Skraćenje radne nedelje ili otkazi
Prikaz rezultata 1 do 11 od ukupno 11
  1. #1

    Skraćenje radne nedelje ili otkazi



    Vlada Srbije razmatra mogućnost da preporuči skraćenje radne nedelje, koje neće biti obavezujuće za sve poslodavce, kaže ministar za rad i socijalnu politiku.
    Kako je objasnio ministar Rasim Ljajić, ukoliko Vlada usvoji taj predlog, on će važiti samo za preduzeća koja planiraju otpuštanje radnika. Ljubisav Orbović, iz Saveza samostalnih sindikata Srbije, kaže za B92 da te mere u ovom trenutku nisu realne jer bi radnici, ukoliko država ne obezbedi sredstva, ostali uskraćeni za deo primanja.
    "Lično smatram da je to dosta teško, mislim da bi pravo rešenje bilo, kao što je urađeno u nekim evropskim zemljama, da država bude ta koja će dotirati zaposlenima u tim firmama, tih osam sati u ovom momentu, i tako održati nivo plata” rekao je Orbović.

    Orbović smatra da radnici neće pristati na smanjenje plata u ime očuvanja radnih mesta.

    A ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković kaže da se razmatra mogućnost da država nadoknadi radnicima primanja za peti dan, ali da će se o tome više znati tek kada se utvrdi o kom broju zaposlenih se tačno radi.

    "Mi nemamo baš novca, nije lako u ovom momentu, ali prosto da se to sve izračunati, da vidimo koliko će konkretnog obuhvata te mere biti, jer ta mera bi trebalo da se odnosi na one koji bi inače ostali bez posla, odnosno na preduzeća koja imaju nameru da otpuštaju ljude, da uvedu kraće radno vreme", kaže on.

    "Tako da, dok se ne sprovede konkretna, dok se ne vidi koliki je obuhvat te mere, onda je teško govoriti o novcu. Dakle, novca je veoma, veoma malo, ali videćemo, možda se novac za to i nađe", rekao je on gostujući u emisiji B92 "Kažiprst".

    Da li budžet može da izdrži

    Ekonomski novinar Mijat Lakićević kaže za B92 da su pojedine države, koje su primenile meru skraćenja radnog vremena, iz svojih fondova nadoknadile radnicima razliku zbog smanjenja plata, ali da se postavlja pitanje da li to može i Srbija.

    Lakićević smatra da je budžet Srbije već prevelik i nije siguran da u njemu ima rezervi za tako nešto.

    “Preporučio bih sindikatima da ne zatežu jer je za njih bolje da se zadrže radna mesta i da imaju kakve takve plate, nego da preduzeća još eventualno mesec dana zadrže zaposlene, pa da onda počnu otpuštanja", smatra on.

    "Dakle, tako bi sindikati pokazali neku vrstu solidarnosti, da svi zadrže posao, ali da imaju manje plate” rekao je Lakićević.

    U upravi i samoupravama prete otkazi

    S druge strane, ministar za državnu upravu kaže da će deo zaposlenih u tim sektorima ostati bez posla jer će Ministarstvo naložiti sistematizaciju radnih mesta.

    Marković je naveo da je to najrealniji način za rešavanje problema velikog broja zaposlenih u državnoj upravi i lokalnim samoupravama i dodao da se u ovom momentu ne razmišlja o smanjenju broja radnih sati zaposlenima u tim sektorima.

    "Imamo preveliku državnu upravu i preveliki broj organa. Možemo prosto da ukinemo neke organe i tako zaposleni dobiju otkaze, a drugi način je da se u okviru postojećih organa otpusti deo ljudi", kaže on.

    "To je kompleksno socijalno-političko pitanje. Nemamo mnogo izbora i moraćemo da idemo na te rezove, ali tražimo najoptimalniji način", kazao je Marković.

    On je potvrdio da je broj zaposlenih u državnoj upravi i lokalnoj samoupravi mnogo veći u odnosu na 2000. godinu, ali je naveo i da se pre te godine broj zaposlenih u tim sektorima drugačije brojao.

    Marković je dodao da se državna uprava servisira sa pet odsto sredstava iz budžeta i da zaposleni u državnoj upravi čine jedan odsto javne potrošnje, ali da je reč o velikim sumama, bez obzira na procente.

    B92
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid

      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Skraćenje radne nedelje ili otkazi

    Nama je tako svejedno koliko sati traje radna nedelja i tako se nista nije radilo
    Čast izuzetcima
    A plata? Plaćeni smo bili kao da radimo 3 radna dana a možda i manje
    Najveca vlast je vladati sobom.
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Skraćenje radne nedelje ili otkazi

    Citat lado kaže: Pogledaj poruku
    Nama je tako svejedno koliko sati traje radna nedelja i tako se nista nije radilo
    Čast izuzetcima
    A plata? Plaćeni smo bili kao da radimo 3 radna dana a možda i manje
    Kada to?
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Skraćenje radne nedelje ili otkazi

    Nama su najavili smanjenje plate zbog SEKE(sv.ekonomska kriza)
    ali ne i skraćenje radnog vremena
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Skraćenje radne nedelje ili otkazi

    ....e nisam ja te sreće.....
    Ćuti i prenesi dalje....
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Skraćenje radne nedelje ili otkazi

    Ми пензоши имамо Кркобабу и зато
      Vrh

  7. #7

    Odgovor: Skraćenje radne nedelje ili otkazi

    ja radim u privatnoj firmi i ne vjerujem da ce nam se bilo sta skracivati, osim mozda plate, gazdarica je tako nesto najavila. kao u fazonu, raditi cemo vise, a kvalitetnije, a za manje pare. stvarno radimo vise, meni je prosjek 12 - 14 sati dnevno odkako je pocela ova kriza, plata se nije smanjila, ali je pocela da kasni. a mi svi sretni jer smo prijavljeni.
    nattydread is coming to dinner
      Vrh

  8. #8

    Odgovor: Skraćenje radne nedelje ili otkazi

    Koliko sam ja informisana neće biti ni skraćenja radnog vremena ni smanjivanja plate ali se baš nešto i ne uzdam u to...
    I may not be perfect but I'm always me
      Vrh

  9. #9

    Odgovor: Skraćenje radne nedelje ili otkazi

    Nama u zdravstvu prete sa produženjem radnog vremena, a ne da nam skrate radnu nedelju..moj direktor bi najviše voleo da spavamo u ordinaciji..

    e sad, što se otkaza tiče, dobili su ga skoro svi koji su bili na određeno vreme..trenutno je situacija takva da pacijenata ima sve više, a nas sve manje..

    pričam o svom domu zdravlja, naravno..o ostalima ne stižem ni da se informišem..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..

      Vrh

  10. #10

    Odgovor: Skraćenje radne nedelje ili otkazi

    U mojoj sada bivsoj banci planiraju da otpuste polovinu radnika
      Vrh

  11. #11

    Odgovor: Skraćenje radne nedelje ili otkazi

    U Najgoroj firmi ovo danas stupilo na snagu...4 otkaza a sutra ćemo da vidimo ko će biti sledeći + subota se ukida kao radni dan + svima plata minimalac...
      Vrh

Slične teme

  1. Utisak Nedelje
    Autor Lilith_021 u forumu Televizija i ostali mediji
    Odgovora: 34
    Poslednja poruka: 10.11.2014, 19:05
  2. Tvoj utisak nedelje
    Autor DrinChe u forumu Pričaonica
    Odgovora: 194
    Poslednja poruka: 14.07.2012, 09:08
  3. Radne migracije: Svako je nekome Zapad
    Autor Sunny u forumu Ekonomija
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 02.12.2011, 22:13
  4. Vi i vase radne kolege
    Autor swba u forumu Posao
    Odgovora: 81
    Poslednja poruka: 10.06.2010, 08:33

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •