Osećaj apsolutne kontrole nad osećajem za sreću
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 17
  1. #1

    Osećaj apsolutne kontrole nad osećajem za sreću

    Ima dana kada čovek oseća neobičnu radost,neku vrstu ushićenja pred činjenicom da je živ.To me podseća na jednu ''sliku'' koju vučem sa sobom več godinama:u beloj sobi,gotovo bez nameštaja,nekako goloj,na jednom raslkimatanom krevetu,sedi starac podbočen na svoj štap.Gleda u pravcu prozora.Njegov pogled je prikovan za sunčeve zrake i senke drveća.On je nakraju životnog puta,svaki dan mu može biti poslednji,ali on uživa u zracima sunca.
    Ima dana kada osećamo kako smo nepobedivi,kako apsolutno gospodarimo svojim osećajem za sreću,da to ne može pokvariti čak ni činjenica da smo potrošni.Jednostavan osećaj,osećaj izazvan zrakom sunca,notama jedne pesme,ili nečijim pogledom.
    Jedan trenutak apsolutne kontrole nad sopstvenim osećajem za sreću.Koliko ih može doživeti jedan čovek?Koliko dugo može sa sobom nositi ovu čudnu radost i crpiti iz nje snagu kako bi prebrodio još jedan dan,sat ,minut?
    ( Osećaj za sreću je termin koji upotrebljavam da opišem tu radost zbog postojanja,stanje da se sreća uspostavi kao gospodar ljudskog postojanja,pa makar i na samo jedan tren.)
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  2. #2

    Odgovor: Osećaj apsolutne kontrole nad osećajem za sreću

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    Ima dana kada čovek oseća neobičnu radost,neku vrstu ushićenja pred činjenicom da je živ.To me podseća na jednu ''sliku'' koju vučem sa sobom več godinama:u beloj sobi,gotovo bez nameštaja,nekako goloj,na jednom raslkimatanom krevetu,sedi starac podbočen na svoj štap.Gleda u pravcu prozora.Njegov pogled je prikovan za sunčeve zrake i senke drveća.On je nakraju životnog puta,svaki dan mu može biti poslednji,ali on uživa u zracima sunca.
    Ima dana kada osećamo kako smo nepobedivi,kako apsolutno gospodarimo svojim osećajem za sreću,da to ne može pokvariti čak ni činjenica da smo potrošni.Jednostavan osećaj,osećaj izazvan zrakom sunca,notama jedne pesme,ili nečijim pogledom.
    Jedan trenutak apsolutne kontrole nad sopstvenim osećajem za sreću.Koliko ih može doživeti jedan čovek?Koliko dugo može sa sobom nositi ovu čudnu radost i crpiti iz nje snagu kako bi prebrodio još jedan dan,sat ,minut?
    ( Osećaj za sreću je termin koji upotrebljavam da opišem tu radost zbog postojanja,stanje da se sreća uspostavi kao gospodar ljudskog postojanja,pa makar i na samo jedan tren.)
    Mislim da se tu radi se o sreci kao stanju, a ne o slucajnostima da dobijemo vespu na lutriji, da nagazimo na svezanj evra na ulici i sl.
    Ma koliko se ljudi opirali tome, cinjenica je da je sreca u velikoj meri pitanje nase odluke da to i budemo. Vrlo namerno, uprkos svemu. Fraza "misli pozitivno" uposte nije naivna, i njena prakticna delotvornost moze biti ogromna. Umetnost je iz niza jednolicnih dnevnih dogadjaja izdvojiti trenutke koji nas mogu nadahnuti. U svakom, i bilo cijem danu oni postoje, samo je pitanje koliko smo talentovani ili motivisani da ih uocimo i posvetimo im paznju. Smisao svega toga je da svako pozitivno zracenje iskoristimo tako da se pretvori u nasu licnu energiju. To se moze samo ako smo pri tom zaista iskreni, i ne foliramo se pred cvetom, nebom, ljudima...
    Poznavala sam kao dete zenu koja je imala jako tezak zivot, muz alkoholicar, ona je radila u fabrici, posle toga i kao nadnicar na njivi da bi skolovala dvoje dece, a bila je i bolesna. Medjutim, ona je umela tako od srca da se nasmeje, da se iskreno obraduje i najmanjoj paznji, da se zadivi sitnicama. Njena basta bila je rajski vrt. Posmatrala sam je kako posle teske svadje sa muzem neguje to cvece i nezno razgovara sa njim, radujuci se novim pupoljcima... Imala je stotine razloga za tugu, za padanje u depresiju, a bila je vedra. I smejala se najlepse na svetu. Mnogo sam naucila od nje.
    Vrag odneo šnalu...

  3. #3

    Odgovor: Osećaj apsolutne kontrole nad osećajem za sreću

    Svi mi mnogo vremena provodimo u traganju za srecom,u tajnama ispunjenog
    i spokojnog zivota.Imamo svoje prioritete za koje mislimo da ce nas uciniti srecnima.Ali prirodno je da stvari budu u neprekidnom pokretu,pa se tako desavaju oscilacije u nasem vidjenju sopstvenog stanja srece.
    Sam svet je neutralno mesto.Da bismo ga ucinili srecnim ili nesrecnim,moramo se svim silama truditi da zivimo iznutra ka spolja.Moramo da naucimo da osetimo unutrasnju radost i podsticaj,da izbegnemo da robujemo okolnostima.
    Osecaj srece treba da nam postane svakodnevno stanje,da je ne trazimo u daljini,vec da se budimo svako jutro sa svescu o sopstvenoj sreci.

  4. #4

    Odgovor: Osećaj apsolutne kontrole nad osećajem za sreću

    APSOLUTNO kontrolišem osećaj sreće.

    Mislim ...(a ne mora da znači da sam u pravu)
    da je to moguće TEK u (uslovno rečeno) poznijem životnom dobu.
    Kada se dosta toga prevali, prenese i slomi preko leđa...
    Kada se izvežbaju planinarenja po vrhovima i ronjenja po dnu...
    Kada se s'(nepodnošljivom) lakoćom sažvaće i proguta i slastan dobitak i gorki gubitak ...
    Kada se nauči da mora da se podnese neočekivana smena dodirivanja zvezda i punih ustiju mulja ...
    Kada se dovoljno ojača kičma da drži uvek glavu (ne k'o da pase travu) nego uspravno...
    naročito kad ti je slomljen vrat ...
    Kada se kao prosjak nadaš nekom čudu da te "izvuče" ...
    a kao Car prihvatiš mogućnost da ćeš, ako te ne likvidiraju ili svrgnu - u najboljem slučaju makar da "padneš".


    Kada shvatiš da je život samo taj JEDAN i da je tako neprocenjivo VREDAN.
    Kakav god gAd ponekad bio.

    PS.
    Ja je kontrolišem tako, mada sam sebe zaštitila i omotačem verovanja u reinkarnaciju,

    pa sam tako joooš kontrolisanije "srećnija".

    ( balansiram na samoj ivici neartikulisane sreće )




    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  5. #5

    Odgovor: Osećaj apsolutne kontrole nad osećajem za sreću

    Naslov teme nije baš najjasniji...
    Apsolutna kontrola ne postoji! Osećaj da nešto apsolutno kontrolišemo može postojati, ali to istovremeno ne znači i da je realan/stvaran(taj osećaj)...mi se samo ponekad tako osećamo...
    Sa druge strane, sreća postoji. Ali u kom kontekstu ide ono: "osećaj za sreću"?
    Ako je u istom kontekstu kao i za "apsolutnu kontrolu" , onda ispada da je i taj osećaj irelevantan, nerealan/nestvaran...?

    Dakle, svodi se na pitanje--> Da li imamo apsolutnu kontrolu nad srećom?
    Ne!
    Jer, bili bi stalno srećni, a nesreća ne bi postojala.....


  6. #6

    Odgovor: Osećaj apsolutne kontrole nad osećajem za sreću

    Nisam sigurna da je moguće apsolutno kontrolisati osećaj za sreću...

    Mada bilo bi sjajno ...ali nerealno.

    @ Izy..."Imala je stotine razloga za tugu, za padanje u depresiju, a bila je vedra. I smejala se najlepse na svetu. Mnogo sam naucila od nje. "

    To je divno,ali kada se vrata zatvore...ne smeje se,uverena sam.

  7. #7

    Odgovor: Osećaj apsolutne kontrole nad osećajem za sreću

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Ne!
    Jer, bili bi stalno srećni, a nesreća ne bi postojala.....
    E baš tako..

    apsolutna kontrola bilo kog osećanja je nemoguća..postoji samo kontrola ponašanja kojom možemo okolini prezentovati ono što želimo i prikriti ono što ne želimo da vide..a ta kontrola ponašanja zavisi od urođenog smisla za glumu..a kako sebe prikažemo okolini, po tome i stiču mišljenje o nama, retko ko ima dar da zagrebe ispod površine..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  8. #8

    Odgovor: Osećaj apsolutne kontrole nad osećajem za sreću

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    Nisam sigurna da je moguće apsolutno kontrolisati osećaj za sreću...

    Mada bilo bi sjajno ...ali nerealno.

    @ Izy..."Imala je stotine razloga za tugu, za padanje u depresiju, a bila je vedra. I smejala se najlepse na svetu. Mnogo sam naucila od nje. "

    To je divno,ali kada se vrata zatvore...ne smeje se,uverena sam.
    Moja poenta je bila da svi možemo imati stotine razloga da budemo srećni i nesrećni, ali je pitanje koje misli i osećanja svesno puštamo da dominiraju.

    Ako se dve osobe stave u situaciju da žive isti život, jedna bi se veselila, a druga bi možda kukala. To je to. Neko u svemu vidi samo lepu, a neko samo ružnu stranu. Voljom se može uticati na to da pozitivnijoj strani naše ličnosti dajemo svesnu prevagu. Radi se o optimizmu, o delikatnoj borbi za osmeh, o veri i nadi i kada sve izgleda sivo i crno.
    I nije sve gluma, niti je gluma, ako je ima, uvek problem. Odglumljivanje sreće ipak daje i smisao i smernice gde bi se neki realan osmeh i mogao pronaći. Takva gluma može biti podstrek, pronalaženje ključa kako je moguće biti srećan. Nikad ne bih osudila čoveka koji ima gomilu problema, ako se nečemu obraduje i razveseli, pa makar na silu.
    Najgore je odustati, prepustiti se, upasti u crnilo bezdana. Osmeh je uvek lekovit, pa i kad mu boli daju crtu izveštačenosti.
    Ne postoji ništa apsolutno, pa ni apsolutne kontrola nad srećom, ali volja je čudo. Bez nje nikada i niko ne bi bio srećan. Slučajnosti mogu da nas obraduju, ali sreća se osvaja.
    Vrag odneo šnalu...

  9. #9

    Odgovor: Osećaj apsolutne kontrole nad osećajem za sreću

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Moja poenta je bila da svi možemo imati stotine razloga da budemo srećni i nesrećni, ali je pitanje koje misli i osećanja svesno puštamo da dominiraju.
    ...moja poenta vezana za primer koji si navela se ne kosi sa tvojom,nju optimizam verovatno i "drži"...ali kada se vrata zatvore,ona ostaje sama sa svojim problemima,i vraća se u surovu realnost,poznajem i ja neke osobe sa sličnom ako ne i istom životnom pričom...samo o tome pišem malo realnije.

    Poznavala sam kao dete zenu koja je imala jako tezak zivot, muz alkoholicar, ona je radila u fabrici, posle toga i kao nadnicar na njivi da bi skolovala dvoje dece, a bila je i bolesna.
    Njoj nije bilo da života,ako ćemo realno bez ulepšavanja...

    Medjutim, ona je umela tako od srca da se nasmeje, da se iskreno obraduje i najmanjoj paznji, da se zadivi sitnicama
    ...a to je ono sa čim je rođena,i što je "održavalo" da ne odlepi...i to je dobro,ali ni tada ona nažalost nije imala osećaj apsolutne kontrole nad osećajem za sreću,zbog toga što sam mišljenja da je to prosto nemoguće.

    I nije sve gluma, niti je gluma, ako je ima, uvek problem.
    Nisam ni mislila da jeste gluma,jer to što se neko smeje,i ako mu nije do toga,ne znači ni da je gluma,a isto tako ni da je istinska sreća...to je sve relativno.

    ali sreća se osvaja
    Divno bi bilo kada bi delovalo: od danas sam rešila da živim srećan život...praksa je ipak nešto drugo...

  10. #10

    Odgovor: Osećaj apsolutne kontrole nad osećajem za sreću

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    Njoj nije bilo da života,ako ćemo realno bez ulepšavanja...
    Jeste joj bilo do života. Nije dozvolila da je problemi slome. Deca su sad školovani ljudi sa sređenim životima, a ona je u penziji i još uvek neguje cveće. I nasmejana je. Trud se isplatio.

    Pazi, to je samo jedan primer. Navela sam ga, jer je u meni jak kao asocijacija na to kako se sreća prosto namerno može "ušpricavati" u surovu stvarnost. Mogla se ona turobiti, mrštiti, deci nabiti svoju "žrtvu" na nos, mogla je svašta... Ali nije. Doživljavam je kao jednu od posebno vedrih osoba, koja nikad nije škrtarila na osmesima, a trudila se da ih i drugima izmami. To je možda veština, možda nismo svi takvi, ali je meni ona postala primer kako se i to može, a koji pokušavam da sledim i sama. I ide mi. Moja praksa dokazuje isto to.
    E sad, zanimljiva je opaska o "realnijem pisanju". Upravo to je možda ključ. Realnost se može sagledavati sa više strana. Ja samo biram onu vedriju.
    Vrag odneo šnalu...

  11. #11

    Odgovor: Osećaj apsolutne kontrole nad osećajem za sreću

    Ok,svako slovo koje sam ikada napisala ovde,produkt je mog ličnog iskustva,pa se tim i vodim kada pišem,što ne znači da se ne trudim da život gledam sa vedrije strane,kada su i osetljivije teme u pitanju,prosto želim da realno sagledam stvari,ali...
    I nasmejana je. Trud se isplatio
    Ono što pokušavam da ti kažem je sledeće:to niko ne spori,(naročito ja koja dotičnu znam samo iz tvoje priče),i da to ne znači da je ona u dubini svoje duše bila srećna,to je suština.Svaka njoj čast što je decu izvela put,sa sve osmehom...

    E sad, zanimljiva je opaska o "realnijem pisanju". Upravo to je možda ključ. Realnost se može sagledavati sa više strana. Ja samo biram onu vedriju
    E sad praštaj ako možeš,u pravu si kada kažeš da se realnost može sagledavati sa više strana,znam ja,"letela" sam dugo...birala tu vedriju stranu,bome buđenje nije bilo baš prijatno,što znači da svi mi imamo različite okolnosti i iskustva što se realnosti tiče,a i bajki za odraslu decu.

  12. #12

    Odgovor: Osećaj apsolutne kontrole nad osećajem za sreću

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    Ok,svako slovo koje sam ikada napisala ovde,produkt je mog ličnog iskustva,pa se tim i vodim kada pišem,što ne znači da se ne trudim da život gledam sa vedrije strane,kada su i osetljivije teme u pitanju,prosto želim da realno sagledam stvari,ali...


    Ono što pokušavam da ti kažem je sledeće:to niko ne spori,(naročito ja koja dotičnu znam samo iz tvoje priče),i da to ne znači da je ona u dubini svoje duše bila srećna,to je suština.Svaka njoj čast što je decu izvela put,sa sve osmehom...



    E sad praštaj ako možeš,u pravu si kada kažeš da se realnost može sagledavati sa više strana,znam ja,"letela" sam dugo...birala tu vedriju stranu,bome buđenje nije bilo baš prijatno,što znači da svi mi imamo različite okolnosti i iskustva što se realnosti tiče,a i bajki za odraslu decu.
    Ja ne govorim o bajkama. I ne vidim zašto bih imala da ti nešto opraštam ili ne. Poštujem tvoje iskustvo i utiske. Eto, pričamo...

    Mislim da smo svi mi u dubini duše i srećni i nesrećni. Nema čoveka bez tuge i briga, ali to što neko ima problem, ne znači da on mora da natkrili sve ono drugo dobro što mu se u životu dešava.
    Ono što nas vodi su optimizam i motivacija. Da nije tako, svi bi se iste sekunde mogli okačiti međ' šunke.
    Naravno da treba realno sagledavati stvarnost, ali ne znači da ćemo je bolje videti ako se namrštimo.
    Vrag odneo šnalu...

  13. #13

    Odgovor: Osećaj apsolutne kontrole nad osećajem za sreću

    Mislim da niko od nas nema apsolutnu kontrolu ni nad čim, pogotovo ne nad nečim toliko varljivim i kratkotrajnim kao što je sreća. Uostalom, sreća je stvar poimanja pojedinca, stanja njegovog duha i sticaja okolnosti... Neko će i vedar dan poput ovog gledati kao dar sa neba, a neko nervozno žmirkati na sunce jer mu jaka svetlost smeta...
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  14. #14

    Odgovor: Osećaj apsolutne kontrole nad osećajem za sreću

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    .
    Naravno da treba realno sagledavati stvarnost, ali ne znači da ćemo je bolje videti ako se namrštimo.
    Pa jel' to neko rekao?Naravno da ne,isto kao i što osmeh na nečijem licu,ne znači apsolutnu kontrolu nad osećajem sreće,možda tek na kratko olakša da se zaborave neke tuge...

  15. #15

    Odgovor: Osećaj apsolutne kontrole nad osećajem za sreću

    Nema toga...
    Mišljenja sam da možemo imati apsolutnu kontrolu samo nad onim što zavisi samo i isključivo od nas samih..
    A negde je osećaj sreće ipak proizvod interakcije sa drugim ljudima, te tako zavisi kako od naših tako i od njihovih postupaka...i svaki apsolutizam se tu ukida...

    Deo koji možemo kontrolisati je upravo deo o spoljnoj manifestaciji osećaja sreće ili nesreće.
    I tu imamo kontrolu u smislu da svoju pozitivnu ili negativnu energiju proisteklu iz osećaja projektujemo na okruženje ili ne...
    Međutim, to ne menja naš unutrašnji osećaj...već način na koji ga okolina doživljava.

    I kao što mi nisu ni malo simpatični oni večito euforični, histerično nasmejani kao da su na drogama, tako i oni večito tužni, namrgođeni, koji samo čekaju sudnji dan, nisu moj izbor.
    Jer, niti u jednom smeru nije dobro potiskivati ili potencirati emocije...ne treba druge gušiti njima, ali najmanje je dobro držati ih sputane ili naglašavati po svaku cenu.
    Umerenost, balans unutrašnjeg i spoljašnjeg...to bi trebalo biti ono čemu težimo...
    "Frankly my dear, I don't give a damn!"

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 12.02.2015, 03:34
  2. Dete sa poremećajem pažnje (ADHD)
    Autor makilli u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 29.10.2010, 22:42

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •