Privatni časovi u srednjim školama?!
Prikaz rezultata 1 do 11 od ukupno 11
  1. #1

    Privatni časovi u srednjim školama?!

    Školujem već trećeg srednjoškolca koji je sada u drugom reazredu gimnazije prirodno matematičkog smera. Vrlo dobar je đak sa realnim izgledima da ovoj razred završi sa odličnim uspehom. Znači, kreće se negde oko proseka...

    Međutim, jedini je u svom odeljenju koji ne pohađa privatne časove. Verovali ili ne, svi njegovi drugovi i drugarice iz razreda uzimaju privatne časove iz bar jednog predmeta. Po pravilu te (privatne) časove drže njihovi profesori koji im i predaju taj predmet u školi. Recimo, hemičarka održi sa đacima kod svoje kuće pripremni čas za test iz hemije i svako joj da 1.000,00 dinara. Da ne pominjem one koji redovno uzimaju časove kod nje ili nekog drugog svog profesora...

    Lično mislim da su takvi postupci profesora nemoralni i bar na ivici zakona, jer je to suštinska korupcija kojoj, naravno, i brojni roditelji idu na ruku. Osim toga, takvom praksom se vrši negativna selekcija učenika i stvaraju uslovi za neravnopravnost u sticanju znanja, statusu, uspehu... Mislim da ne treba posebno da napominjem da se to sve događa u državnoj školi u jednom vojvođanskom gradu...

    Kakva su vaša iskustva u školovanju dece i šta mislite o privatnim časovima, posebno na način koji sam opisao?
    Poruku je izmenio memento, 12.03.2009 u 11:24
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Privatni časovi u srednjim školama?!

    Toga je bilo dok sam i ja išla u srednju ako ideš na privatne časove imaš bolju ocenu nego što realno zaslužuješ plus si miljenik profesora,a kako i ne bi bio kad mu za tu mrvu znanja koju dobiješ platiš,plus što oni primaju platu,to se ne računa
    Ne,nisam pobornik tih stvari i čisto sumnjam da ću slati dete na časove,.....možda i hoću ali ne kod profesora koji mu već predaje.Jer čemu to,nema vremena,volje,živaca,...da neophodno znanje prenese detetu na času pa mora da se ide kući na dodatni i da se plati? Od mene neće uzeti ni 10 dinara za tako nešto
    I may not be perfect but I'm always me

  3. #3

    Odgovor: Privatni časovi u srednjim školama?!

    Kao prvo, to je sukob interesa i po zakonu nastavnik koji detetu predaje u skoli ne sme istom drzati privatne casove.

    Ja licno isla sam na privatne casove engleskog od svoje sedme godine. Ne zato sto me neko terao, vec zato sto sam zelela. U to vreme, od mojih vrsnjaka niko nije isao ninakakve casove. Ista situacija ostala je do kraja moje osnovne skole. Jednostavno, nekim cudom , za razliku od danasnje dece, bilo nam je dovoljno da slusamo i pazimo na casu. Niko nikad nije pao razred.

    E sad, po meni su privatni casovi opravdani iz dva razloga. Prvi je da ukoliko detetu ne ide neki predmet, a sam bas nikako ne moze da ga savlada, i potrebno mu je dodatno objasnjenje i vezba. Drugi razlog je zainteresovanost deteta (ovde prvenstveno mislim na jezike) i zelja da nauci vise nego sto se u skoli uci. Ali odlazak kod skolskog nastavnika na privatne casove je po meni krajnje neprimeren i nedozvoljen, jer svima je jasno zasto se to radi - da bi se 'umilostivio' nastavnik/profesor. I sama sam prosvetni radnik i znam da se to desava.

    Ovde samo moram napomenuti da nije krivica samo u predavacima sto deca lose stoje u nekom predmetu - jednako ozbiljan problem je nezainteresovanost dece za skolu uopste (govorim generalno, naravno). Najvaznije je da se dobije prolazna ocena, i mozda je po njima to linija manjeg otpora - dace 1000 din, ne moraju da uce, nastavniku lakse jer mu vecina djaka dobila prolaznu ocenu i vozi bato....
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  4. #4

    Odgovor: Privatni časovi u srednjim školama?!

    Citat Cecara kaže: Pogledaj poruku
    Kao prvo, to je sukob interesa i po zakonu nastavnik koji detetu predaje u skoli ne sme istom drzati privatne casove.

    Ja licno isla sam na privatne casove engleskog od svoje sedme godine. Ne zato sto me neko terao, vec zato sto sam zelela. U to vreme, od mojih vrsnjaka niko nije isao ninakakve casove. Ista situacija ostala je do kraja moje osnovne skole. Jednostavno, nekim cudom , za razliku od danasnje dece, bilo nam je dovoljno da slusamo i pazimo na casu. Niko nikad nije pao razred.

    E sad, po meni su privatni casovi opravdani iz dva razloga. Prvi je da ukoliko detetu ne ide neki predmet, a sam bas nikako ne moze da ga savlada, i potrebno mu je dodatno objasnjenje i vezba. Drugi razlog je zainteresovanost deteta (ovde prvenstveno mislim na jezike) i zelja da nauci vise nego sto se u skoli uci. Ali odlazak kod skolskog nastavnika na privatne casove je po meni krajnje neprimeren i nedozvoljen, jer svima je jasno zasto se to radi - da bi se 'umilostivio' nastavnik/profesor. I sama sam prosvetni radnik i znam da se to desava.

    Ovde samo moram napomenuti da nije krivica samo u predavacima sto deca lose stoje u nekom predmetu - jednako ozbiljan problem je nezainteresovanost dece za skolu uopste (govorim generalno, naravno). Najvaznije je da se dobije prolazna ocena, i mozda je po njima to linija manjeg otpora - dace 1000 din, ne moraju da uce, nastavniku lakse jer mu vecina djaka dobila prolaznu ocenu i vozi bato....
    I pasus - u potpunosti se slazem. To automatski znaci da on sam zna da njegov rad nije dovoljan detetu da savlada gradivo tj svesno ne pruza svoj maksimum kao profesor. Nista manje kvarno je i preporucivanje svog bracnog partnera (cesto nastavnika) ili kolege od kog ubira procenat. Vecina nastavnika kaze deci da ne uzimaju casove jer nema potrebe, oni koji teraju decu da uzimaju casove (ili na fakultetu profesori koji teraju studente da kupuju njihove knjige i prolaz na ispitu uslovljavaju pokazivanjem njihove knjige) bi trebalo da odgovaraju po dva osnova - zbog nesavesnog obavljanja posla i korupcije.

    II - naravno da se mnogo manje ranije islo na privatne casove. Deca su razmazenija (mnogo manje se ide i u skolu po mraku i kisi, generalno pesice) za sta smo uglavnom krivi mi roditelji, a kad zaglavi uzimanjem privatnog casa se uglavnom pere sopstvena savest i skida teret sa svojih i ledja deteta, a prebacuje na ledja predavaca (platio sam ga sad hocu rezultat).

    III - ni ja nemam nista protiv privatnih casova kad su neophodni (malo mi je cudno da dete ne moze samo savladati gradivo iz matematike za treci razred osnovne, a ako je vec tako zar mu ne moze objasniti roditelj) jer nije svako stvoren za sve i ne treba zameriti vodoinstalateru sto ne ume resavati polinome (kao sto ni nastavnik ne zna menjati gumicu), a sto se stranih jezika tice tu sam cak i pristalica jer skole stranih jezika cesto otezu sa gradivom, njih nekoliko u grupi je na razlicitim nivoima znanja i jedan cas sa dobrim nastavnikom je mnogo bolji nego pet u losoj skoli stranih jezika.

  5. #5

    Odgovor: Privatni časovi u srednjim školama?!

    Ja za ovako nešto dosad nisam bila čula. Toga nije bilo u moje vrijeme i kod mene. Koliko se sjećam, postojale jesu instrukcije ali ne od strana profesora već studenata ili friško diplomiranih osoba koje su na taj način zarađivali novac.

    I ja smatram da profesor ne smije držati instrukcije svojem trenutnom učeniku jer ga se tada doista postavlja u povlaštenu poziciju jer si takav profesor ne može dopustiti da njegov učenik u školi i na instrukcijama ima slabu ocjenu te vjerujem da u tim slučajevima se radi o potkupu ocjene.

    To bi trebalo zabraniti. Imaju li ravnatelji škola tu mogućnost?
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  6. #6

    Odgovor: Privatni časovi u srednjim školama?!

    Roditelji, često angažuju privatnog nastavnika za svoje dete. Razlozi su različiti: roditelji nemaju dovoljno vremena za svoje dete ili ne umeju da ga motivišu, dete ima slab uspeh jer je lenjo, dete ima slab uspeh iz nekih predmeta za koje nema sklonosti....
    Sada, očigledno postoji još jedan ozbiljan razlog, profesori se ne trude dovoljno.
    Lično nisam za svoju decu angažovala privatne nastavnike, čak ni za prijemni.Oboje su išli u gimnazije za talente, moj stav je bio:
    "Ako možete sami da se spremite za prijemni, onda vi jeste za tu školu, ako ne možete onda se upišite tamo gde možete da pratite nastavu bez velike muke"
    Na svom blogu sam napisala jedan post na temu Privatni nastavnik.

  7. #7

    Odgovor: Privatni časovi u srednjim školama?!

    ucenik sam gimnazije , matematicki smer, i imam slucaj da profeskorka iz hemije daje privatne casove pred kontrolni, na kojima daje oko desetak zadataka koji ce biti na kontrolnom....naravno cena casa je 1000 din....muka mi je od njenih testova...niko ne uci, svako izvadi svesku sa casa i prepisuje i vecinom slucaja dobije 5....oni redovni svakako dobijaju redovno petice, dok oni koji redje dolaze ponekad dobiju i neku cetvorku.... kada nam deli kontrolne, i ako si dobio cetri, na casu samo kaze " evo vidis, ovo ti ne valja" , e sad posto je znanje celog razreda iz ovog predmeta jednako nekoj slaboj dvojci kod nekog normalnog profesora vecina ne zna da li to stvarno ne valja ili je zena jednostavno zaokruzila prvu stvar koju je videla, ako nekim slucajem znas da ti je to tacno i kazes joj, ona kaze : " joj izvinite moja greska, evo ovo ovde ti ne valja. Idi sada na mesto". Sada zanima me imaju li neke kazne za takve profesore ili je to dozvoljeno, i ako bih snimio telefonom neki njen privatni cas kome bih trebao da se obratim ?

  8. #8

    Odgovor: Privatni časovi u srednjim školama?!

    Citat znljubica kaže: Pogledaj poruku
    Sada, očigledno postoji još jedan ozbiljan razlog, profesori se ne trude dovoljno.
    Jasta, uvek se profesori ne trude dovoljno
    Profesor ne moze da se trudi oko deteta sa kojim se nije na vreme radilo na tome da se ono zainteresuje za svet oko sebe. Ako detetu das da po ceo dan igra igrice na kompjuteru, ne mozes bas da ocekujes da ce posle da ga interesuje skola i nauka. Vrlo logicna stvar. Nego, roditelji misle da ce to doci samo po sebi. E, pa nece. Profesor moze razlicitim nastavnim metodama da manje ili vise zainteresuje ucenike, ali ako dete ima unapred izgradjen stav o tome da nesto nece da nauci, profesor moze da dubi na trepavicama, dzabe. Naravno da i medju profesorima ima svakakvih likova, ali je jako ruzno generalizovati i zbog nekog pojedinacnog slucaja blatiti celu profesiju.


    Nego, kad bi roditelji malo manje bili gotovani i isli linijom manjeg otpora, pa umesto da im placaju privatne casove terali decu da malo slusaju na casu i idu na dopunske casove, shvatili bi da to isto sto placaju mogu da dobiju i besplatno.
    A ove sto drze privatne casove ucenicima kojima predaju u skoli bih klepila s nekom finom kaznom, pa da vi'sh miline Moj kolega iz druge skole to radi i niko mu godinama za to nista ne govori


    A tebi, Draskoss, ne preporucujem da bilo sta snimas, ne znam kakve bi mogle biti posledice toga, kamera u ucionici je jedno veliko no-no
    Gather ye rosebuds while ye may...

  9. #9

    Odgovor: Privatni časovi u srednjim školama?!

    Nego, kad bi roditelji malo manje bili gotovani i isli linijom manjeg otpora, pa umesto da im placaju privatne casove terali decu da malo slusaju na casu i idu na dopunske casove, shvatili bi da to isto sto placaju mogu da dobiju i besplatno.

    Ne može roditelj da tera dete da pazi na času, nastavnik ili profesor je taj koji treba da zainteresuje učenike za ono što predaje. A što se dopunske nastave tiče, to se u današnjim školama retko sreće. Retko ima i sekcija za slobodne aktivnosti.
    Pri tome ne mislim da su krivi profesori, nego sistem obrazovanja koji ih ne motiviše i ne ocenjuje rezultate rada. Naravno i roditelji aktivno u tome učestvuju jer pristaju na loš sistem i ne angažuju se da bilo šta promene.

  10. #10

    Odgovor: Privatni časovi u srednjim školama?!

    U srednjim skolama nekako "dodje" i normalno posto ih roditelji uzimaju masovno za svoju decu vec u osnovnoj....da li su deca malo "zatupavela" ili je program pretrpan ili roditelji misle da je to za njihovu decu najbolje...razlicita su misljenja....

  11. #11

    Odgovor: Privatni časovi u srednjim školama?!

    Citat znljubica kaže: Pogledaj poruku
    Ne može roditelj da tera dete da pazi na času, nastavnik ili profesor je taj koji treba da zainteresuje učenike za ono što predaje.
    Da, ali roditelj moze da kaze 'Aj' ti malo na dopunske casove', a ne da ga odma' salje privatno i da placa, a deca ni ne prijave da u skoli imaju organizovanu dopunsku nastavu i onda ni ne dolaze, boli ih uvo, niko ih ne tera. A dopunska je u osnovnim skolama obavezna da se odrzava, u srednjim doduse nije (bar mislim) ali je i tamo neki drze.
    Gather ye rosebuds while ye may...

Slične teme

  1. Privatni ili drzavni fakulteti
    Autor Kunic u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 12.09.2019, 21:50
  2. Privatni fakulteti - Kvalitet?
    Autor sanja_l u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 09.09.2015, 18:17
  3. Informacije o srednjim školama na jednom mestu
    Autor Cecara u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 13.06.2012, 22:49
  4. Uniforme u školama?
    Autor SQUAW u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 90
    Poslednja poruka: 19.11.2010, 02:30
  5. Dopunski časovi
    Autor Zlatni mis u forumu Astronomija
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 09.08.2006, 22:10

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •