toliko pun kUfer da je to strashno. Fraza potiche iz narodnih bajki gde se shargarepa okachena o shtap koristi da bi jarac/kozza/magarac shta god pokrenuo kola. U sushtini se radi o tome da se nekome mora ponuditi mamac da bi se kola pomakla iz gliba odnosno mrtve tachke, kad vech sam nema motiva, ne vidi razlog, ne zzeli da izadje ili se toliko navikao na glib i stajanje da mu je to prirodno stanje. U sushtini navodi se onaj ko je izvor problema da sam svoje probleme i reshi.

    Naravno, nashi genijalci politichari zzeljni pomerenja ka evropi koliko i baba shuljeva to su naravno iskarikirali, a polupismeni, zlonamerni dupeuvlakachi novinari devedesetih odmah napravili odgovarajuchi prevod za narod pa - od tada, samo na srpskom govornom podruchju - shtap znachi batine (bukvalno tako) a shargarepa mito i potplachivanje, ili u najboljem sluchaju nekakav imaginarni sladunjavi cilj za mazanje ochi narodu...

    U tom obrtanju teza, kako je kome duPebrizniku doshlo, nadje se i poenta - mi smo magarci - za evropu! Igramo se glupih telefona malo. A to mu dodje otprilike ovako:

    Komshija 1:Izvini komshija, je l ti pushi krava?

    Komshija 2: Ne, a shto?

    Komshija 1: Onda ti gori shtala!

    Komshija 3: I ti njemu dozvoljavash da ti zzenu naziva kravom?

    Pa onda dalje MMF. I tog mlachenja mi vech na vrk glave. Jeest MMF upravlja svetskom ekonomijom, sa ovakvim ili onakvim posledicama, neko se mozzda prilichno zaduzio kod njih. A verovatno je nebitan podatak onda da srbija MMFu ne duguje vishe nishta? Srbija vishe nije zaduzzena drzava. Ono shto se sada deshava je da smo zaduzzeni kao narod, jer nam je data moguchnost kredita i mi (ZNACHI MI) sami to archimo ko nezdravi. Odatle i chak neprirodno visok kurs dinara u odnosu na evro, shto, kazzu ekonomisti, jeste opasno jer che priliv novca prestati, a potrazzivanja stichi. Nisam ekonomista, ali toliko mogu da razumem.

    Ali, da pogledamo stvari i sa druge strane. Znachi, neka nasha nastojanja da se priblizzimo Evropskoj uniji, shto je sada ravno snovima o vodi zzednima u sahari, obesmisljavaju se nekakvim primerima gde novoprimljene zemlje i nisu srechno proshle. Hmm let me seeee... Da nastavim analogiju sa Saharom, to je kao kad bi rekli - e dzabe idete do reke, jedan se udavio drugi ukaljavio, a i voda nije tako chista ...mnogo bre daleko... I sad me se savetuje da sedim tu gde jesam. Bar da svi poludimo pa da neko dohvati lopatu i krene da kopa bunar u sred Sahare tu gde jesmo, pa da se nechemu nadamo, da si od peska zamisljamo da je voda.. ali ni to. Bar bi bilo neke shanse i da posle izvesnog vremena dodjemo do vode, ma kakvi... Niko nema nikakvu ideju kako da budemo bolji tu gde jesmo, ali zato zna da ne treba da zzudimo za bilo chime. Jeeer ovo jer ono....

    Treche, konstatuje Angus, a konstatujem i ja - APATIJA. NEkakvo razocharenje 5tim oktobrom. Tek to mi nije jasno. Zapravo jeste. Jer ako smo mogli da verujemo Miloshevicu kontam da je jedini razlog zashto smo na tadashnjim izborima izabrali opoziciju je shto su, da bi nas uopshte pmakli iz sopstvene kaljuge morali da nam obechavaju kule i gradove za dva dana. Inache bukvalno nikad nishta ne bi uradili ni promenili. NIKAD! Marko bi josh nosio gajbice, jadan...al zato bi pitanje Kosova sigurno bilo definitivno resheno ...

    Kad smo mogli da glasamo za Miloshevicha onda nam je jednostavno sve, osim percepcije, svojstveno.

    Zato i zasluzzujemo shtap i shargarepu, jer i ne vidimo put koji smo preshli, vidimo samo da je shargarepa gde je i bila. NEko vechito mora ko maloj deci da nam obechava svashta da bi otishli kod zubara, a kada zaboli vadjenje trulih zuba opet ne vidimo poentu u tome da smo se reshili trulezzi, vidimo samo da nema nishta od onih igrachaka...

    Tranzicija ?! Ijuu...

    Znam, smorih, al to je oko za oko zub za zub.
    Poruku je izmenio HLEBmaster, 08.11.2007 u 21:24

  11. #11

    Odgovor: Parafiran sporazum Srbija-EU

    Citat Angus kaže: Pogledaj poruku
    ...ah da...kao nekada...samo zaboravio si da pitas ovu mladez...gde to ima da se radi?
    ...kao nekada......to je i problem vas,izvini sada.starije generacije...zivite u proslosti i sve treba da bude kao nekada...ali to "nekada" nije ovde tema,a ima svasta da se i o tome napise...
    ...u mestu gde ja zivim,opstinska vlast se hvali novim putevima,vodovodima i telefonima,pogotovo po selima...eeeeeej...u 21.veku?!
    ...a ja pitam...gde su nove fabrike i nova radna mesta,strane investicije?Nemaaaaaaaaaa...i gde onda ljudi da rade...
    ...btw...pricam o koaliciji SPS-SRS-DSS-Vrsac Evropska regija...ovi potonji su najveci problem...
    ...slazem se za smece u svojoj kuci...ali to cemo moci da uradimo tek onda kada ovaj narod prestane da se zaglupljuje...i kada se okrenemo obrazovanju i pravim moralnim nacelima i sistemima vrednosti...
    ...da ne davim vise...otisli smo u kurac...
    Ma slazem se ja sa tobom, al tvoje "bockanje" svega sto napisem je ovaj put preterano tj. stavljas mi svoje reci u usta, a to je ono sto mi najvise smeta.
    Mi, stariji, ne zivimo u proslosti, nego pamtimo bolja vremena, koja su bila pre nego sto su "demokradske slobode" dosle u nasu zemlju.
    Napisao sam (ako uopste citas ono sto ja napisem) da treba raditi, a raditi, znaci imati gde raditi, a "demokradska vlast" ne ulaze ni cvonjka u nove fabrike nego prodaje u bescenje postojece i tako sve nas pretvara u nezaposlene.
    Sto se tice novih puteva i dr. vlast u moje vreme je gradila i izgradila toliko puteva da ova sadasnja nemoze ni da ih redovno odrzava. Telefonska instalacija u mom rodnom selu je jos uvek ista ona koju je komunisticka vlast napravila i jos uvek radi, a odavno je trebala biti zamenjena, al to je previse ovoj sadasnjoj "demokradskoj vlasti".

    Sve u svemu, vi mladje generacije, krivite nas starije za sve sto nije u redu, a setite se koliko ste bili euforicni "demokradskim promenama" i koliko ste kovali u zvezde sadasnje nosioce vlasti, a nasa ekonoska propast je upravo pocela kada su oni dosli na vlast i traje li traje. Pitam se samo koliko cemo jos morati da padnemo da bi "demokradski principi" dosegli nivo EU.
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa

  12. #12

    Odgovor: Parafiran sporazum Srbija-EU

    Citat pero_M kaže: Pogledaj poruku
    a nasa ekonoska propast je upravo pocela kada su oni dosli na vlast i traje li traje. Pitam se samo koliko cemo jos morati da padnemo da bi "demokradski principi" dosegli nivo EU.
    Hm, osim ako nemislish na tzv uvodjenje demokratskog sistema pochetkom devedestih ne razumem smisao ovakve izjave. U suprotnom znachi ekonomski je bilo bolje tokom 90tih nego od 2000 na ovamo? Pa ja ne znam shta da kazzem na to. Prosto se na to nemozze odgovoriti. To mo mi je toliko nepojmljivo da sam svaki put ponovo zatechen moguchnoschu da neko tako neshto izjavi.


    Ali mogu da kazzem sledeche: Tokom devedesetih relativno je funkcionisalo samo i iskljuchivo onoliko preduzecha koliko je bilo potrebno da se odrzzi kakav takav socijalni mir. A svi su, navodno, imali posao. Kako? Lepo. Malo sam mlad da bih u tom periodu imao neki duzzi radni stazz, ali zato su radili svi moji i oni oko mene. Uzmimo jednu od tih propalih socijalistichkih firmi za kojima zale neki penzioneri. Nazvachu je Metaloptik, ne shto neshto drzzim do diskrecije nego eto tako. Radila je opremu za vojsku i medicinu za potrebe SFRJ. Kad je nestalo drzave, nestalo je i trzzishta. Devedesete su je zatekle sa vech zastarelom tehnologijom, konstantnim opadanjem kolichine posla, shto zbog raspada privrede shto zbog sankcija... Umesto posla pochinje presipanje iz shupljeg u prazno, shtampanje para, davanje bespovratnih kredita fabrici zahvaljujuchi direktoru socijalisti kupovanje socijalnog mira radnika. Nishta ulaganje. Prodje 10 godina. Firma postade ruglo sa mashinama starijim od 30 i 40 godina... josh su tamo neke koje su Nemci ostavili pri povlachenju (ozbiljno). Niko neche da ih angazzuje zbog losheg kvaliteta rada, sporosti zastarelosti... nemoguchnosti poshtovanja rokova... a sopstveni proizvodni program je gotovo ugashen jer nema kome da se prodaje.

    Ali, stara garda radnika ne zzeli da ide i da menja. |Zashto? Ne radim nishta, imam socijalno, sad che penzija boli me dupe... Plate nema, al kazzu dobichemo je. EJ kasni plata godinu dana, a dobija se nekakav regres iz primarne emisije (ganc nova shushka) da bi nakon 116te bezuspeshne reorganizacije neki genije pozvao radnike da se odreknu zaostalih plata u korist novih programa u firmi! ALO Pa to nije ni socijalizam, to nije ni robovlasnishtvo, jer rob nema pa nema... ovde ti plachash firmi da postoji. Ok, i dalje mnogi ljudi neche da odu. Zashtooo? Zato shto je sredina devedesetih, zato shto drugog posla nema ni od korova, zato shto je ovako lakshe, zato shto se fusherisanju, zabushavanju, zakashnjavanju, lokanju, spavanju i shljakanju privatnih poslova gleda kroz prste. Pravi chovek nozzeve za sebe po ceo dan i prodaje na pijaci. Super!! Drugi ide ranije sa posla da istovara shlepere, trechi ide da radi stvarno privatno.. chetvrti radi dok ga ne pozovu na smenu u rezervni sastav milicije... pa onda na Kosovo ili na trg (bio je bar ok lik prema ljudima, al radi chovek kao pandur). Znachi, nikome nije bitno da li je firma zdrava, bitno je da imash na papairu da si zaposlen. I mnogi zzale za takvom firmom, ej imo sam poso! E tako je radila i zastava i pun kofer socijalistichkih firmi. Kasnimo al smo zato loshi. Nema para za ulaganje ma ni u krechenje, a kamo li nove tehnologije, zzivelo se od shtampanja para i sistematski se krckala firma godinama, a tako je propadala i drzzava.

    Shta sad imamo. Shta sa tom firmom? Ko je lud da da pare da mu se delovi za recimo automobil prave na ruchnoj frezi staroj 40 godina. KOme to treba? I najnebitniji delovi za kola odavno se prave na numerichkim mashinama, uz pomoch rachunara sa standardizovanim i garantovanim kvalitetom i garantovanim rokovima. Ali mnogima odgovara da ne rade nishta ili da ceo radni vek shtancuju jedno te isto.

    Neko zzali za sretnijim vremenima generalno, kada su delili stanove za dz... shto jeee potpuno druga pricha...kako i odakle.

    Ono shto se sada deshava je tranzicija. Svi koji su preshli iz socijalizma u kapitalizam, proshli su to, prochi chemo i mi. Imali smo vechih problema, ali dochi che i to na svoje mesto.

    Ne svidja mi se kako je sada radnik potpuno nezashtichen kod privatnika. Ne svidja mi se i kada se proda neko preduzeche za dz da bi se radnici otpustili i tu napravilo neshto shesto... O otpushtanju vishka radnika, nemam poseban stav. Treba da imaju zashtitu drzave i da im se obezbedi moguchnost za prekvalifikaciju. Shta drugo? Ochemo li i za 30 godina da plachamo za nerad ili ochekujemo da neko placha nepotreban rad? OChemo nazad socijalizam? Ako je to i dobro u teoriji, to je prestalo da funkcionishe odavno.

    Znachi ka EU pravo napred. To podrazumeva popravljanje svega ovoga na shta se praktichno zzalimo. Za sve to postoje propisi u Evropi koje mi MORAMO da prihvatimo. E to je boljitak.

  13. #13

    Odgovor: Parafiran sporazum Srbija-EU

    Citat pero_M kaže: Pogledaj poruku
    Ma slazem se ja sa tobom, al tvoje "bockanje" svega sto napisem je ovaj put preterano tj. stavljas mi svoje reci u usta, a to je ono sto mi najvise smeta.
    Mi, stariji, ne zivimo u proslosti, nego pamtimo bolja vremena, koja su bila pre nego sto su "demokradske slobode" dosle u nasu zemlju.
    Napisao sam (ako uopste citas ono sto ja napisem) da treba raditi, a raditi, znaci imati gde raditi, a "demokradska vlast" ne ulaze ni cvonjka u nove fabrike nego prodaje u bescenje postojece i tako sve nas pretvara u nezaposlene.
    Sto se tice novih puteva i dr. vlast u moje vreme je gradila i izgradila toliko puteva da ova sadasnja nemoze ni da ih redovno odrzava. Telefonska instalacija u mom rodnom selu je jos uvek ista ona koju je komunisticka vlast napravila i jos uvek radi, a odavno je trebala biti zamenjena, al to je previse ovoj sadasnjoj "demokradskoj vlasti".

    Sve u svemu, vi mladje generacije, krivite nas starije za sve sto nije u redu, a setite se koliko ste bili euforicni "demokradskim promenama" i koliko ste kovali u zvezde sadasnje nosioce vlasti, a nasa ekonoska propast je upravo pocela kada su oni dosli na vlast i traje li traje. Pitam se samo koliko cemo jos morati da padnemo da bi "demokradski principi" dosegli nivo EU.
    ...slazes se sa mojim recima?Kako te ja onda "bockam"?
    ...pamtis bolja vremena pre dolaska demokratskih promena?sta pamtis?Platu 5 evra,nestasicu struje,nestasice benzina,sverc,ratove,siromastvo,prezivljavanje?
    ...Komunisti sve izgradili?Jesi li se ikada zapitao odakle?Kod mene u gradu,sve sto se izgradi je od NASIH para...ljudi koji rade...i posle se neko busa u grudi da je napravio,ne znam ni ja sta...
    ...a znas zasto mi mladi krivimo vas starije?Upravo zato sto zivite u proslosti...sto ne gledate u buducnost...mi svo ovo,mi smo ono...i kada je sve otislo u kurac od mladih se ocekuje da budu normalni i ostanu u ovoj zemlji?Ne,oni beze...jer ce trebati jos puno godina da prodje da bi se popravilo ono sto je zasrano u vasim boljim vremenima...
    ...a kada je pocela nasa ekonomska propast,znaju i vrapci na grani...kada su ona govna iznosili nase pare na Kipar,Sejsele,itd...otimali i varali svoj narod...zaboravio si redove za hleb,mleko,nemanje struje i benzina,plate 5 evra???
    ...btw...moja firma je prodata za 500 miliona evra...cisto da znas...i mojne da laskas sebi...mislis da me interesuje sve sto napises?Meni je iz jednoga posta dovoljno da znam sa kim imam posla...
    ...i sledeci put kada mi das crveni...potpisi se...skupi hrabrost,iako to tvojoj generaciji jako fali...
    ...hell ain't a bad place to be......

  14. #14

    Odgovor: Parafiran sporazum Srbija-EU

    Moralo je i to da se dogodi, približavaju se izbori, Evropa ako želi da zadrži postojeću vladajuću demokratsku garnituru, morala je nešto i da pruži. Za mene je ovo već iščekivano, ali ako već prodajemo kožu, mislim da smo se jeftino prodali. Tadić, Koštunica, Dinkić i dr., napravili su slab pazar.Ja shvatam, ako ova garnitura ne bude na vlasti, Evopa i Amerika će postaviti drugu, pa opet isto ili gore. U čemu je priča, pa kad ste već tu na vlasti, pa zašto se ne izboriste za još nešto više, a mogli ste da ste se složili, ovako će još dugo da glođemo koske i skupljamo mrve sa Evropske trpeze.
    In vinas veritas

  15. #15

    Odgovor: Parafiran sporazum Srbija-EU

    Citat morrib kaže: Pogledaj poruku
    Moralo je i to da se dogodi, približavaju se izbori, Evropa ako želi da zadrži postojeću vladajuću demokratsku garnituru, morala je nešto i da pruži. ....ovako će još dugo da glođemo koske i skupljamo mrve sa Evropske trpeze.

    Chika Mocho...a je l ste probali da prochitate ishta od ovoga shto je Angus napisao, kad vech znam da sam vam ja shpansko selo?

    Ali shta znam, ovakvo razmisljanje je i bilo za ochekivati

Strana 1 od 10 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Eko-unija zelenih Vojvodine - kontakt?
    Autor plavioblak u forumu Online savetnik
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 28.06.2010, 17:56
  2. Srbija na CNN - u
    Autor SQUAW u forumu Spomenar
    Odgovora: 22
    Poslednja poruka: 02.02.2007, 19:42

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •