Letenka
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 15

Tema: Letenka

  1. #1

    Letenka

    Letenka je škola u prirodi pokrajinskog zavoda za sport, smeštena u središnjem delu Nacionalnog parka "Fruška gora". U okviru naselja postoji pet paviljona, a u svakom se nalazi po sedam višekrevetnih soba, tako da paviljonski kompleks ima smeštaj za oko 400 učenika. Pored paviljona, u okviru Letenke se nalaze restoran, zatvorene i otvorene učionice, ambulanta, prodavnica suvenira, kao i igrališta za mali fudbal, odbojku, košarku gde posetioci mogu da provode svoje vreme. Takođe, ova škola u prirodi ima i letnju pozornicu - amfiteatar okružen šumom, gde se odžavaju predstave i priredbe.

    Svojim uređenjem Letenka predstavlja jedinstveno mesto koje je pogodno za održavanje letnjih škola u prirodi, pre svega za osnovce i za polaznike sportskih kampova. Ono je idealno mesto za boravak u prirodi, jer istovremeno pruža edukaciju i rekreaciju, dok otvara mogućnost bavljenja planinarenjem i uživanja u prirodnim lepotamaNacionalnog parka.

    Koliki su potencijali ovog jedinstvenog bisera Fruške gore govori podatak da je Izvršno veće Vojvodine donelo odluku da finansira rekonstrukciju, obnovu i uređenje kompleksa na Letenki, čime će se dodatno poboljšati usluge letnje škole.

    Letenka se nalazi na nadmorskoj visini od 456 metara, a okružena je šumom i livadama. Dobro je povezana sa putevima koji vode do Beograda, Novog Sada i svim većim mestima Vojvodine. Od Novog Sada je udaljena 35 kilometara, a svega 4 km od Crvenog čota.

    [CENTER]
    By streethorn
    ...kada Vreme povuče nazad, nije ba lako ni ostati na svom mestu...

  2. #2

    Odgovor: Letenka

    Na Letenci sam bila '89. kada sam išla u 4. razred.
    Išla su po dva odeljenja iz naše škole na po 14 dana.
    Takmičili smo se u raznim sportovima, šetali, obilazili partizanske spomenike (tako je bilo onomad), uveče pravili žurke.
    Drago mi je što će se kompleks obnoviti i rekonstruisati jer je Letenka idealno mesto za boravak i aktivnosti u prirodi.
    Kad bi meni dali kišobran, ja ga ne bih potrošio sam
    pola mesta ja bih dao nekom, ko je dobar a slučajno sam.

  3. #3

    Odgovor: Letenka

    Mlađi svet Letenku zna po školi u prirodi ili jednostavno, kao jedno od lepih izletišta Fruške gore.

    Ja se tog dela grebena Fruške Gore sećam i iz ranijeg doba, pa sam malo pročeprkao po knjigama da pronadjem nešto podataka i potkrepim ili osvežim ono čega se sećam.

    Još 1960. g. idejnim planom uredjenja Fruške Gore predidjeno je da se tu uredi turistiko-izletnički sadržaj. Ali, tek 1975. na Letenki je izgrađeno omladinsko naselje za smeštaj omladinskih radnih brigada. Naselje se zvalo Fruškogorski partizanski odred - Letenka, a savezna radan akcija se odvijala na izgradnji Partizanskog puta i uređenja Nacionalnog parka Fruška Gora. U to veme naselja za smeštaj omladinskih radnih brigada su gredjena tako da i po zavšetku radne akcije objekti mogu nastaviti da se koriste u nove svrhe. Tako je 1978. naselje dobilo novu namenu - pretvoreno je u školu u prirodi osposbljenu da radi tokom cele godine.

    Ime: 1DSC_8247.JPG Pregleda: 1292 Veličina: 350.5 KB
    Amfitetar u naselju.

    Letenka je jedno od niza lokaliteta na Fruškoj Gori vezanih za sremske partizane i borbu protiv fašizma. Verovatno je izbor lokacije za školu u prirodi imao za cilj i negovanje uspomena na NOB.

    Ime: 1DSC_3669.JPG Pregleda: 1201 Veličina: 296.5 KB
    Lepinjicin grob

    Ime: 1DSC_3673.JPG Pregleda: 1238 Veličina: 355.6 KB

    Ime: 1DSC_3674.JPG Pregleda: 1272 Veličina: 354.8 KB
    Lepinjicin grob

    Akcijaši su oko Letenke izgradili pešačku stazu dugu sedam kilometara pod imenom 'Staza omladinskih radnih brigada' koja povezuje pojedina izletišta i istorijska mesta. Izmedju ostalog, staza povezuje Široki Do gde je grob partizanke Radinke Vitasović - Lepinjice;...

    Ime: 1DSC_8224.JPG Pregleda: 1120 Veličina: 360.2 KB
    Jabuka

    Ime: Jabuka - spomenik (13).JPG Pregleda: 1367 Veličina: 377.1 KB

    Ime: 1Jabuka spomenik 2 (8).JPG Pregleda: 1194 Veličina: 344.7 KB
    Urdjeni izvor je stotinak metara ispod spomenika na Jabuci.

    ... Jabuku (nazvano po usemljenom starom stablu te voćke) gde je bio partizanski štab, a sada je tu pored česme goblje partizana izginulih za vreme neprijateljske ofanzive avgusta 1942. - pa dalje, na drugu stranu do Hajdučkog brega gde je spomenik podignut kao sećanje na osnivanje Fruškogorskog Partizanskog odreda 9. septembra 1941. Nedaleko su i poznate Rohalj Baze - partizanska baza tako nazvana po vlasniku salaša u šumi. Ova staza prolazi i kroz lokalitete sa prirodnim retkostima.

    Ime: Rohalj baze (5).JPG Pregleda: 1152 Veličina: 338.7 KB
    Rohalj baze

    Ime: Rohalj baze (8).JPG Pregleda: 1126 Veličina: 322.3 KB

    Više godina u objektima na Letenki su bile smeštene izbeglice iz ratova tokom 90-tih, a i zbog ekonomske situacije objekti su sada zreli za ozbiljije popravke.

    Ime: F_Gora 09 copy.JPG Pregleda: 1193 Veličina: 333.9 KB
    Ovo drvo pomenula je i član Sokica... Kasnije sam ga slikao kako izvaljeno od kiša 2012?. leži isečeno da bi se napravio prolaz putem.

    Ovo lepo drvo slikao sam početkom marta 2009. U blizini suobjekti za smeštaj na Letenki. Bilo je i desetak automobila sa izletnicima koji su uživali u blagom vremenu na snegu i brali prve visibabe i kukureke.

    Ime: 1DSC_8234.JPG Pregleda: 1083 Veličina: 264.5 KB
    2015. početak januara.

    Ime: 1DSC_8235.JPG Pregleda: 1163 Veličina: 275.1 KB
    (Vraćajući nevidljive slike, stavio sam i neke snimljene posle poslatvaljanja posta.)

    Moj prvi prelazak preko Letenke bio je 1963. godine.

    Studenti pravnih fakulteta SFRJ su svake godine u drugom delu Jugoslavije organizovali partizanske marševe. Moj (novosadski) fakultet je organizovao četvorodnevni marš putevima fruškogorskih partizana u maju 1963.

    Sem gadnih plikova na tabanima zbog kojih je lekar hteo da me vrati kući, u sećanju sa tog marša su mi ostale duboko urezana dva sećanja:

    - Meštani Sremci koje smo sretali, koji su nam se u koloni povremeno samoinicijativno pridruživali, iščekivali nas pred selima, u čijim kućama smo spavali (a bilo nas je oko 400) uspomene na borbu i stradanja su i tada, 20 godina posle rata, sasvim živo iznova preživljavali; partizansko doba kao da se za njih nije završilo. Uostalom, ne može se ni očekivati da se zaborave hiljade streljanih, spaljena sela...

    (Bio sam i kasnije u više navrata u prilici da slušam uspomene partizana, spontano pričanih kad se društvo okupi. U jednoj od tih prilika sinula mi je misao kako naš epski duh živi i bez gusala. Valjda sam od tada počeo da i drugim očima gledam na narodne epske pesme.)

    - Jednog dana nam se priključio i vodio nas Marko Peričin - Kamenjar, narodni heroj, tada general. Bio je u običnom sremačkom odelu, s džemperom ručno štrikanim od domaće vune ispod rekle. Išli smo iz Ledinaca, pa na greben prema Zmajevcu kroz jaruge i vodederine, saplićući se, klizajući se po prošlogodišnjem lišću. A Kamenjar je predvodio - u papuča! Skoro svi su primetili da je on u papučama, a mnogi smo ga i pitali zašto po takvom terenu nije u nekoj drugoj, prikladnijoj obući. Odgovorio je 'Mi Sremci smo uvek u papuča'.

    Partizanski put od Venca na zapad tada nije još bio izgradjen. Grebenom Fruške Gore je vodio put za zaprežna kola, skoro stalno usečen točkovima u tlo, sa samo jednim kolotragom, kojim se retko prolazilo.

    Inače, taj put se ranije zvano po jednom od austrijskih vojskovodja iz velikih bitaka i pobeda na Turcima u Sremu. Nisam siguran da li je to bio put Eugena Savojskog (pobednika u bitki kod Petrovaradina) ili Ludviga Badenskog (vojskovodje u Slankamenskoj bitki).
    Poruku je izmenio nenad.bds, 28.02.2015 u 22:18 Razlog: Vraćene nevidljive slike, pa dodate i kasnije snimljene.

  4. #4

    Odgovor: Letenka

    I ja bila tamo u 4. osnovne jedino čega se sećam je koreografija za MC Hamera ,jer smo dŽuskali na nekom takmičenju protiv druge osnovne škole(čak i ne pamtim iz kog mesta su bili )
    I may not be perfect but I'm always me

  5. #5

    Odgovor: Letenka

    Letenka - izletište

    Letenka je i izletište novosadjana (a i ostalih koji više vole prirodu sa malo primese urbanog šmeka: negovane parkovske trave, betonska igrališta za male sportove, osvajanje mesta za parkiranje... )

    Ovo na slikama je preko puta paviljona za boravak u školi u prirodi.

    Ime: 1DSC_2301.JPG Pregleda: 1200 Veličina: 299.8 KB

    Ime: 1DSC_2315.JPG Pregleda: 1128 Veličina: 311.5 KB

    Ime: 1DSC_8248.JPG Pregleda: 1143 Veličina: 337.6 KB

    Ime: 1Letenka 02.JPG Pregleda: 1130 Veličina: 303.1 KB

    Ime: 1Letenka 08.JPG Pregleda: 1102 Veličina: 264.6 KB
    Neke od slika iz ove serije vrte se na sajtu POKRAJINSKI ZAVOD ZA SPORT I MEDICINU SPORTA - stavljene bez pitanja i sa isečenim delom na kome je potpis.

    Ime: 1Letenka 09.JPG Pregleda: 1054 Veličina: 286.4 KB

    Ime: 1Letenka 13.JPG Pregleda: 1137 Veličina: 311.1 KB
    Poruku je izmenio nenad.bds, 28.02.2015 u 22:17 Razlog: Vraćene nevidljive slike, pa dodate i kasnije snimljene.

  6. #6

    Odgovor: Letenka

    Citat makilli kaže: Pogledaj poruku
    I ja bila tamo u 4. osnovne

    I ja isto
    Znam da nita ne znam...

  7. #7

    Odgovor: Letenka

    Na Letenci sam prvi put bio 1979. godine kao akcijaš na ORA "Partizanski put 79". Gradili smo deonicu puta Rohalj baze-Vizić.

    Nakon 30 godina akcijaši iz svih republika nekadašnje SFRJ če se ponovo okupiti na istom mestu 2. maja 2009.god.

  8. #8

    Odgovor: Letenka

    Nakon 30 godina akcijaši iz svih republika nekadašnje SFRJ če se ponovo okupiti na istom mestu 2. maja 2009.god.

    I evo kako je to izgledalo:










    Poruku je izmenio streethorn, 05.05.2009 u 09:12

  9. #9

    Odgovor: Letenka

    Citat nenad.bds kaže: Pogledaj poruku
    Inače, taj put se ranije zvano po jednom od austrijskih vojskovodja iz velikih bitaka i pobeda na Turcima u Sremu. Nisam siguran da li je to bio put Eugena Savojskog (pobednika u bitki kod Petrovaradina) ili Ludviga Badenskog (vojskovodje u Slankamenskoj bitki).
    Eugenov put.
    Imam negde na nekom disku mapu sa pocetka XX veka na kome je ucrtan pod tim nazivom. "Eugens weg" ili tako nesto...
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  10. #10

    03 Odgovor: Letenka

    Kako najlakše doći do Letenke iz Novoga Sada?

  11. #11

    Odgovor: Letenka

    Preko Beočina, posle cementare levo (postoji putokaz na kom piše baš Letenka), tako do raskrsnice na Čotu (ovaj je put u boljem stanju nego grebenski, preko Venca), a tu onda desno.



  12. #12

    Odgovor: Letenka

    Citat Apolonija kaže: Pogledaj poruku
    I ja isto
    Ja kad sam se rodio nije bilo letenke
    Ko je za jednu voznjicu

  13. #13

    Odgovor: Letenka

    Često idem na Letenku, sa porodicom i prijateljima, tamo obeležavamo neke nama bitne događaje i datume i uvek nam je lepo. Deca obožavaju onu poljanu, a ja ih često povedem u šetnje stazama zdravlja, pa nam se šetnja pretvori u potragu za srcima oslikanim po stablima...
    Evo neke fotke prilikom poslednje posete:



    ovaj hrast smo zagrlili nas troje, držeći se za ruke



    interesantan cvet



    i još jedan, liči na zvončić, ne znam kako se zove...

  14. #14

    Odgovor: Letenka

    Najjaca prvomajska kampovanja su bila upravo na Letenci :D

  15. #15

    Odgovor: Letenka

    Ni zimi nije pusta...

    Letenka, izletište, ima svoje poklonike u svako doba godine.

    Ime: 0.jpg Pregleda: 1076 Veličina: 191.7 KB

    Ime: 0 (1).jpg Pregleda: 1062 Veličina: 201.2 KB

    Bio je početak januara. Pred nedeljno podne pristižu izletnici pa zaposedaju stolove da se nešto prezalogaji.
    Sunce je bilo zubato, no nisu to svi doživljavali sa zimogrožljivošću kao ja.

    Ime: 0 (2).jpg Pregleda: 1096 Veličina: 219.2 KB

    Ime: 0 (4).jpg Pregleda: 1122 Veličina: 176.8 KB

    Iz iskustva znam da kada malo otopli posle mrazeva, krenu visibabe i kukurek. Našli smo prve u 2015. ovde.

    Ime: 0 (5).jpg Pregleda: 1173 Veličina: 185.2 KB

    Ime: 0 (3).jpg Pregleda: 1043 Veličina: 262.8 KB

    Kada je šuma bez lišća, lepo se može videti amfitetar na kome su u proteklih 40 godina održane mnoge priredbe.

    Ime: 0 (6).jpg Pregleda: 1116 Veličina: 236.9 KB

    Ime: 0 (7).jpg Pregleda: 1072 Veličina: 236.7 KB

    Objekti su u zimskom snu, no tu je čuvar - domar. Samo se iz njegovog stana diže dim.

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •