Žena u domaćem filmu
Prikaz rezultata 1 do 3 od ukupno 3
  1. #1

    Žena u domaćem filmu

    Meni se uopšte ne svidja kako je žena, većinom, prikazana u našem filmu..a prikazana je tipski.. Ona je mučenica, "keva" koja se nosi sa nedaćama zivota, despotskim mužem pijandurom i neposlušnom decom, zarozana domaćica sa viklerima u kosi, kafanska pevaljka, dekoltirana sponzoruša...Tanja Bošković je izjavila da sa svojih pedeset godina moze da igra samo svekrve, tetke i strine jer joj takve uloge i daju, a da živi u Skandinaviji na primer, glumila bi i samosvesne žene koje znaju šta hoce i koje žive svoj život. Kod nas izgleda da toga nema, jer sredina je jos uvek patrijarhalna, postoje još uvek utvrdjena pravila od kojih nema odstupanja. Znači da film ipak nosi i pečat sredine..

    Ne svidjaju mi se ni scene seksa u domaćim filmovima. Žena je prikazana kao objekat seksa, a on je uglavnom sirov. Ništa bez šamara i grubosti, i uvreda "k...o jedna!". Po tom pitanju izuzetak su filmovi Živka Nikolića. Scena vodjenja ljubavi na plaž,i u filmu "Lepota poroka" , je po meni najlepša ljubavna scena u domaćem filmu...

    Onda pogledam oko sebe i vidim da zaista i nisu daleko od istine jer velika većina žena baš tako i živi..
    zaista su ili sponzoruše ili zarozane domaćice ili totalno promašene žene, kojima život prolazi mimo njih..


    Kakvo je vaše mišljenje o ulogama žena u domaćim filmovima?Da li je to sve baš tako i da li je to zaista prava slika i prilika naših žena?
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  2. #2

    Odgovor: Žena u domaćem filmu

    Uh. daaaa.. odlična tema.. i odlično pitanje.. Ja sam gledajući te i takve filmove kao dete navukla debele traume.. Prvo Petrijin Venac.. Šta reći? Pa Lepota poroka..one jadne polu slepe žene... :shock: Pa smanji Tuko,smanji... Braća po materi.. Užas!

    Kakvu sam predstavu žene mogla steći osim da ni dan dana ne želim da postanem ŽENA!!! To je užasan model koji su nam predstavili, ja i dan danas poludim kad mi neko kaže Gospođo! Uvek besno odbrusim da sam GospoĐICA Ne znam.. Zbog toga nisam želela da postanem žena.. Mada .. da li su naše žene stvarno takve bile?
    Ti filmovi su mi nekako realistični.. kao da su zaista oslikali stvarnost tadašnje žene.. Mada ne znam koliki se broj nas žena u današnjem trenutku popeo na level 2.. Sve je isto, a sve ostalo nijanse

  3. #3

    Odgovor: Žena u domaćem filmu

    Citat Aiko kaže: Pogledaj poruku
    Ne svidjaju mi se ni scene seksa u domaćim filmovima. Žena je prikazana kao objekat seksa, a on je uglavnom sirov. Ništa bez šamara i grubosti, i uvreda "k...o jedna!". Po tom pitanju izuzetak su filmovi Živka Nikolića. Scena vodjenja ljubavi na plaž,i u filmu "Lepota poroka" , je po meni najlepša ljubavna scena u domaćem filmu...


    Kakvo je vaše mišljenje o ulogama žena u domaćim filmovima?Da li je to sve baš tako i da li je to zaista prava slika i prilika naših žena?
    Živko Nikolić je bio potpuno protivrečan kada je u pitanju ženska seksualnost. Lepota poroka je presedan, ali npr u filmu Čudo neviđeno, seksualnost se tretira samo kao još jedna sfera dominacije muškaraca. Nikolić je bio Crnogorac, prilično patrijarhalan i strogih moralnih načela, ali eto, bio je slab na plavuše i u bivšoj SFRJ "ozloglašene" Slovenke.

    Kada govorimo o ženama u našim filmovima ne modu da se ne setim Spase (S.Savić u Sekuli i njg.ženama) kako u poodmakloj trudnoći namešta crep na kući i cepa drva.
    Ili Mire Banjac u Balkanskom špijunu koja stalno ljušti krompir.
    Mirjana Karanović je odličnaaaaaaa u kom god filmu zaigrala. Prosto nosi tu neku tragediju balkanskih žena na licu - vazda tučena, varana, trudna, mučena. Kao i Ružica Sokić, koja vazda glumi polulude žene iz polusveta. Čitala sam jedan intervju gde govori kako joj je žao zbog toga, jer ona ništa zajedničko sa takvim osobama nema i kako je oduvek želela da glumi dame.
    Tokom studija, koristili smo filmove kao jedan od izvora informacija ili način predstavljanja sveta iz vizure umetnika.
    Filmovi snimnljeni na teritoriji ex Jugoslavije, sa brojnim manjkavostima, na najbolji mogući način odražavaju našu realnost.
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

Slične teme

  1. Ruža Domašcina (Roža Domašcyna)
    Autor zosim u forumu Svetska poezija
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 24.12.2011, 19:03
  2. Najseksi scena u filmu
    Autor Lady S u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 55
    Poslednja poruka: 01.07.2010, 21:08
  3. Šta ne volite na filmu?
    Autor love hunter u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 28.03.2010, 22:36
  4. Vi kao glavna uloga u filmu
    Autor Lillith u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 02.04.2009, 23:07
  5. Zvuk u filmu
    Autor silvia u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 19.02.2009, 16:32

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •