Sinus pilonidalis (pilonidalna cista)
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 23
  1. #1

    04 Sinus pilonidalis (pilonidalna cista)

    Danas cu vam postaviti vrlo korisnu temu!!!!

    Mnogi, posebno muskarci,ce zanemariti malu bubuljicu,koja ce im se pojaviti na zadnjici..mozda ce curiti,ili u gorem slucaju nece,pa ce to josh vise zavarati dijagnozu...

    Ta mala izraslina,nesto kao cistica,izgleda ovako,(da je lakse prepoznate)


    Sinus pilonidalis







    Dakle, ako ste muško, a bogami i žensko, i osetite ''nešto odozdole'' da vam smeta kad sedite, vozite auto, ne daj bože da vam se pojavi bubuljica koja stalno curi, znajte da ste 'ebali ježa. Imate pilonidalnu cistu.
    U principu to dole je jedna (a često mnogo više) dlaka koje krenu da rastu ka unutra. Pošto se u tom delu tela nalaze šupljine pod kožom (sinusi) ta dlaka ima gde i da ode. Čim se ona nađe dole, organizam reaguje, leukociti rade svoje i pravi se gnojni čep koji vremenom postaje sve veći i sve više boli. Vreme je za skalper!

    Sama operacija izgleda ovako. U bade mantilu i pod svetlošću reflektora, kao zvezda boks meča, ulazite u pripremnu salu.
    Veče pre toga i to jutro ste jeli malo keksa i čaj. Znači gladna zvezda boks meča. Dočekaće vas anesteziolog koji će vam ljubaznim tonom reći: ''Lezi ovde i skini se! Da, skroz!'' Srećom pokriće vas čaršavom tako da blam nije potpun. U rame ćete dobiti inekciju neke teške droge od koje će vam se činiti da ste sanjali celu operaciju. Prespavate celu intervenciju uz povremeno budjenje. U ruku će vam sprovesti USB, tačnije plastičnu kanilu na koju će vam kačiti infuzije, davati lekove protiv bolova itd.
    Posle par dana će vam je izvaditi tako da to nije problem...toliki. Kad vas propisno udrogiraju i izbodu sledi: epiduralna anestezija. Žene, to je spas za vas! Iako igla u kičmu zvuči kao nešto stravično bolno, ne boli ama baš ništa! Osećaj je kao da vas neko gura sleđa. Nikakav bol. Ili je moj anesteziolog bio extra, što nije isključeno! Posle jedno 5 minuta izgubićete osećaj od kukova naniže. Ali toliko ćete biti udrogirani da će vam biti apsolutno svejedno.
    Operacija traje oko 20 minuta u proseku. Rutinski. Posle toga idete na intenzivnu negu gde vas intenzivno neguju! Dobićete tri infuzije. Fiziološki rastvor, 5% glukzoza i Ringerov rastvor. Gledajte da odspavate malo, pošto šetati nećete moći sve i da hoćete još narednih par sati! Davaćete komandu za pokret prstima na nozi a oni neće hteti da se pomerite, to je potpuno normalno i nema razloga za paniku. Osećaj će vam se vratiti posle jedno tri sata. Ali sa osećajem ide i bol sveže raskopane vam pozadine. Intenzivno smarajući bol. Gledajte nešto da pojedete jer će to biti već 24h kako ništa niste konkretno jeli. Sledi prebacivanje na neintenzivnu negu...
    Tekst sa interneta...

    Slusala sam raznrazna iskustva,povodom ove bolesti.Pricao mi je jedan momak,da njemu cista nije curila i tako godinu dana,nisu mogli da ustanove dijagnozu.Samo vrlo rijetko bi procurjela,znaci,taj kako bih nazvala sekret ili gnjoj,neznam kako se zove,ostajao bi u organizmu...Boljela ga je kicma,a doktor ga je slao na rehabilitaciju u Igalo.

    U svakom slucaju,potrebno je sto prije otkloniti tu izraslinu,mada u sustini nije ni malo prijatno,jer se tretira kao prava opoeracija.Ako se ne otkloni,dlaka ili dlake rastu ispod koze i sakuplja se ta tekucina....koja moze povremeno da curi...
    Treba da ostane rupa,kad se ocisti,koja se nesmije zasiti,nego samo previjati,dok je ne popuni zdravo tkivo.


    Ovako to izgleda poslije operacije



    Znaci,dugo treba da zaraste,jer je duboko i u ranu se stavlja gaza,da izvlaci ono sto curi....kazu da treba 2 mjeseca da zaraste...e super e josh ko je pocascen da mu se vrati..


    Jao ljudi,meni je ovo operisala bliska osoba i tako u razgovorima,to je vrlo cest slucaj...cak sam, cula da te cite mogu biti i po stomaku,rukama...a necete vjerovat,jedan momak je imao na samom chmaru..uzas jedan...

    Oporavak je spor svaki dan se mora ic na previjanje,dugi period,jer rana curi ko luda..

    Savjet -prije previjanja,prvih dana poslije operacije..izjutra,popiti ranisan,doruchkovati,popiti brufen,pa ic na previjanje.(to samo prvu sedmicu...)
    Poslije 20-ak dana rana vidno pocinje da zarasta,pravi se zdravo tkivo...mada josh uvjek curi..a sve manje...sve je individualno,koji period.

    Najgora je varijanta ,ne ic na operaciju...

  2. #2

    Odgovor: Sinus pilonidalis (pilonidalna cista)

    moj suprug je operisao ovakvu cistu pre 15 godina. vise bojao od operacije, nego sto je stvarno trebalo (no dobro, ipak se radi o operaciji). nakon toga laknulo mu je neverovatno, oslobodio se velike muke i sam je rekao da je trebao ranije da se odluci da ide na operaciju. ...od tada hvala bogu, nikakvih problema nema.
    tako da slazem se da je najgore ne otici na operaciju.


  3. #3

    Odgovor: Sinus pilonidalis (pilonidalna cista)

    Pošto sam video ovu temu rešio sam da i ja nešto napišem u cilju davanja informacija i saveta kako bi neko sa ovim problemom izbegao situacije kroz koje sam ja prolazio.

    Da nešto nije u redu otkrio sam kada sam imao 17 ili 18 godina. Tada sam išao u teretanu i jednog dana posle vežbanja trbušnjaka sam osetio neku vlagu u predelu trtične kosti. To se redovno ponavljalo, ali sam sve vreme mislo da će proći. Ali prolazilo je samo vreme. Kasnije sam primetio da je polako počelo da raste. Ne mnogo ali je izgledalo kao čir. I dalje sam se nadao da će to proći samo od sebe i nisam ništa činio povodom toga. Kako je vreme i dalje prolazilo ja sam polako postajao sve zabrinutiji. Nisam osećao nikakav bol. Jedini problem je bio taj što bi i od samog sedenja cista procurila, što bi se ponekad primećivalo na odeći. Zato sam nosio uglavnom tamne nijanse da bi to bilo manje uočljivo. Kasnije je pored te tečnosti počeo da izlazi i gnoj. Nekada bi se i prividno povuklo što mi je opet podgrejavalo nadu da će proči samo od sebe, ali bi se ponovo vratilo.

    Kod lekara mi se nije išlo iz više razloga od kojih je najveći i najgluplji taj što je mesna doktorka veoma bahata i nisam hteo da se neko istresa na meni (tipa šta si čekao toliko, što nisi došao ranije...). Drugi je taj što sam veoma stidljiv i nije mi se rado pokazivao taj deo tela, pogotovu ne nekom strancu. Treći razlog je taj što sam mislio da pošto toliko dugo ne prolazi (samo da kažem da je već prošlo 3 godine), verovatno mu nema leka, i radije bih kraj dočekao bez lekarskih intervencija. Kakva sam budala bio. Da je bila održana olimpijada budala, ubedljivo bih zauzeo prvo, drugo i treće mesto.

    Preokret je nastupio kada sam čuo da je lekar otišao na odmor i da je trenutno tu zamena koju su svi hvalili. Pod pritiskom porodice sam otišao i po prvi put se suočio sa tim. Svašta mi je prolazilo kroz glavu, ali nikako nije ono što mi je rekla doktorka. Rekla je da to nije ništa strašno, da se često dešava i ukratko mi objasnila kako nastaje. Normalno odmah sam dobio uput kod hirurga, a dok ne odem na operaciju išao sam na previjanja zbog tog curenja.

    Sam boravak u bolnici je bio kratak. Prvi dan sam primljen, drugi operisan, trećeg dana sam previjen, a četvrtog izjutra sam pušten kući. Operacija je trajala nekih 30 do 40 minuta uz epiduralnu anesteziju. Već to veče sam hodao do toaleta. I dalje bol nisam osećao, pa čak i sutradan kada su mi previjali ranu i upozoravali da će malo da boli, međutim ja sam imao osećaj kao da me masiraju, a ne da rade po živoj rani. To sam pripisivao injekcijama koje sam primao, ali sam primetio da su se lekari malo našli u čudu. Zarastanje jeste dugo trajalo, malo duže od 3 meseca, ali je to više plod neznanja sestara koje su mi previjale ranu po izlasku iz bolnice nego same prirode rane. Inače kako su mi rekli, neki optimalan rok za zarastanje rane je oko 2 meseca.

    Takođe su mi rekli da se to može ponovo javiti, ali sada znam šta mi je činiti. Naučio sam lekciju. Jeste da je naučena na teži način, ali je naučena. U to vreme nisam imao internet i nisam mogao pronaći nikakve podatke koji bi mi pomogli da ranije odem kod lekara i rešim se tog problema. Zato sam se i odlučio da napišem ovaj post. Da pomognem nekome ko se sada nalazi u situaciji u kojoj sam se nekada ja nalazio da donese pravu odluku, jer znam koliko bi ovakva tema meni bila više nego dobrodošla kada sam primetio da nešto nije u redu.



    Citat andjela pizelli kaže: Pogledaj poruku

    Najgora je varijanta ,ne ic na operaciju...
    Citat Bombica kaže: Pogledaj poruku
    tako da slazem se da je najgore ne otici na operaciju.
    U pravu ste 10000000%

    I na kraju da zaključim: JAVITE SE LEKARU.

  4. #4

    03 Odgovor: Sinus pilonidalis (pilonidalna cista)

    Zdravo. Hocu da vam pitam kako ste lecili ranu poslje operaciju zasto ja sam se operirao u maj 2008 i moja rana jos nije zarasnula evo ima godina ipol i ne znam sta da radim? Probao sam sa sve sto doktori su mi rekli? Pomos?

  5. #5

    Odgovor: Sinus pilonidalis (pilonidalna cista)

    Ranilac, a da probas kod drugog lekara? Malo mi dugo da je toliko vremena proslo, a jos nije zaraslo.
    Moj ti je savet da potrazis drugo misljenje
    Poruku je izmenio Cecara, 25.10.2009 u 03:14
    Krek, krek.. Ne gudra

  6. #6

    Odgovor: Sinus pilonidalis (pilonidalna cista)

    imam jedno pitanje. ja imam to vec jedno 4-5 godina i nikad mi se nije upalila, niti je bilo gnoja. i kad sam bio kod hirurga rekao mi je da "brijem" tu sakralnu regiju ili kako se vec zove taj deo gde je cista, a to je bilo pre dve godine. i receno mi je od strane doktora opste prakse da se nekim ljudima to nikad ni ne upali. e, sad ne znam da li da trazim da mi operisu, posto ne zelim da ostanem da kazem u jednu ruku nepokretan 2 meseca i receno mi je od doktora opste prakse da ima malo ljudi koji znaju to da operisu kako treba.

  7. #7

    Odgovor: Sinus pilonidalis (pilonidalna cista)

    Cao svima. ja se sa sinusom vucem jos od februara meseca....do sada mi se pojavio vec 5 puta....(otpr.na mesec ili dva)....kod mene se sinus javio u unutrasnjem obliku tako da to sto se skuplja unutra jako boli i moram ici svaki put da mi na hirurgiji secnu kozu izvade gnoj isperu i previju ....(sto je usput i jako bolno) tri puta su mi radili te incizije....pronasla sam jedan tzv lek ali koji ne deluje sasvim...trava zilovlak ili ti bokvica koja se nanosi na bolno mesto izvlaci gnoj na povrsinu omeksa kozu i iscuri (potrebno nedelju dana da izbije) ali se nakon vremena opet javi ponovo (al bar ne idem na te incizije )...zakazala sam operaciju na VMA u beogradu i sve sto sam mogla nasla sam na netu..mada je strah i te kako prisutan! pa vas molim da pisete ako ste imali slicno iskustvo kakva je operacija....jel postoperativni period stvarno toliko bolan ko sto kazu (mislim na previjanja) i da li se bar posle operacije mogu kretati bar nesto malo i savijati cisto do wc-a sudeci da sam i zenskog pola :/ zeznuto......

  8. #8

    Odgovor: Sinus pilonidalis (pilonidalna cista)

    Citat Jelena Yeke kaže: Pogledaj poruku
    Cao svima. ja se sa sinusom vucem jos od februara meseca....do sada mi se pojavio vec 5 puta....(otpr.na mesec ili dva)....kod mene se sinus javio u unutrasnjem obliku tako da to sto se skuplja unutra jako boli i moram ici svaki put da mi na hirurgiji secnu kozu izvade gnoj isperu i previju ....(sto je usput i jako bolno) tri puta su mi radili te incizije....pronasla sam jedan tzv lek ali koji ne deluje sasvim...trava zilovlak ili ti bokvica koja se nanosi na bolno mesto izvlaci gnoj na povrsinu omeksa kozu i iscuri (potrebno nedelju dana da izbije) ali se nakon vremena opet javi ponovo (al bar ne idem na te incizije )...zakazala sam operaciju na VMA u beogradu i sve sto sam mogla nasla sam na netu..mada je strah i te kako prisutan! pa vas molim da pisete ako ste imali slicno iskustvo kakva je operacija....jel postoperativni period stvarno toliko bolan ko sto kazu (mislim na previjanja) i da li se bar posle operacije mogu kretati bar nesto malo i savijati cisto do wc-a sudeci da sam i zenskog pola :/ zeznuto......
    moj savet da sto pre resis.ja sam to vukao ,sve icu sutra kod doktora i tako godina dok jednog dana nisam popizdeo i otisao.malo je gadno sto ako se ne odradi kako treba ponovo se vrati.nije strasno.ja sam taj dan odma otisao kuci mada sam trebao da lezim u bolnici 5 dana.ima bolova ali zato kupi tablete protiv.jedino je malo gadno kad hoces da vrsis nuzdu ali sve to prodje.imao sam 5 konaca pa zamisli koji je to rez bio.uradis to pa si mirna.racunaj 6 nedelja pauze tj odmora.kad se sve zavrsi videces da nije toliko strasko.vise se bojimo same pomisli na bolnicu i uslove u njoj.sretno

  9. #9

    Odgovor: Sinus pilonidalis (pilonidalna cista)

    hej danas izasla iz bolnice....operisana pre 5 dana na vma u bg-u....internet mi je samo ulio strah rekla kazala...ali kako sam mislila ok je...pod lokalnom mi radili bolelo je al se da izdrzati,....rana je otvorena i duboka :/ vec je ispiram 2x dnevno i previjam...jeste grozna ali bol prolazi...kazu da su sve izvadili i da ako daj boze zaraste ok nece se vracati....samo sam zeljna lezanja na ledjima i sedenja al i to cu docekati....previjanje boli ali kako sam cula price da se pada u nesvest nije tako a jos sam i zensko ili mi je prag bola visok ) bolje da istrpim minut dva nego bolove koje sam imala sa sinusom koji je kod mene gnojio unutra i stvarao jake bolove i tako...najgore je ne otici na operaciju )

  10. #10

    Odgovor: Sinus pilonidalis (pilonidalna cista)

    cao . i ja sam danas bio kod hirurga u bolnicu dragise misovic , naime imam problema tacnije pocelo je da me boli pre 5 dana i od tad mi narasta deo oko sinusa i danas kad sam bio kod hirurga, covek pogleda i rece sestri sestro stavi te mu alkoholnu oblogu .. i posle mi je rekao da dodjem sutra na kontrolu i da pijem antibijotike , kao fazon bolje nek ti to samo od sebe pukne nego da te mi secemo rece on meni ... ja zacudjen i pitam se sta da mi pukne ??? i oceli on meni to uopste odstraniti ili me zavlaci ???

  11. #11

    Odgovor: Sinus pilonidalis (pilonidalna cista)

    Ljudi hvala vam sto vas ima. Ja vucem ovaj problem vec nekih 7 godina , znaci tu negde od moje 20-te godine i nikad nisam bio kod lekara niti sam sa nekim imao priliku da razgovaram u vezi ovoga . U pocetku , kada se ovo pojavilo bilo je daleko losije , sa puno vise krvi i gnoja , ali danas nije toliko strasno i redje se pojavljuje , mada posle citanja vasih komentara ozbiljno razmatram opciju odlaska lekaru .

  12. #12

    Odgovor: Sinus pilonidalis (pilonidalna cista)

    Pozdrav svima, kao i svi ovde i ja imam isti problem i evo posle 2-3 godine to mi se opet upalilo t.e pojavilo! E sada i moj hirurg i to pred nekih 10 godina mi je rekao da to mesto depiliram i da mazem antibiotsku kremu u mom slucaju garamicin a kad bi ocenio da se ne povlaci za nekoliko dana t.e nema rezultata da dodatno pijem antibiotike. Navodno u mom slucaju upala nije velika i citiram ga: nije potrebno da ti vadim komad mesa u velicini pesnice kad nije ozbiljno povecano i bolno! To sam ranije radio i otok se povlacio i bol se gubio. Megjutim ono sto sam ja licno primetio i analizirao je da mi se ovo desavalo u periodoma lose neredovne ishrane, cesto konzumiranje alkohola i odsustvo fizicke vezbe pa sam korigovao odnosno dodao pravilno ispravno sedenje sto znaci ne dozvoljavati da se pritisak koncentrise na trticnu kost nego vishe na gluteuse, zatim detoksacija odnosno 5-6 litara ciste vode u toku jednoga dana, sto je moguce vise voca ujutru i povrca tokom dana izbegavanje slatkisa i procesirane hrane i obavezno pesacenje i fizicke vezbe koje jacaju gluteuse i misice krsta ili low back s obzirom da se rade u parteru a lezanje je na stomaku! Ovo mozda zvuci nepovezano i banalno za neke strucnije ljude na ovom forumu ali to je nesto sto je kod mene do sada uspevalo i koje mi je dalo najbrze rezultate u povlacenju upale ali svakako mora se reagovati u samom startu ili onda kada pocne nelagodnost u tom delu zasto kad vec boli onda je proces uzeo veci zamah! Kao sto sam rekao na pocetku opet se pojavilo i krecem sa mojim standardnim tretmanom pa mi pozelite srecu

  13. #13

    Odgovor: Sinus pilonidalis (pilonidalna cista)

    poz svima,
    kao i svi ovde , i ja sam vukao sinus jedno godinu dana jer nisam imao hrabrosti
    da ga operisem bas zbog tih postoperativnih problema koje sam citao po forumima
    i pogotovu nakon iskustva prijatelja koji je kuburio sa time....
    pre par dana me je operisala dr.rakic , plasticni hirurg .... malo peckanje tokom operacije
    koje sam jedva osetio, inace operacija je trajala oko 1h.
    i to je sve ! nikakva previjanja, idem u wc normalno, samo nesmem da sedim, vozim 2 nedelje....
    pijem antibiotike 1 dnevno, mazem neku kremu preko rane i to je to....
    moj savet....resite to pre ! ali samo kod plasticnog hirurga ,naravno ako vam finansije dopustaju ....
    ako vas dovate onim klasicnim metodama ( otvorena rana, usivena itd ) e onda ste se s*****

  14. #14

    Odgovor: Sinus pilonidalis (pilonidalna cista)

    Moze li neko da mi da tacan i jasan odgovor,Postoji li mogucnost da se ovako nesto pojavi u predelu genitalija kod muskarca,iznad penisa,pored penisa i da svaki put menja mesto ? Izgleda isto kao na slici na prvoj strani ali nije nikad bilo iznad zadnjice nego stalno napred pa me interesuje da li je ta urasla dlaka specificna samo za trticni deo ili moze da bude i oko genitalija ? Hvala unapred !

  15. #15

    Odgovor: Sinus pilonidalis (pilonidalna cista)

    a zbog čega jednostavno ne odeš kod doktora i riješiš sve nedoumice - probleme?
    'Ako vam se neka ptica posere na glavu, obrišite se diskretno i pravite se ludi, kao i uvek kad su vas posrali.' - čika Dušan Radović

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •