Vojvodina neće donositi zakone
Prikaz rezultata 1 do 7 od ukupno 7
  1. #1

    Vojvodina neće donositi zakone



    Pred poslanicima Skupštine Vojvodine naći će se izmene statuta kojima se ukida mogućnost da Vojvodina donosi zakone, osniva predstavništvo u Briselu i sklapa međunarodne ugovore. Pod formom pravno-tehničke redakcije, za te izmene spremni su da glasaju DS i SPS u pokrajinskom i republičkom parlamentu, a vladajuća koalicija u Skupštini Srbije računa i na LDP. Ono što je izvesno, te izmene će do kraja meseca stići u pokrajinski parlament, a kasnije će biti upućene u Skupštinu Srbije.
    - Novi statut Vojvodine i predlog pokrajinskog budžeta trebalo bi da se nađu na dnevnom redu pokrajinske skupštine do kraja ovog meseca, izjavio je za Blic Dragoslav Petrović, šef poslaničke grupe Za evropsku Vojvodinu. - Još uvek nismo odredili termin tih sednica pošto u republičkoj vladi tročlana komisija usaglašava tekst zakona o prenosu nadležnosti sa republike na pokrajinu sa kojim mora da se usaglasi budući statut, kazao je Petrović.
    Petrović objašnjava da je postignut dogovor da se pred poslanicima u pokrajinskom parlamentu nađu samo pravno-tehničke promene a ne, kako se u javnosti spekuliše, ceo predlog statuta jer zato nemaju mandat pošto su taj dokument usvojili prošlog oktobra. On je i demantovao glasine da se tročlana vladina komisija koja radi na tom zakonskom aktu nije sastajala.
    - Sa komisijom za usaglašavanje zakona o nadležnostima - nastavio je Petrović - koju čine Milan Marković (DS), Verica Kalanović (G17 plus) i dr Žarko Obradović (SPS) u stalnim sam kontaktima, pa znam da rade na usaglašavanju konačne verzije teksta zakona koji će potom Vlada uputiti Skupštini Srbije na usvajanje.
    Na pitanje da li česta produžavanja najavljenih rokova kad je u pitanju zakon o prenosu nadležnosti ukazuju da u DS ne postoji jednoglasje, Petrović je kazao da je na sednici Glavnog odbora te partije jasno demonstrirana podrška predsednika stranke Borisa Tadića pokrajinskom rukovodstvu DS i Bojanu Pajtiću za rad na usvajanju statuta.
    - To je bila jasna podrška da se okonča proces usvajanja statuta i zakona o nadležnostima - istakao je Petrović ne želeći da komentariše izjavu predsednika Tadića da neće dozvoliti da se pravna rešenja vezana za pokrajinski statut izjednače ili približe rešenjima iz Ustava iz 1974. godine.
    Prema do sada usaglašenom tekstu zakona, navode u pokrajinskom delu DS, Vojvodina će imati pravo da zaključuje međuregionalne sporazume u okviru svoje nadležnosti umesto međunarodnih ugovora, kako je u predlogu statuta formulisano. Vojvodina, usaglašeno je, može biti član evropskih i svetskih udruženja regiona i u okviru svoje nadležnosti može osnivati predstavništva u regionima u skladu sa statutom, a ne u Briselu i regionima Evrope kako je u predlogu statuta predviđeno.
    Usaglašeno je da akti kojima AP Vojvodina uređuje pitanja od pokrajinskog značaja imaju normativni karakter, a ne pravnu snagu zakona iako je prvobitno postojala alternativa po kojoj bi pokrajinski akti trebalo da imaju značaj zakona na teritoriji pokrajine.
    Trenutno se radi na usaglašavanju stavova koje će sve nadležnosti pokrajina preuzeti od republike iz 26 različitih oblasti što, kako je izjavio Tamaš Korhec, pokrajinski sekretar za upravu, propise i nacionalne manjine i koautor predloga statuta, usporava proceduru u vezi sa statutom.
    - U pokrajini vlada mišljenje da bi neki fondovi bolje funkcionisali kada bi se republički decentralizovali - izjavio je Korhec.
    On navodi da bi Fond za zdravstveno osiguranje bolje funkcionisao kada bi se decentralizovao pošto bi kao pokrajinski fond daleko više odgovarao potrebama zdravstva u Vojvodini.
    - Ali u resornom ministarstvu misle drugačije. Isto tako, teško su rešiva pitanja iz oblasti obrazovanja. Mi smo mišljenja da obrazovanje može preuzeti pokrajina, međutim još nije postignut dogovor pošto je i Ministarstvo prosvete drugačijeg stava - naveo je Korhec.
    Tročlana vladina komisija još nije usaglasila pitanje upravnih okruga, kao ni pitanja koja se odnose na organizaciju pokrajinskih upravnih organa vlasti, zatim kojim će sve ustanovama, preduzećima i drugim pravnim licima pokrajina biti osnivač. Ostala su još otvorena pitanja pošto su u dosadašnjem usaglašavanju predstavnici republičke vlade insistirali da pokrajina može osnivati agencije za energetiku i rudarstvo, pokrajinsku, geodetsku, geološku službu, istraživačko-razvojne centre koji bi bili deo republičkih ustanova a ne, kako se u predlogu statuta predviđalo, kao posebna pravna lica.
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Vojvodina neće donositi zakone

    Trebalo bi ipak otvoriti četvere oči i svaku riječ statuta koja je sumnjiva pažljivo analizirati da ne bude kasnije suviše kasno. Možda bi trebali dozvoliti otvaranje predstavništva u Briselu ali ko garantuje da neće biti zloupotreba i "guranja" antidržavnih ideja. Tačno je da tu kancelariju ima i Istra ali Istra nema status autonomije unutar Hrvatske. Ima je i Republika Srpska ali ako bi i pokušali i inicirati ideju o odvajanju preko tog predstavništva to bi im bilo zadnje. Sa Srbijom je drugačije. Vidjeli smo da za Srbiju očigledno ne važe ista pravila. Jeste da je nemoguće porediti Kosovo i Metohiju i Vojvodinu ali uvijek postoji bojazan jer i u Vojvodini postoje ljudi iako im je broj beznačajan koji smatraju da ju je Srbija "okupirala", zalažući se za neku novu vojvođansku naciju i koji s podozrenjem gledaju na sunarodnike s one strane Dunava i Save čak ih smatrajući nižom rasom.
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Vojvodina neće donositi zakone

    Citat sa juga kaže: Pogledaj poruku
    Trebalo bi ipak otvoriti četvere oči i svaku riječ statuta koja je sumnjiva pažljivo analizirati da ne bude kasnije suviše kasno. Možda bi trebali dozvoliti otvaranje predstavništva u Briselu ali ko garantuje da neće biti zloupotreba i "guranja" antidržavnih ideja. Tačno je da tu kancelariju ima i Istra ali Istra nema status autonomije unutar Hrvatske. Ima je i Republika Srpska ali ako bi i pokušali i inicirati ideju o odvajanju preko tog predstavništva to bi im bilo zadnje. Sa Srbijom je drugačije. Vidjeli smo da za Srbiju očigledno ne važe ista pravila. Jeste da je nemoguće porediti Kosovo i Metohiju i Vojvodinu ali uvijek postoji bojazan jer i u Vojvodini postoje ljudi iako im je broj beznačajan koji smatraju da ju je Srbija "okupirala", zalažući se za neku novu vojvođansku naciju i koji s podozrenjem gledaju na sunarodnike s one strane Dunava i Save čak ih smatrajući nižom rasom.
    to što si ti druže u poslednjoj rečenici napisao to je stručna budalaština... pogotovo to niža rasa..!!
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Vojvodina neće donositi zakone

    Ne znam kuda vodi ovo sa Statutom Vojvodine. Poučen dosadašnjim iskustvom sklon sam da poverujem da se jedna na izgled dobra ideja zloupotrebljava...

    To, ko će donositi zakone ili ne, u ovoj državi i nije najvažnije pitanje. Važno je da se ti zakoni u velikoj meri nesmetano krše i to najčešće od strane onih koji su ih i donosili...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Vojvodina neće donositi zakone

    Citat DobrySchweik kaže: Pogledaj poruku
    to što si ti druže u poslednjoj rečenici napisao to je stručna budalaština... pogotovo to niža rasa..!!
    Ne nije budalaština. Čak se i na ovom forumu u nekim postovima to primjećuje. Govori se o nama i njima. Ne postoje oni i mi.

    Što se tiče tog statuta protiv njega sam zbog toga što je diskiminirajući upravo u odnosu na stanovništvo centralne Srbije. Jer ovako ispada da su stanovnici Vojvodine "vrijedniji" u odnosu na stanovništvo južno od Dunava i Save. Pitanje statuta Vojvodine nema veze sa decentralizacijom ili štatijaznamvećsčime nego sa komunističkim nasljeđem da svaki činovnik mora biti na nekoj funkciji. Kostreš i Čanak ne mogu izigravati šerifa na državnom nivou pa bi željeli dio zemlje u kojem bi šerifovali. APV je rješenje koje je moglo opstati u SFRJ. Podjela na kantone bi bilo mnogo razumnije rješenje za malu Srbiju. Te institucije se moraju plaćati. S obzirom da u Vojvodini inače ljudi stalno kukaju kada moraju nešto dodatno platiti ovo će im teško pasti ali tu su maheri Čanak i Kostreš da skrenu pažnju sa pravih stvari dok pune džepove i za svaki svoj krivi potez upere prstom u Beograd. Beograd je svaki put izgovor.
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Vojvodina neće donositi zakone

    Citat sa juga kaže: Pogledaj poruku
    Ne nije budalaština. Čak se i na ovom forumu u nekim postovima to primjećuje. Govori se o nama i njima. Ne postoje oni i mi.

    Što se tiče tog statuta protiv njega sam zbog toga što je diskiminirajući upravo u odnosu na stanovništvo centralne Srbije. Jer ovako ispada da su stanovnici Vojvodine "vrijedniji" u odnosu na stanovništvo južno od Dunava i Save. Pitanje statuta Vojvodine nema veze sa decentralizacijom ili štatijaznamvećsčime nego sa komunističkim nasljeđem da svaki činovnik mora biti na nekoj funkciji. Kostreš i Čanak ne mogu izigravati šerifa na državnom nivou pa bi željeli dio zemlje u kojem bi šerifovali. APV je rješenje koje je moglo opstati u SFRJ. Podjela na kantone bi bilo mnogo razumnije rješenje za malu Srbiju.
    kanton, država, republika, kolhoz, župa nazovi to kako god oćeš ali u suštini to je jedno, to je sve deo jedne države

    Te institucije se moraju plaćati. S obzirom da u Vojvodini inače ljudi stalno kukaju kada moraju nešto dodatno platiti ovo će im teško pasti .[/QUOTE]
    svi mi kukamo na svaku vlast , samo da ti kažem po nekoj tamo statistici, vojvođani su najveće platiše u zemlji Srbiji.

    gde mogu pročitati ceo statut Vojvodine? , pošto vidim da si ga sigurno dobro pročito, da se i sam uverim u te tvoje tvrdnje...
      Vrh

  7. #7

    Odgovor: Vojvodina neće donositi zakone

    Citat DobrySchweik kaže: Pogledaj poruku
    kanton, država, republika, kolhoz, župa nazovi to kako god oćeš ali u suštini to je jedno, to je sve deo jedne države

    Te institucije se moraju plaćati. S obzirom da u Vojvodini inače ljudi stalno kukaju kada moraju nešto dodatno platiti ovo će im teško pasti .
    svi mi kukamo na svaku vlast , samo da ti kažem po nekoj tamo statistici, vojvođani su najveće platiše u zemlji Srbiji.

    gde mogu pročitati ceo statut Vojvodine? , pošto vidim da si ga sigurno dobro pročito, da se i sam uverim u te tvoje tvrdnje...[/QUOTE]


    Ja sam imao statut negdje na kompu. Ako ga nađem prosljediću ti ga. Inače statut nije dovoljno pročitati nego i razumjeti ga. Za to je ipak potreban neko stručniji koji bi protumačio svaki sumnjivi akt.
      Vrh

Slične teme

  1. Vojvodina za sećanja
    Autor nenad.bds u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 12.08.2018, 10:18
  2. State of VOJVODINA ?
    Autor Zlatni mis u forumu Politika
    Odgovora: 1299
    Poslednja poruka: 24.10.2015, 20:05
  3. Slikovita Vojvodina
    Autor izabelitta u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 80
    Poslednja poruka: 09.09.2015, 09:51
  4. Vojvodina republika?
    Autor vojvodina2 u forumu Politika
    Odgovora: 162
    Poslednja poruka: 04.03.2014, 12:06
  5. Arapska Vojvodina
    Autor Premix u forumu Politika
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 30.01.2013, 20:15

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •